Radio ZET: Bury nie straci immunitetu. Na razie. "Ranga zarzutów prokuratury jest żenująca"

24.09.2015 16:44
Jan Bury

Jan Bury (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm nie będzie głosował nad uchyleniem immunitetu Janowi Buremu - komisja regulaminowa zażądała dodatkowych materiałów z prokuratury. To oznacza, że sprawą zajmie się już po wyborach nowy parlament - podaje Radio ZET.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Staję przed komisją z podniesionym czołem jako polityk, obywatel i człowiek, który ma świadomość odpowiedzialności osobistej za podejmowane czyny - mówił przed komisją szef klubu ludowców.

- Kategorycznie oświadczam, że nie naruszyłem porządku prawnego - podkreślił Bury, który miał stracić immunitet w związku z aferą załatwiania posad w NIK.

Bury: Ranga zarzutów prokuratury jest "żenująca"

Poseł tłumaczył, że od ponad trzech lat jest "obiektem inwigilacji i celowo ujawnianych informacji z teoretycznie tajnych śledztw".

- Ma to uderzyć we mnie i osoby z mojego środowiska i partii. Próbuje się pozbawić mnie możliwości realnej obrony. Postępowania trwają najpierw niebywale długo, a przed wyborami następuje eskalacja, w jednym jasnym celu - próby wyeliminowania mnie ze sceny politycznej - mówił polityk PSL.

Według niego ranga zarzutów prokuratury jest "żenująca", działania CBA są elementem politycznej gry, zmierzają do zdyskredytowania jego partii i mogą mieć wpływ na wynik wyborów.

Bury podżegał do przestępstwa nadużycia władzy?

Postępowanie w sprawie ustawiania stanowisk w NIK jest efektem wielomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę w Katowicach i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jan Bury miał wpływać na decyzje o wyborze niektórych kandydatów na stanowiska w delegaturach NIK; Krzysztof Kwiatkowski - obecny prezes tej instytucji - ma natomiast usłyszeć zarzuty związane z organizacją i wpływem na przebieg konkursów.

Wniosek o uchylenie Buremu immunitetu uzasadniali dziś prokuratorzy z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Ich zdaniem "należy wskazać, iż Jan Bury swoim zachowaniem wyczerpał znamiona podżegania do popełnienia przestępstwa nadużycia władzy".

Komisja regulaminowa zażądała jednak dodatkowych materiałów w tej sprawie, co oznacza, że Sejm nie zdąży zagłosować nad uchyleniem immunitetu posła.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 27 razy 19

  Nietykalny Bury :) Nie wiem, jednak czemu tak się boją mu zdjąć immunitet skoro Bury wyznaczał w Polsce nawet sędziów ;)

 • amarylis_60

  Oceniono 17 razy 13

  PSL jest jak dżuma niszczy każdą koalicję,jedną wielką banda chciwych kanału bez krzty honoru.

 • gregory433

  Oceniono 25 razy 13

  Zaczynają się otwierać oczy przygłupom z zachodu?

  "Szefowa austriackiego MSW zaznaczyła, że prawie żadnych wniosków o azyl nie złożono w krajach takich, jak Chorwacja czy Słowenia. Jej zdaniem oznacza to, że migrantom, którzy podróżują przez te kraje, ale nie ubiegają się tam o ochronę, nie chodzi już o bezpieczeństwo, lecz o wybór państwa o najkorzystniejszej sytuacji gospodarczej."

  "Władze austriackie odesłały ponad 5 tys. migrantów do krajów UE, których granice ludzie ci przekroczyli, nim dotarli do Austrii - poinformowała szefowa MSW Johanna Mikl-Leitner."

 • boguslawbch6808

  Oceniono 23 razy 13

  Wisi mi to czy wygra PiS czy PO, wisi mi czy wejdzie do Sejmu Kukiz, Lewica czy Nowoczesna ale świętem dla demokracji w Polsce będzie brak OBŁUDNIKÓW z PSL.

 • lobuz5

  Oceniono 10 razy 10

  Ludzie, glosujcie na kogo chcecie tylko nie na PSL. Przez te bande kretaczy nigdy nie pozbedziemy sie w Polsce nepotyzmu ani nie przeprowadzimy zadnych sensownych reform. Oni mysla, ze sa przyspawani do stolkow, sa butni i smieja sie z uczciwosci. Pracuje w instytucji zarzadzanej przez "dzialaczy" PSL wiec wiem co mowie.....

 • glon4

  Oceniono 12 razy 10

  Mimo wszystko wierzę , że wyborcy sprawiedliwie rozstrzygną i zadecydują o losie pana Burego.

 • batura3

  Oceniono 18 razy 10

  Jaki poseł taka ranga :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane