Radio ZET: Bury nie straci immunitetu. Na razie. "Ranga zarzutów prokuratury jest żenująca"

24.09.2015 16:44
Jan Bury

Jan Bury (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm nie będzie głosował nad uchyleniem immunitetu Janowi Buremu - komisja regulaminowa zażądała dodatkowych materiałów z prokuratury. To oznacza, że sprawą zajmie się już po wyborach nowy parlament - podaje Radio ZET.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Staję przed komisją z podniesionym czołem jako polityk, obywatel i człowiek, który ma świadomość odpowiedzialności osobistej za podejmowane czyny - mówił przed komisją szef klubu ludowców.

- Kategorycznie oświadczam, że nie naruszyłem porządku prawnego - podkreślił Bury, który miał stracić immunitet w związku z aferą załatwiania posad w NIK.

Bury: Ranga zarzutów prokuratury jest "żenująca"

Poseł tłumaczył, że od ponad trzech lat jest "obiektem inwigilacji i celowo ujawnianych informacji z teoretycznie tajnych śledztw".

- Ma to uderzyć we mnie i osoby z mojego środowiska i partii. Próbuje się pozbawić mnie możliwości realnej obrony. Postępowania trwają najpierw niebywale długo, a przed wyborami następuje eskalacja, w jednym jasnym celu - próby wyeliminowania mnie ze sceny politycznej - mówił polityk PSL.

Według niego ranga zarzutów prokuratury jest "żenująca", działania CBA są elementem politycznej gry, zmierzają do zdyskredytowania jego partii i mogą mieć wpływ na wynik wyborów.

Bury podżegał do przestępstwa nadużycia władzy?

Postępowanie w sprawie ustawiania stanowisk w NIK jest efektem wielomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę w Katowicach i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jan Bury miał wpływać na decyzje o wyborze niektórych kandydatów na stanowiska w delegaturach NIK; Krzysztof Kwiatkowski - obecny prezes tej instytucji - ma natomiast usłyszeć zarzuty związane z organizacją i wpływem na przebieg konkursów.

Wniosek o uchylenie Buremu immunitetu uzasadniali dziś prokuratorzy z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Ich zdaniem "należy wskazać, iż Jan Bury swoim zachowaniem wyczerpał znamiona podżegania do popełnienia przestępstwa nadużycia władzy".

Komisja regulaminowa zażądała jednak dodatkowych materiałów w tej sprawie, co oznacza, że Sejm nie zdąży zagłosować nad uchyleniem immunitetu posła.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (78)
Radio ZET: Bury nie straci immunitetu. Na razie. "Ranga zarzutów prokuratury jest żenująca"
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Wierzę w rozeznanie CBA i polskiej prokuratury.
  Oczywiście ich opinie traktuję na odwrót.
  PSL gwarancją zachowania resztek polskości w polskim Sejmie.
  Myślę że nie tylko ja tak uważam.

  Dlatego spodziewam się że PSL zdecydowanie przekroczy próg wyborczy, a poseł Bury będzie należał do rekordzistów pod względem liczby otrzymanych głosów...
  Tak jak kiedyś niepowiązani z Okrągłym Stołem Adam Gierek czy Andrzej Lepper.

  Szkoda że nie można tego obstawić...

 • wuem4301

  0

  Jeszcze jedna nietykalna persona. Prymitywi górą!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  Uciekaj myszko do dziury, bo cię tam złapie kot b... Była taka dziecięca piosenka. Nadal aktualna. Uwaga na Burego!

 • rtaj

  Oceniono 1 raz 1

  Q....a!!! Gdzie my żyjemy.

 • bent-ley

  Oceniono 1 raz 1

  i żebyście obywatele demokratycznego państwa wiedzieli że są obywatele wyżsi i niżsi i walenie niższych jest służbowym obowiązkiem......

 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz 1

  Co prawda szary człowiek ma w Polsce goowno do powiedzenia ale Bury już tak.

 • blawatek2

  Oceniono 1 raz 1

  Czy zwróciliście uwagę, że jak są jakieś sondaże i PSL jest poniżej progu wyborczego, to ich liderzy pytani o komentarz, poza tłumaczeniem, że pewnie próbka nieobiektywna, albo, że akurat żniwa czy inne sianokosy, więc badanie niemiarodajne, prawie zawsze dodają, że SĄ SPOKOJNI O WYNIK WYBORÓW...

 • jacek-1111

  Oceniono 1 raz 1

  to juz nie jest śmieszne!!! jeśli jest niewinny to własnie niech prokuratura i sąd to ustali!!!!! w jakim zakłamanym świecie żyjemy !!!

 • wzl_1946

  Oceniono 1 raz 1

  Złodzieje i malwersanci z PO nie dadzą swojemu krzywdy zrobić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje