Koniec śledztwa w sprawie afery taśmowej. Teraz czas na ruch sądu

18.09.2015 10:21
Restauracja Sowa i Przyjaciele w Warszawie. To m.in. tu nagrywano polityków

Restauracja Sowa i Przyjaciele w Warszawie. To m.in. tu nagrywano polityków (Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zakończyła śledztwo w sprawie tzw. afery podsłuchowej. Briefing na ten temat odbędzie się w prokuraturze o godz. 15.00 - poinformowała prok. Renata Mazur. Nie ujawniła szczegółów aktu oskarżenia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Informację o akcie oskarżenia w tej sprawie Mazur podała w czwartek, który był formalnie ostatnim dniem śledztwa. Trwało wtedy opracowywanie techniczne dokumentów. Po zakończeniu tych prac akt oskarżenia miał trafić do mokotowskiego sądu.

Śledztwo od lipca 2013

Praska prokuratura prowadziła śledztwo ws. podsłuchiwania od lipca 2013 r. w dwóch restauracjach kilkudziesięciu osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych.

Zarzuty w nim postawiono czterem osobom - biznesmenowi Markowi Falencie, który według śledczych miał zlecić wykonanie nagrań, jego współpracownikowi Krzysztofowi Rybce oraz wykonującym nagrania dwóm pracownikom restauracji - Łukaszowi N. i Konradowi L. Grozi za to do dwóch lat więzienia.

Falenta nie przyznaje się do zarzutów.

100 spotkań, 90 osób

Prokuratura Generalna podawała w czerwcu, że nagranych zostało przeszło 100 spotkań, w których uczestniczyło około 90 osób. Część czynności w śledztwie prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Prokurator Generalny Andrzej Seremet informował wtedy, że w śledztwie zabezpieczono nośniki informacji, na których zarejestrowane zostały nagrania łącznie 21 spotkań.

Pliki z nagraniami rozmów prokuratura otrzymała od dziennikarzy, część pochodziła od CBA, a kilka znaleziono podczas przeszukania u podejrzanych.

Przeszukania, przesłuchania, eksperymenty procesowe

PG informowała również, że w sprawie przesłuchano 240 świadków, dokonano 35 przeszukań i przeprowadzono trzy eksperymenty procesowe. Uzyskano także 19 opinii kryminalistycznych.

Po zakończeniu śledztwa strony będą miały dostęp do całości akt prokuratorskich. W połowie czerwca było ich 37 tomów, w tym trzy z materiałami tajnymi.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (53)
Koniec śledztwa w sprawie afery taśmowej. Teraz czas na ruch sądu
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  To nie koniec będą nowe taśmy afery podsłuchowej PO bo nie wszystkie zostały upublikowane.

 • Abe Ce

  Oceniono 2 razy 0

  Polacy = zlodzieje wlasnego Państwa.

 • cleryka

  Oceniono 1 raz -1

  Falenta tajny agent CBA i ABW pod gilotyną tylko wskaże zleceniodawcę ?

 • gizberniasty

  Oceniono 6 razy 0

  "Briefing na ten temat odbędzie się w prokuraturze o godz. 15.00 - poinformowała prok. Renata Mazur." Co się odbędzie??? Od kiedy to polska prokuratura należy do międzynarodowych korporacji, że wplatają anglicyzmy w każde zdanie?

  Odbędą parę calli, potem zrobią meeting, a wynik ogłoszą w decembrze jak dostaną approvala od bossa.

  Popie...e...

 • maxwycisk

  Oceniono 3 razy -3

  "100 spotkan w ktorych uczestniczylo 90 osob", tzn ze na 90 spotkaniach byla jedna osoba i prowadzila monolog do mikrofonu, a na 10 wogole nikt nie przyszedl? :-p

 • cierniooczek

  Oceniono 3 razy -3

  czyli wszystko wraca do normy. PO znów jest jedyną partią która zmienia Polskę na lepsze. Nie ma złodziejstwa, kumoterstwa, nie ma murzyńskości, nie ma tej kamieni kupy itd. Rostowski może wrócić na stołek MF, Sienkiewicz na stołek MSW, Sikorski znów może jeździć BORem na Pizze. Wszystko wraca do normy, PO wygra w cuglach ok. 60 % poparcia bo te 8 lat ciężkiej pracy zasługują na kolejne 8 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje