Syryjskie MSZ: "Jeśli zajdzie potrzeba, poprosimy rosyjskich żołnierzy". Rządowe siły walczą z rebeliantami

18.09.2015 06:59
Aleppo

Aleppo (STRINGER / REUTERS / REUTERS)

Syryjski minister spraw zagranicznych Walid el-Mualim powiedział, że jego kraj poprosi rosyjskich żołnierzy o walkę razem z siłami syryjskimi, jeśli zajdzie potrzeba. Zaprzeczył jednak, by obecnie w Syrii znajdowały się takie rosyjskie oddziały. Siły rządowe bombardują Aleppo. W środę i czwartek zginęło blisko 60 osób.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Obecnie nie ma takich wspólnych działań bojowych z rosyjskimi żołnierzami, lecz jeśli poczujemy taką konieczność, przemyślimy ją i poprosimy - powiedział minister Mualim w telewizji państwowej.

Przyznał, że chociaż syryjska armia jest dotychczas w stanie walczyć samodzielnie, potrzebuje nowoczesnej broni w celu odparcia grup, które chcą obalić rząd prezydenta Baszara el-Asada.

Zaznaczył, że rosyjska pomoc wojskowa ograniczała się dotychczas do dostaw broni i szkolenia w obchodzeniu się z nią. Podkreślił, że stosunki jego kraju z Rosją są strategiczne.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w czwartek, że odejście prezydenta Asada, jak domaga się tego wielu przywódców na Zachodzie, to "utopia".

Siły rządowe prowadzą ofensywę

"Co najmniej 53 ludzi zginęło w środę i czwartek w następstwie nalotów syryjskich sił powietrznych na rejony miasta Aleppo w północnej Syrii kontrolowane przez rebeliantów" - poinformowało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium wśród zabitych w nalotach jest 15 dzieci.

- Sytuacja w Aleppo jest katastrofalna. Większość terenów jest całkowicie zniszczona - powiedział rzecznik ratowników Chalid Chatib.

Nalot po ostrzale rebeliantów

"Do bombardowania doszło po ostrzelaniu przez rebeliantów trzech rejonów Aleppo kontrolowanych przez siły rządowe" - poinformowało Obserwatorium. W ostrzale zginęło co najmniej 38 osób, w tym 18 dzieci.

Wysoki przedstawiciel ONZ powiedział w ubiegłym tygodniu, że do końca roku w Syrii kolejny milion ludzi będzie zmuszony się przesiedlić. Szczególne obawy wywołuje exodus z Aleppo i Dary w południowo-zachodniej Syrii.

Wojna domowa w Syrii, tocząca się między siłami lojalnymi wobec prezydenta Baszara el-Asada a ugrupowaniami opozycyjnymi, w tym radykałami islamskimi, trwa od ponad czterech lat. Zginęło w niej ok. 240 tys. ludzi; miliony straciły dach nad głową bądź zostały zmuszone do ucieczki. Z 24 mln mieszkańców Syrii około 9 mln musiało się już przesiedlić wewnątrz kraju, około 4 mln według szacunków ONZ uciekło za granicę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • cillian1

  Oceniono 27 razy 15

  Jak Rosja pomoże uspokoić ten rejon, to odkuje się za Afganistan (w oczach świata).
  Nie trzeba robić schronienia w Europie. Trzeba tam zrobić porządek. Posprzątać fanatyków.

  Niech miliardy idą na ten cel.

 • adamspzoo1

  Oceniono 21 razy 11

  arabow w ryzach moga trzymac jedynie dyktatorzy - wiec niech baszar robi swoje i konczy ten burdel a zachod niech sie zajmie swoimi problemami

 • merkury-3

  Oceniono 22 razy 8

  Za pieklo w Syrii odpowiadaja USA i Arabia Saudyjska to oni wysylali i finasowali wszelkiej masci kryminalistow i islamskich fundamentalistow do walki z Asadem a skonczylo sie jak zawsze . Bandy mordercow przepoczwarzyly sie w tzw Panstwo Islamskie , podobnmie jak w afganistanie 30 lat temu powstal ruch talibow

 • onduma

  Oceniono 32 razy 8

  Zniszczenie syrii, jak i poprzednio Libii i Iraku zostalo dokonane w interesie israela przez usluznych goi z USA , Wlk Brytanii i Francji. I to glownie USA powinny poniesc wszystkie koszty, w tym przyjac uchodzcow

 • luketjorself

  Oceniono 21 razy 7

  Czyli Rosja będzie ratować Europę przed terrorystami i zalewem uchodźców?

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 22 razy 6

  Idioci z brukseli dostana sraczki jak rosjanie zlikwiduja powstanie w syrii.
  Od razu skoncza dzialnosc wszelkiego rodzaju przemytnicy imigrantow ktorych rezim assada rozstrzela.
  Rachunek za odbudowe ich kraju powinien pokryc w calosci waszyngton.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 9 razy 5

  Przestańmy się oszukiwać.To jest zorganizowana akcja przerzutu uchodźców.Przemytnicy są wynajęci przez rózne organizacje.Padają nazwiska-William Lacy Swing.Cała sieć związków z wywiadem USA,Izraela.organizacji Soroza .Niezalezni dziennikarze uwazają ze tropy tej największej w świecie afery prowadzą do najwyzszych władz kilku krajów europejskich.Europa została zmuszona do przyjącia uchodzców,zakazano uzywania siły,nakazano przemieszczanie się w Europie.Kraje ktąre próbują się bronić poddawane są szantazowi.Uczestniczą w tej akcji takze wielkie koncerny medialne.Kazdego dnia będzie coraz więcej faktów gdyz takiej operacji nie idzie zamieść pod dywan

 • tom_39

  Oceniono 17 razy 5

  Zwracam uwagę jak zapiekły jest Zachód. To prawda, że Asad święty nie był i nie jest - ale taki jest charakter tamtego świata. A co do decyzji Rosji - to jak większość - mam ambiwalentnie uczucia ale Rosja wykonuje tutaj kawał dobrej roboty - tak uważam. Zaś Zachód (UE + USA) kompromituje się na każdym polu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje