Trzech Amerykanów zapobiegło zamachowi we francuskim pociągu. Przyjął ich Barack Obama

18.09.2015 07:46
Barack Obama pozuje z Amerykanami, którzy pomogli obezwładnić napastnika we francuskim pociągu). Na zdj. Spencer Stone, Anthony Sadler and Alek Skarlatos

Barack Obama pozuje z Amerykanami, którzy pomogli obezwładnić napastnika we francuskim pociągu). Na zdj. Spencer Stone, Anthony Sadler and Alek Skarlatos (CARLOS BARRIA / REUTERS / REUTERS)

Prezydent Obama przyjął w Białym Domu trzech Amerykanów, którzy w sierpniu zapobiegli zamachowi w pociągu na trasie Amsterdam - Paryż. Szef Pentagonu Ashton Carter odznaczył medalami mężczyzn, z których dwaj to żołnierze.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przyjmując trzech Amerykanów w tzw. Gabinecie Owalnym, Obama podziękował im za wykazaną odwagę. Jak podkreślił, pozwoliła ona zapobiec "prawdziwej katastrofie". Dodał, że wszyscy trzej reprezentują "to, co najlepsze w Ameryce".

23-letni żołnierz sił powietrznych Spencer Stone, 23-letni student Anthony Sadler i 22-letni członek Gwardii Narodowej stanu Oregon Alek Skarlatos prosto z Białego Domu udali się do Pentagonu, gdzie podczas specjalnej ceremonii zostali uhonorowani przez ministra obrony Ashtona Cartera.

Skarlatos otrzymał Medal Żołnierza, a Stone, który podczas akcji w pociągu został ranny, otrzymał Medal Lotnika oraz wojskowe odznaczenie Purpurowe Serce (Purple Heart), przyznawane w imieniu prezydenta USA tym, którzy zostali ranni albo zabici w czasie służby wojskowej w armii USA.

Zapobiegli atakowi nożownika

Trzej Amerykanie zyskali powszechne uznanie za obezwładnienie uzbrojonego mężczyzny w pociągu Thalys na trasie Amsterdam - Paryż pod koniec sierpnia, czym zapobiegli tragedii w pociągu pełnym pasażerów.

Już wcześniej prezydent Francji Francois Hollande uhonorował ich najwyższym francuskim odznaczeniem - Legią Honorową. Po powrocie do USA Amerykanie przyjmowani są jak bohaterowie; wzięli udział w zorganizowanej na ich cześć paradzie w Kalifornii oraz wystąpili w kilku programach typu talk-show.

Dorastali razem w Kalifornii

Napastnik, 26-letni Marokańczyk, zidentyfikowany jako Ajub El Khazzani, był uzbrojony w kałasznikowa, pistolet automatyczny i nóż. Jako pierwszy próbował go powstrzymać 28-letni Francuz, ale mężczyzna się wymknął i oddał kilka strzałów, raniąc w klatkę piersiową innego podróżnego.

Ostatecznie obezwładnili go trzej młodzi Amerykanie - Stone, Sadler i Skarlatos. Pomagał im też 62-letni Brytyjczyk - mieszkający we Francji Chris Norman.

Amerykanie, którzy dorastali razem pod Sacramento w Kalifornii, podróżowali we trzech po Europie. Chcieli m.in. uczcić powrót Skarlatosa z misji w Afganistanie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (30)
Trzech Amerykanów zapobiegło zamachowi we francuskim pociągu. Przyjął ich Barack Obama
Zaloguj się
 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 3 razy 1

  Ludzie, zmieńcie kolejność podpisów: od lewej stoją Skarlatos, Stone, prezydent Obama i Sadler.

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 0

  23-letni żołnierz sił powietrznych Spencer Stone dostał Medal Lotnika,
  22-letni członek Gwardii Narodowej stanu Oregon Alek Skarlatos otrzymał Medal Żołnierza,

  no to aż się prosiło, żeby 23-letniego studenta Anthony Sadlera uhonorować Medalem Studenta!?

 • florentino

  Oceniono 12 razy -2

  tego studenta o ciemnej karnacji i z brodka nasi rodzimi patrioci do Polski na pewno by nie wpuscili - przeciez od razu widac, ze to islamista.
  Taki to wlasnie "patriotyczny" obiektywizm - kazdy atak islamisty opisywany jest na tysiac sposobow. O bohaterskim czynie chlopaka na-pierwszy-rzut-oka-nie-bialego cicho sza, udajemy ze nie widzimy. Walcie sie faszysci!

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 6 razy 0

  Ajub - typowo marokańskie imię, oczywiście w Maroku panuje jedynie słuszna pokojowa religia :)
  .
  opisana w książce "mój sąsiad islamista" POLECAM !!!!
  .
  .
  .
  .

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 8 razy 0

  FRANCUZI CHCIELI WYSTRZELAĆ INNYCH FRANCUZÓW ?!! NIE...TO MUZUŁMAŃSCY IMIGRANCI :) a...więc jednak...

  muzułmanscy imigranci katują Niemców po przyjeździe do europy - nigdzie nie publikowany film.
  www.youtube.com/watch?v=iVbLiAAkIag
  .
  oto z im mamy do czynienia:
  .
  lubimyczytac.pl/ksiazka/258206/moj-sasiad-islamista-kalifat-u-drzwi-europy
  .

  "Mimo wysiłków Zachodu wspólnoty muzułmańskie nie zintegrowały się"

  - Przestudiowaliśmy to, co stało się w ubiegłych latach w państwach zachodnioeuropejskich. Mimo znacznych wysiłków zachodnich rządów wspólnoty muzułmańskie nie zintegrowały się - powiedział węgierski premier.

  - Jeśli naród chce mieć społeczeństwa równoległe, to ma do tego prawo. My, Węgrzy, nie chcemy społeczeństw równoległych. Bowiem pod względem liczebnym chrześcijanie straciliby. Gdy wpuści się muzułmanów na nasz kontynent, będzie ich wkrótce więcej niż nas. To po prostu kwestia demografii, matematyki i nieograniczonych zasobów muzułmanów w świecie islamskim - kontynuował Orban.

 • za.czwartym.kalafiorem.w.lewo

  Oceniono 6 razy 0

  Wczoraj w Rotterdamie znów zatrzymano i ewakuowano pociąg Thalys. Powodem był podejrzany gość, który zamknął się w toalecie. Kurde, to pewnie był zupełnie niewinny człowiek o śniadej karnacji, który chciał się w spokoju pomodlić!
  A teraz czekamy na oszalałą ze strachu cenzurę Gazety i zablokowanie komentarzy pod tym artykułem...

 • villiers

  Oceniono 4 razy 2

  Jak można tak postępować z Marokańczykiem?!

 • Expert 325

  Oceniono 6 razy -4

  Barack Obama, geniusz autoreklamy, zamiatacz problemów pod dywan

 • panzerfaust39

  Oceniono 8 razy 0

  Gdy przyjmował ich prezydent Francji to ubrali się jakby szli na piwo do knajpy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje