Gwiaździsty protest taksówkarzy sparaliżował centrum Warszawy. Były mandaty - 12

24.09.2015 14:07
Kilkuset taksówkarzy protestowało w Warszawie przeciw nieuczciwej konkurencji ze strony firm i kierowców bez licencji. Taksówkarze spowodowali znaczne utrudnienia w ruchu w centrum, m.in. w rejonie pl. Konstytucji. Policja wystawiła im 12 mandatów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Protest zakończył się wczesnym popołudniem, nie ma już większych utrudnień w ruchu. Policjanci nałożyli 12 mandatów karnych i osiem wniosków o ukaranie - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

Największe utrudnienia w ruchu występowały przed południem w centrum miasta, m.in. w okolicach pl. Konstytucji, Al. Jerozolimskich, al. Jana Pawła II i ronda Dmowskiego. Kierowcy taksówek zjeżdżali się do centrum miasta z pięciu miejsc.

Taksówkarze, jak podała policja, jeździli zgodnie z prawem, a mandaty zostały nałożone na tych, którzy uporczywie tamowali ruch i łamali przepisy ruchu drogowego.

Grupa protestujących zebrała się także pod Sejmem.

"Jeśli Uber płaci podatki, to na pewno nie w Polsce"

Taksówkarze protestowali - jak podkreślali - przeciw nieuczciwej konkurencji. - Powstało sporo aplikacji pozwalających wykonywać pseudotaksówkarską robotę, chodzi nie tylko o Ubera, ale i o aplikacje polskich firm - powiedział dyrektor korporacji Glob Taxi Leszek Pajka. Dodał, że kierowcy umawiający się na kursy przez te aplikacje nie mają licencji, badań lekarskich potwierdzających zdolność do wykonywania zawodu kierowcy, nie muszą mieć kasy fiskalnej. - Nie wiadomo, czy płacą podatki, a jeśli Uber płaci, to na pewno nie w Polsce - powiedział Pajka.

Zapewnił, że w akcji chodziło także o bezpieczeństwo pasażerów. W tym kontekście tak ocenił nielicencjonowane przewozy: - Nie wiadomo, kto przyjmuje zlecenie, skąd zabiera pasażera i dokąd go wiezie; tylko pasażer ma kontakt z kierowcą.

Nie wszyscy taksówkarze protestowali

Akcję zorganizowały duże korporacje taksówkarskie, zrzeszające po 700-800 kierowców. Do protestu przyłączyli się także inni przewoźnicy, jednak nie wszyscy. Zdystansował się od niej m.in. związek zawodowy Warszawski Taksówkarz. Na stronie internetowej związek zaznaczył, że choć zgadza się z celem akcji, nie został zaproszony do rozmów o jej przygotowaniu. - Nie mogliśmy poprzeć tego protestu, bo w niektórych z organizujących go korporacji jeżdżą kierowcy bez uprawnień - powiedział przewodniczący związku Jarosław Iglikowski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (101)
Gwiaździsty protest taksówkarzy sparaliżował centrum Warszawy. Były mandaty - 12
Zaloguj się
 • ryanmdusa

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety taksowkarze nie maja opinii najuczciwszych ludzi, z zastrzezeniem ze niewatpliwie sa uczciwi taksowkarze, a zatem taki protest nie ma poparcia spolecznego i przez to niewielki sens.

 • antekpociecha

  Oceniono 1 raz 1

  - Ja nie korzystam z TAXI
  – Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę.
  – No, ubierasz się pan.
  – W płaszcz – jak pada. Opłaca mi się rozbierać po śniadaniu?
  – Fakt!
  – Do PKS mam pięć kilometry. O czwartej za piętnaście jest PKS.
  – I zdążasz pan?
  – Nie, ale i tak mam dobrze, bo jest przepełniony i nie zatrzymuje się. Przystanek idę do mleczarni. To jest godzinka. Potem szybko wiozą mnie do Szymanowa. Mleko, widzi pan, ma najszybszy transport, inaczej się zsiada. W Szymanowie zsiadam, znoszę bańki i łapię EKD. Na Ochocie w elektryczny do stadionu, a potem to już mam z górki, bo tak… w 119, przesiadka w 13, przesiadka w 345 i jestem w domu, to znaczy w robocie. I jest za piętnaście siódma! To jeszcze mam kwadrans. To sobie obiad jem w bufecie, to po fajrancie już nie muszę zostawać, żeby jeść, tylko prosto do domu. I góra 22.50 jestem z powrotem. Golę się. Jem śniadanie i idę spać.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  Taxsiarze to oszuści a konkurencja jest tańsza bo uczciwsza.

 • niknejm

  Oceniono 3 razy 1

  Ja też od dziś robię protest taksówkarski - przestałem korzystać z korporacji taksówkowych. Przerzuciłem się na konkurencję. Protest będę kontynuował tak długo, jak długo P.T. Taksówkarze nie zrozumieją że mamy wolny rynek.

 • uzdek98

  Oceniono 1 raz -1

  a co tu paralizowac.. przeciez bareajasza od 8 lat jest sparalizowana.. chociaz bufeciara POdobno wydala miliardy na ynwestycje ...

 • baga105

  0

  Jeśli nisza dla konkurencji jest tak atrakcyjna, to znaczy, że taksówkarze biorą za dużo. Proste. Dla mnie na pewno taki transport jest zbyt drogi, wszystko jest przewidziane dla turystów z Zachodu, jak europejskie ceny w knajpach i kawiarniach. Najlepiej, żeby w Warszawie wszystko przejął ZTM, zrobić jednolite taksówki jak w NY, bez sitwy, która przejęła rynek i dyktuje warunki.

 • tomas-dlonias

  Oceniono 3 razy 1

  Mam nadzieję że dzięki dzisiejszej akcji taryfiarzy Uber zyskał rzeszę nowych klientów którzy spędzili poranek stojąc w korku...

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 0

  W latach dwudziestych ubiegłego stulecia właścicielem największej firmy taksówkowej w Berlinie został zdymisjonowany oficer, członek Freikorpsów, Erich von dem Bach-Zelewski. Na przewozach taksówkowych zbił duży majątek. Kupił sobie dobra ziemskie w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego (sam pochodził z Lęborka, gdzie nazwisko Zelewski nie jest takie rzadkie). Sporo pieniędzy wydawał na wspieranie SS, dostał nawet tytuł Ehrenführera (honorowego sponsora) uprawniający do noszenia specjalnych dystynkcji mundurowych i kordu.
  Czyli widać, że na taksówkarstwie można się mocno dorobić.
  Ponoć jakiś taksówkarz powiedział:
  - A wie pan, szefie? Dziś do taksówki wsiadł czarnowłosy brodacz i gestykulując krzyknął "Gazu!"
  Szef głęboko zamyślił się...

 • stellaney

  Oceniono 2 razy 2

  "Czy ktoś im broni jeździć bez licencji" takie pytanie może zadać tylko leming. Państwo im broni lemingu. Państwo nakazuje też płacenie ZUS i podatków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje