"Najbardziej znienawidzony człowiek w Ameryce" ugiął się. Lek dla chorych na AIDS będzie tańszy

24.09.2015 09:45
Martin Shkreli

Martin Shkreli (facebook.com/Martin Shkreli)

Martin Shkreli, nowy właściciel marki Daraprim, zdecydował się na obniżenie ceny leku o tej samej nazwie. To efekt burzy, która rozpętała się po komunikacie, że specyfik ten podrożeje z 13 do 750 dolarów.

Polub i bądź na bieżąco!

- Zdecydowaliśmy się obniżyć cenę do takiego poziomu, który zagwarantuje naszej firmie normalne funkcjonowanie i przyniesie jej tylko niewielki zysk - powiedział Martin Shkreli, prezes Turing Pharmaceutics.

Warto dodać, że w dniu, w którym ogłaszał on radykalną podwyżkę ceny Daraprimu, powiedział, że "część zarobionych pieniędzy ma przywrócić badania nad tą chorobą i ma być przeznaczona na poszukiwania skuteczniejszego leku".

Reakcja na krytykę

"Najbardziej znienawidzony człowiek w Ameryce", jakim został okrzyknięty Shkreli, powiedział również, że decyzja o obniżeniu ceny leku jest reakcją na ogromne zamieszanie wokół wcześniej ogłoszonej podwyżki.

- Tak, to nasza reakcja na tę burzę. Myślę, że konieczne jest obniżenie ceny w odpowiedzi na złość i gniew, które teraz odczuwa społeczeństwo - powiedział Martin Shkreli.

Dodał także, że konkretna cena jest ustalana i wszelkie szczegóły będą znane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Lek między innymi przeciwko AIDS

Daraprim jest stosowany w przypadku toksoplazmozy, czyli choroby pasożytniczej. Narażone są na nią osoby z osłabioną odpornością: chorujący na AIDS, pacjenci po przeszczepach czy też walczący z nowotworami.

Toksoplazmoza jest również groźna dla kobiet w ciąży oraz tych, które dopiero zaczynają starania o dziecko. W przypadku zachorowania może prowadzić do uszkodzeń płodu lub nawet do poronienia.

Linia obrony

W poniedziałek prezes Turing Pharmaceutics odpowiadał na zarzuty, mówiąc, że "lek i tak był rzadko używany".

- Jego wpływ na cały system opieki zdrowotnej był znikomy. Moja firma chce użyć zarobionych pieniędzy na opracowanie lepszych metod leczenia toksoplazmozy z mniejszą liczbą skutków ubocznych - powiedział Shkreli w rozmowie z "New York Times".

W innym wywiadzie dodał, że "lek ten istnieje na rynku od kilkudziesięciu lat i mniej więcej tyle lat temu zatrzymały się badania nad nim".

- Dotychczasowy producent sprzedawał go po kosztach i na nim nie zarabiał. A co za tym idzie - nie był on udoskonalany. Jego skuteczność to tylko 80 proc. i boimy się, że pierwotniak, który roznosi toksoplazmozę, ewoluuje i stanie się odporny na daraprim - powiedział kilka dni temu Shkreli w telewizji Bloomberg.

Zobacz także
Komentarze (58)
Zaloguj się
 • c.bolek

  Oceniono 21 razy 19

  Tak - obniża do $650, no, w najlepszym wypadku do $350. Wciaż o kilka tysięcy procent względem ceny wyjściowej i nadal z dużym zyskiem, ale już nie takim spektakularnym. A fala przejdzie i powoli wróca do poprzedniej ceny. Taka hiena nie odpuści.

 • gorillaglu

  Oceniono 14 razy 14

  Radzę poszukać artykułów nt. tego pana...w związku z tą decyzją dziennikarze szybko znaleźli kilka innych drobnych przekrętasów i kontrowersji związanych z tym panem...jak choćby to, że z poprzedniej firmy został wywalony (z funkcji CEO, a to już wyczyn) za działanie na szkodę firmy...żonie jednego z współpracowników w jeszcze innej firmie obiecywał w prywatnym mailu, że zrobi wszystko, by wyrzucić całą ich rodzinę na bruk. Mały, gnojowaty chłystek bez żadnych skrupułów-tylko się przeliczył tym razem.

 • jkredman

  Oceniono 13 razy 11

  a co z producentami innych leków pobierającymi ceny wielokrotnie przekraczającymi koszty wytworzenia substancji,

 • zaytzev

  Oceniono 10 razy 10

  Czytałem ciekawą analizę tego zagrania. Martin Shkreli nigdy nie chciał sprzedawać tego leku za tą absurdalną cenę. To był atak na giełdę. Analitycy obliczyli, że już mógł zarobił kilkanaście milionów dolarów na tzw short-sellu, a kiedy akcje TP wrócą do normy zarobi kolejne kilkadziesiąt.

 • konto.do.komentow

  Oceniono 7 razy 7

  Mięczak. Powinien podnieść do 5000 $.

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 7

  Wrażliwy. W NFZ, którego pracowników, nawet dzieci umierające z powodu braku finansowania "procedur", nie "ruszają", roboty by nie dostał.

 • lol76

  Oceniono 8 razy 6

  CUNT

 • jdkonrad

  Oceniono 12 razy 6

  Agora pozwala na komentowanie może jednego artykułu na 6: nawet zablokowano tę możliwość a propos relacji chorwacko-serbskich. poss sra..ło was??!!
  proponuje przenieść się na niezalezna.pl tam aż kipi od pissowskich oszołomów :) jest z kim podyskutować...

 • jdkonrad

  Oceniono 6 razy 6

  a do ilu obniży?! do 739$? 599? a może do 369$?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje