Węgry rozważą utworzenie korytarza dla migrantów. Jest jedno "ale"

24.09.2015 19:13
Płot na granicy węgiersko-serbskiej

Płot na granicy węgiersko-serbskiej (Fot. LASZLO BALOGH / REUTERS)

Węgierski rząd rozważy utworzenie korytarza dla uchodźców napływających z Chorwacji, jeśli Niemcy i Austria wezmą na siebie za to pełną odpowiedzialność - przekazała kancelaria Victora Orbana. Jednocześnie na granicy ze Słowenią powstaje kolejne ogrodzenie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Nadrzędnym celem działań węgierskiego rządu jest ochrona granic kraju oraz zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Budowanie płotów oraz restrykcyjne regulacje polityki migracyjnej mają służyć właśnie jego osiągnięciu - oświadczył szef kancelarii premiera.

Janos Lazar podkreślił, że skoro Unia nie akceptuje środków stosowanych przez Węgry, należy znaleźć inne rozwiązanie. Na czym miałoby ono polegać? Rząd zgodzi się na transport uchodźców przez Węgry, jeśli Austria i Niemcy (a także inni członkowie UE) wezmą pełną odpowiedzialność za akcję.

Węgrzy budują płot na kolejnej granicy

By zapobiec masowemu napływowi imigrantów, Węgry rozpoczęły też budowę kolejnego ogrodzenia - tym razem na granicy ze Słowenią. Pierwszy, długi na 175 km płot powstał na granicy z Serbią, natomiast ogrodzenia na granicy z Chorwacją i Rumunią są w budowie. Za te działania UE krytykuje węgierski rząd.

Węgry, wraz z Czechami, Rumunią i Słowacją, głosowały we wtorek przeciwko propozycji Komisji Europejskiej w sprawie podziału kwot migrantów napływających do Grecji i Włoch z biedniejszych albo ogarniętych wojną krajów. Plan został jednak przyjęty większością głosów przez ministrów spraw wewnętrznych państw UE.

Lazar krytykował tę decyzję, oceniając ją jako "typowy przykład moralnego imperializmu, który Niemcy narzucają Europie".Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje