Pijany kierowca zabił ciężarną kobietę i jej męża. Sąd złagodził wyrok do 11 lat więzienia

24.09.2015 15:11
Sprawca śmiertelnego wypadku w Wyszecinie w drodze na przesłuchanie

Sprawca śmiertelnego wypadku w Wyszecinie w drodze na przesłuchanie (Materiały policyjne)

Rok temu Leszek F., jadąc po pijanemu, spowodował śmiertelny wypadek. Ofiarami byli ciężarna kobieta i jej mąż. Sprawca był wcześniej karany za kierowanie pojazdami po alkoholu. Teraz gdański sąd złagodził wcześniejszy wyrok i skazał go na 11 lat więzienia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do tragedii doszło 6 września 2014 r. w Wyszecinie niedaleko Wejherowa (Pomorskie). Kierujący audi A4 37-letni Leszek F. zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z fiatem punto, który prowadziła 27-letnia kobieta w siódmym miesiącu ciąży. Pasażerami byli jej 44-letni mąż i trzyletnie dziecko. Sprawca wypadku miał trzy promile alkoholu we krwi, jechał z prędkością ponad 90 km na godz.

Kobieta była w ciężkim stanie, dlatego lekarz próbował przeprowadzić cesarskie cięcie jeszcze w karetce. Kobiety i dziecka nie udało się jednak uratować. Poważnie ranny mężczyzna trafił do szpitala, gdzie zmarł po 11 dniach.

Z wypadku cało wyszedł jedynie trzyletni chłopiec, który siedział z tyłu pojazdu i był zapięty w foteliku. Dziecko miało tylko drobne otarcia skóry.

Gdański sąd złagodził wyrok

Leszek F. był już wcześniej kilkakrotnie zatrzymywany i karany za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwym. Dostawał wyroki więzienia w zawieszeniu, karano go też zakazem prowadzenia pojazdów na kilkuletnie okresy.

Mężczyzna nie miał nigdy prawa jazdy. W śledztwie tłumaczył, że nie stać go było na odpowiedni kurs.

W marcu Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał Leszka F. na 14 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów - maksymalna kara, na jaką sąd mógł wówczas skazać mężczyznę, wynosiła 15 lat. Teraz gdański sąd okręgowy złagodził wyrok do 11 lat więzienia (jest to związane ze zmianą zarzutów).

To mniej, niż wnioskowała obrona - adwokaci chcieli, by karę obniżono do 11,5 roku pozbawienia wolności. Zakaz kierowania pojazdami został utrzymany.

"Byliśmy zobligowani do zmiany wyroku"

Decyzję sądu tłumaczyła przewodnicząca składu sędziowskiego Dagmara Daraszkiewicz. - W związku z tym, że oskarżony był nietrzeźwy, spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego śmierć poniosły dwie osoby, w tym ciężarna kobieta. Takie działania oskarżonego Sąd Rejonowy w Wejherowie uznał za dwa odrębne czyny. Natomiast w ocenie sądu odwoławczego było to ustalenie niesłuszne, albowiem zachowanie oskarżonego w realiach niniejszej sprawy należy traktować jako jeden czyn. Za przyjęciem, że zachowanie oskarżonego było jednym czynem, przemawia zbieżność czasowa działania oskarżonego, zbieżność miejsca oraz bardzo krótki działania, tj. kilka minut - mówiła.

Jak podkreśliła, sąd okręgowy był w tej sytuacji zobligowany do zmiany wyroku, który w tym przypadku mógł maksymalnie wynieść 12 lat więzienia.

- Kara 11 lat pozbawienia wolności jest karą surową. Kara ma być represją dla oskarżonego, który notorycznie nie przestrzegał obowiązującego porządku prawnego (...). Rolą tej kary, ale też niniejszego postępowania, ma być uświadomienie społeczeństwu, że w każdym przypadku kierowania samochodem po spożyciu alkoholu może dojść do najtragiczniejszego skutku, jakim jest śmierć człowieka, a kierowca podlegał wówczas będzie surowej odpowiedzialności karnej - dodała sędzia.

"Bardzo żałuję, że piłem wtedy alkohol. Przepraszam"

- Bardzo żałuję, że znalazłem się w tym miejscu na drodze i że piłem wtedy alkohol. Przepraszam i mam nadzieję, że te przeprosiny będą przyjęte - powiedział w ostatnim słowie oskarżony, który nie chciał już być doprowadzony na salę rozpraw na ogłoszenie wyroku.

Podczas procesu przed wejherowskim sądem 26-letni bratanek Leszka F., który jechał w audi jako pasażer, mówił, że wujek pił w ciągu dnia piwo i wódkę. Według jego zeznań tuż po wypadku Leszek F. próbował wymóc na krewnym, aby ten skłamał, przyznając, że to on siedział za kierownicą.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (311)
Pijany kierowca zabił ciężarną kobietę i jej męża. Sąd złagodził wyrok do 11 lat więzienia
Zaloguj się
 • maciej261

  0

  Nie rozumiecie że takie jest prawo i Sąd nie może wydać innego wyroku. Pretensje do posłów. Ps. Powinno być jak w Usa - za 3 zabójstwa dres powinien dostać 3x 12 lat

 • ahsowa

  0

  Ciekawe ile Gdańscy sędziowie wzięli za złagodzenie wyroku mordercy brawo sędziowie tak trzymać a niedługo więzienia będą puste a kieszenie sędziów pełne

 • starszy-65

  0

  Teraz widać, że sędzia Daraszkiewicz to dobra znajoma winnego i bidula zrobiła co mogła.

 • bezpocztyonline

  0

  A nie można by wprowadzić w prawie karnym drobnych zmian?

  Prowadzenie pojazdu po alkoholu: kara bezwzględnego więzienia 1 rok.

  Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy (w ogóle, bo nie istnieje lub zatrzymała policja, a nie dlatego, że zostało w domu na komódce w przedpokoju) : kara bezwzględnego więzienia 1 rok.

  Prowadzenie pojazdu po alkoholu po raz drugi (tak, po odsiedzeniu tej za pierwszy raz): kara bezwzględnego więzienia 2 lata, za trzeci 3 lata etc.

  Podobnie z prowadzeniem pojazdu bez prawa jazdy.

  Zwiększyć częstotliwość kontroli policyjnych, wyroki w ciągu 24 godzin, wykonanie natychmiastowe.
  Żadne płacze, żywiciele rodzin, ciężko chorzy etc.

 • rozjemcaa

  Oceniono 1 raz 1

  hahaha surowa kara

  surowakara to czapa dla smiecia

 • foyerman

  0

  W Angli 4 Polakow zostalo skazanych 11 -14 lat za pobicie. Ten zabil cala rodzine. Co to za sedzia ?

 • cleo59

  0

  I powiedzcie - jak mam być dobrą obywatelką tego kraju i ufać sądom, prokuraturze i sprawiedliwości? No jak? Po czymś takim nikt nie powinien być zdziwiony, że człowiek bierze wymierzenie sprawiedliwości we własne ręce! Tyle, że u nas za usunięcie chwasta, zamiast potraktować to jak czyn społecznie użyteczny, sąd zapewne wymierzyłby karę wyższą niż temu zapijaczonemu mordercy 3 osób! Taki dziki kraj! Pomimo ryzyka takiego zakończenia, mimo wszystko, po podobnym wyroku za tego typu czyn wzięłabym tę sprawiedliwość we własne ręce, gdyby dotyczyło to moich bliskich!

 • dev99999

  0

  KS za morderstwo z premedytacją a nie jakieś pitu pitu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje