Trzech Amerykanów zapobiegło zamachowi we francuskim pociągu. Przyjął ich Barack Obama

18.09.2015 07:46
Barack Obama pozuje z Amerykanami, którzy pomogli obezwładnić napastnika we francuskim pociągu). Na zdj. Spencer Stone, Anthony Sadler and Alek Skarlatos

Barack Obama pozuje z Amerykanami, którzy pomogli obezwładnić napastnika we francuskim pociągu). Na zdj. Spencer Stone, Anthony Sadler and Alek Skarlatos (CARLOS BARRIA / REUTERS / REUTERS)

Prezydent Obama przyjął w Białym Domu trzech Amerykanów, którzy w sierpniu zapobiegli zamachowi w pociągu na trasie Amsterdam - Paryż. Szef Pentagonu Ashton Carter odznaczył medalami mężczyzn, z których dwaj to żołnierze.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przyjmując trzech Amerykanów w tzw. Gabinecie Owalnym, Obama podziękował im za wykazaną odwagę. Jak podkreślił, pozwoliła ona zapobiec "prawdziwej katastrofie". Dodał, że wszyscy trzej reprezentują "to, co najlepsze w Ameryce".

23-letni żołnierz sił powietrznych Spencer Stone, 23-letni student Anthony Sadler i 22-letni członek Gwardii Narodowej stanu Oregon Alek Skarlatos prosto z Białego Domu udali się do Pentagonu, gdzie podczas specjalnej ceremonii zostali uhonorowani przez ministra obrony Ashtona Cartera.

Skarlatos otrzymał Medal Żołnierza, a Stone, który podczas akcji w pociągu został ranny, otrzymał Medal Lotnika oraz wojskowe odznaczenie Purpurowe Serce (Purple Heart), przyznawane w imieniu prezydenta USA tym, którzy zostali ranni albo zabici w czasie służby wojskowej w armii USA.

Zapobiegli atakowi nożownika

Trzej Amerykanie zyskali powszechne uznanie za obezwładnienie uzbrojonego mężczyzny w pociągu Thalys na trasie Amsterdam - Paryż pod koniec sierpnia, czym zapobiegli tragedii w pociągu pełnym pasażerów.

Już wcześniej prezydent Francji Francois Hollande uhonorował ich najwyższym francuskim odznaczeniem - Legią Honorową. Po powrocie do USA Amerykanie przyjmowani są jak bohaterowie; wzięli udział w zorganizowanej na ich cześć paradzie w Kalifornii oraz wystąpili w kilku programach typu talk-show.

Dorastali razem w Kalifornii

Napastnik, 26-letni Marokańczyk, zidentyfikowany jako Ajub El Khazzani, był uzbrojony w kałasznikowa, pistolet automatyczny i nóż. Jako pierwszy próbował go powstrzymać 28-letni Francuz, ale mężczyzna się wymknął i oddał kilka strzałów, raniąc w klatkę piersiową innego podróżnego.

Ostatecznie obezwładnili go trzej młodzi Amerykanie - Stone, Sadler i Skarlatos. Pomagał im też 62-letni Brytyjczyk - mieszkający we Francji Chris Norman.

Amerykanie, którzy dorastali razem pod Sacramento w Kalifornii, podróżowali we trzech po Europie. Chcieli m.in. uczcić powrót Skarlatosa z misji w Afganistanie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • marzeka1

  Oceniono 8 razy 4

  "Chcieli m.in. uczcić powrót Skarlatosa z misji w Afganistanie."
  I uczcili. Najlepiej jak potrafili. Zapobiegli katastrofie.

 • poppers68

  Oceniono 11 razy 3

  Ech dziennikarze..... dziennikarze....
  Jednym tchem opisujecie kolejny atak wyznawcy islamu aby gładko w następnym artykule pod zdjęciem małej arabskiej dziewczynki na rękach taty pisać : " dlaczego Ich nie chcesz w swoim domu?"
  No właśnie dlatego....

 • pies_fafik

  Oceniono 11 razy 3

  Cytat:
  "Zapobiegli atakowi nożownika"

  i dalej:
  "Napastnik, 26-letni Marokańczyk zidentyfikowany jako Ajub El Khazzani, był uzbrojony w kałasznikowa, pistolet automatyczny i nóż."

  Chciałbym podkreślić, ze napastnik W ŻADEN SPOSÓB nie był związany z Islamem, a to był zwykły atak nożownika w pociągu - taka francuska codzienność. (Dodajmy - nożownika uzbrojonego jak postać z Call of Duty)

  Ale istnieje ryzyko ze ów "Ajub" był imigrantem. Dlatego żądam żeby ZLIKWIDOWAĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA tego artykułu (taka cenzura prewencyjna).
  No bo co będzie, jak jakiś "faszysta" i "islamofob" zacznie coś mówić o jakimś zamachu? Mogłoby rzucić cień podejrzenia na niewinnych uchodźców...

 • villiers

  Oceniono 4 razy 2

  Jak można tak postępować z Marokańczykiem?!

 • super_smaczny

  Oceniono 10 razy 2

  nastepnym razem juz cudu nie bedzie tylko krwawa masakra ...ortzasnijcie sie kretyni poki jeszcze czas

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 2

  Z tych trzech Amerykanów zrobiono bahaterów, a Brytyjczyk i postrzelony Francuz pozostali w cieniu.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 3 razy 1

  Ludzie, zmieńcie kolejność podpisów: od lewej stoją Skarlatos, Stone, prezydent Obama i Sadler.

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 0

  23-letni żołnierz sił powietrznych Spencer Stone dostał Medal Lotnika,
  22-letni członek Gwardii Narodowej stanu Oregon Alek Skarlatos otrzymał Medal Żołnierza,

  no to aż się prosiło, żeby 23-letniego studenta Anthony Sadlera uhonorować Medalem Studenta!?

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 6 razy 0

  Ajub - typowo marokańskie imię, oczywiście w Maroku panuje jedynie słuszna pokojowa religia :)
  .
  opisana w książce "mój sąsiad islamista" POLECAM !!!!
  .
  .
  .
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje