Schetyna: Nowy rząd nie będzie mógł zmienić decyzji w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców

24.09.2015 09:48
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (.Fot . Wojciech Nekanda Trepka / Agencja Gazeta)

- Ta decyzja jest wiążąca i zamyka tę kwestię. Jeżeli ktoś, kto w taki sposób mówi i tak ocenia funkcjonowanie rządu, obecnego rządu, to znaczy, że nie zdaje sobie sprawy z kontynuacji i z odpowiedzialności za państwo polskie - powiedział w Radiu ZET Grzegorz Schetyna. Według szefa MSZ nowy rząd nie będzie mógł zmienić decyzji ws. uchodźców.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Nie można mówić: przyjdzie następny rząd i my to zmienimy - to jest absurd. To są konsekwencje decyzji, które podejmowaliśmy, podejmowaliśmy wcześniej, podejmujemy teraz, będzie miał ten rząd i następny i wszystkie następne. Na tym polega odpowiedzialność za politykę - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Poseł Andrzej Jaworski z PiS zasugerował w Radiu ZET, że nowy rząd zmieni decyzję premier Kopacz w sprawie przyjęcia przez Polskę ustalonej na spotkaniu w Brukseli liczby uchodźców.

"Jesteśmy absolutnie doceniani i szanowani w Europie"

Schetyna - oceniając efekty szczytu w Brukseli - powiedział, że Polska pokazała, że jest w stanie wpływać na politykę europejską i jest w stanie realizować swoją politykę w stu procentach.

- Jesteśmy absolutnie doceniani i szanowani w Europie za to, co zrobiliśmy, za sposób prowadzenia tych negocjacji, za to, że tak naprawdę wszystkie rzeczy, które położyliśmy na stole jako nasze postulaty, zostały wpisane do stanowiska i powtórzone przez Donalda Tuska jako implementowane do stanowiska Unii Europejskiej (...). To jest nasz sukces, a nie porażka - ocenił minister spraw zagranicznych.

Na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE Polska zaakceptowała decyzję o podziale uchodźców. Ogólnie rozdzielonych ma zostać 120 tys. osób, ale we wtorek zapadła decyzja o podziale 66 tys. uchodźców docierających do Włoch i Grecji, z czego Polsce - która już wcześniej zgodziła się na przyjęcie 2 tys. uchodźców - przypadnie ok. 5 tys. uchodźców.

Szydło: Decyzja rządu ws. uchodźców to skandal

Według kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło decyzja rządu ws. uchodźców to skandal. Jej zdaniem zapadała ona wbrew bezpieczeństwu i bez zgody Polaków, a polski rząd oszukał kraje Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Czechy i Słowacja były przeciwne podziałowi uchodźców).

Szef MSZ - mówiąc o negatywnym zdaniu krajów naszego regionu w sprawie tych ustaleń - podkreślił, że Grupa Wyszehradzka - złożona z Polski, Czech, Węgier i Słowacji - funkcjonuje. - Mieliśmy różnicę, którą bardzo wyraźnie opisaliśmy, pomiędzy czterema krajami. W sposób uczciwy i rzetelny o tym sobie powiedzieliśmy. Powiedzieliśmy także, że nie możemy zmienić swoich stanowisk, ale pozostajemy w dobrej współpracy, wierząc, jak ona jest ważna i kluczowa dla interesów całego regionu - powiedział.

Odnosząc się do zapowiedzi Słowacji o zaskarżeniu decyzji o podziale uchodźców, Schetyna ocenił, że według niego "nie jest to dobra droga". - Ale rozumiem słowackich partnerów, bo mają bardzo dużą mniejszość romską i nie są przygotowani do przyjęcia tak sporej, nawet jak dla nich, liczby uchodźców, bo to jest ponad 2,8 tys. osób - zaznaczył.

"Kandydatka PiS na premiera myli interes Polski z interesem PiS"

Z kolei rzecznik Rady Ministrów, odnosząc się do krytycznej oceny stanowiska rządu, jaką przedstawiła Beata Szydło, powiedział, że kandydatka PiS na premiera myli interes Polski z interesem PiS i jest skrajnie niekompetentna. Przekonywał, że decyzja rządu ws. uchodźców to sukces negocjacyjny premier Kopacz. Sama Kopacz stwierdziła m.in., że "dzisiaj trzeba myśleć trochę dalej niż tylko na cztery tygodnie do 25 października" i - jak dodała - o to by apelowała do swojej kontrkandydatki.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Warto przeczytać: "Na południe od Lampedusy. Podróże rozpaczy" - historie emigrantów, którzy dla lepszej przyszłości ryzykują życie >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje