Były proboszcz molestował małoletnich. Sąd: Musi zapłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia

24.09.2015 22:27

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

B. ksiądz Zbigniew R. będzie musiał wypłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia za molestowanie, którego dopuścił się wobec Marcina K. - orzekł Sąd Okręgowy w Koszalinie. To finał głośnej sprawy wykorzystywania małoletnich chłopców przez duchownego

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sąd zdecydował również, że R. będzie musiał opublikować przeprosiny na łamach tygodnika "Newsweek". Publikacji wyroku przysłuchiwali się jedynie dziennikarze i przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Żadnej ze stron ani ich pełnomocników, nie było na sali.

W uzasadnieniu wyroku sędzia tłumaczyła, że zachowanie R. doprowadziło do pogwałcenia godności, integralności seksualnej K. i naruszenia jego zdrowia psychicznego. - Zdarzenia te wywołały poczucie wykorzystania i bezradności. Powód cały czas uczestniczy w terapii psychologicznej i nadal wymaga leczenia. Z tych względów sąd uznał, że powód słusznie domaga się usunięcia skutków naruszenia jego dobra osobistego - tłumaczyła Iwona Dziurko.

"Pozwany nadużył zaufania wzbudzanego przez powierzoną funkcję"

Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia sąd wziął pod uwagę wiek K., w którym był molestowany, i funkcję, jaką pełnił wtedy R. - W społecznym odczuciu wiąże się ona z niesieniem pomocy, wychowywaniem młodzieży, sprawowaniem opieki nad słabszymi, okazywaniem i uczeniem miłości wobec bliźniego. Pozwany nadużył zaufania wzbudzanego przez powierzoną funkcję, jaką okazywał mu powód - dodała Dziurko.

Sąd wziął także pod uwagę, że do dnia dzisiejszego R. w żaden sposób nie przeprosił molestowanego. Sędzia podkreśliła też, że "pozwany przebywa już na wolności i ma możliwość uzyskania środków poprzez swoją pracę celem zrekompensowania wyrządzonej krzywdy".

Mężczyzna wytoczył proces także diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Marcin K. domagał się w procesie cywilnym od R. 50 tys. zł zadośćuczynienia. Pełnomocnik Zbigniewa R. uznał roszczenia K., ale jedynie do wysokości 2 tys. zł, gdyż tylko na takie zadośćuczynienie miało być stać jego klienta.

Molestowany mężczyzna wytoczył sprawę diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu i jej b. proboszczowi Zbigniewowi R. Domagał się wcześniej od pozwanych solidarnie 200 tys. zł i przeprosin na łamach kilku tytułów ogólnopolskiej prasy.

Kuria poszła na ugodę

Jak ustalił reporter Radia TOK FM, w marcu br. doszło do ugody między K. a diecezją koszalińsko-kołobrzeską i parafią, wobec których postępowanie zostało wtedy umorzone. K. cofnął pozew w całości i w całości zrzekł się roszczeń, a strona kościelna zadeklarowała, że "w geście chrześcijańskiej pomocy" zrekompensuje terapię psychologiczną K.

W głośnej sprawie przed sądem zeznawali we wrześniu 2014 r. hierarchowie. Byli ordynariusze diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej kard. Kazimierz Nycz i abp. Marian Gołębiewski powiedzieli wtedy, że nie mieli informacji o pedofilskich skłonnościach R. Dochodziły do nich jednak głosy o jego homoseksualnych skłonnościach.

R. został wydalony ze stanu kapłańskiego

Zbigniew R. był w latach 1998-2008 proboszczem kołobrzeskiej parafii. Odwołano go z tej funkcji z powodu podejrzenia naruszenia zasad celibatu przez kontakty seksualne z dorosłym mężczyzną.

Do molestowania seksualnego przez kapłana dochodziło w latach 1999-2001. Za te czyny Zbigniew R. został w 2012 r. skazany na dwa lata więzienia. Karę zaczął odbywać w listopadzie 2013 r. W czerwcu 2014 r. został w związku z tą sprawą wydalony ze stanu kapłańskiego.

Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka to pierwsza sprawa w kraju, w której ofiara pedofilii dochodziła odpowiedzialności odszkodowawczej nie tylko od sprawcy przestępstwa, ale także od diecezji oraz parafii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • frakcja-z

  Oceniono 34 razy 32

  strona kościelna zadeklarowała, że "w geście chrześcijańskiej pomocy" zrekompensuje terapię psychologiczną

  kosciol katolicki toleruje tak szerokie spectrum patologii ze sam juz dawno stal sie jej czescia!

  STOP RELIGIOM => www.noreligion.comxa.com

 • cezar85

  Oceniono 30 razy 26

  oto słowo pańskie - wyżej dupę synu

 • t.t

  Oceniono 28 razy 24

  Następny czarny sku...syn...

 • morgoth1974

  Oceniono 16 razy 16

  Dzień bez pedofila kościelnego to dzień stracony, gdyby nie nagła śmierć Wesołowskiego to takich skazanych pedofilów kościelnych było by o wiele więcej, a tak mafia Watykańska zamknęła mu usta.

 • fakiba

  Oceniono 18 razy 16

  Po takim "wysokim odszkodowaniu czarne pedofile nabiorą tylko pewności że są bezkarni , bo dla nich 50 tyś , to na waciki mało

 • rozterka47

  Oceniono 14 razy 12

  Lepszy rydza niż nic, ale kwota nie powala

 • frakcja-z

  Oceniono 14 razy 12

  w dzisiejszym swiecie nie sposob czarnym ukrywac swoje wystepki?

  STOP RELIGIOM => www.noreligion.comxa.com

 • jack3yp

  Oceniono 12 razy 10

  Butne sukienkowe pasożyty...
  A kto ich tak rozbestwił?
  Styropiany, podlane kadzidłem...

 • cezaryk

  Oceniono 11 razy 9

  W wyroku sądowym nie doczytałem się o jajach przybitych do nieheblowanej deski.
  Dziennikarskie niedopatrzenie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje