Światowy Ranking Uniwersytetów 2015. Najlepsza polska uczelnia w czwartej setce

Portal Top Universities opublikował najnowszy ranking uniwersytetów. Najlepsza polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski - uplasowała się na 344. pozycji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pierwszą pozycję zajął Massachusetts Institute of Technology, dalej - Harvard, Cambridge i Stanford. Dla tego ostatniego to awans z siódmego miejsca, z kolei Harvard poprawił wynik o dwie pozycje. O jedno miejsce spadł Uniwersytet Cambridge. Zeszłoroczny zdobywca srebrnego medalu - Imperial College London - spadł aż na ósmą pozycję.

Z polskich uniwersytetów najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski. Uplasował się on na 344. pozycji. Uniwersytet Jagielloński znalazł się w piątej setce, a Politechnika Warszawska w siódmej.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Wrocławski znalazły się w rankingu poniżej 700. pozycji.Na stronie Top Universities można sprawdzić dokładne wyniki każdej uczelni i zmiany w rankingu na przestrzeni lat. I tak w kategorii nauk biologicznych Uniwersytet Warszawski zajął 144. miejsce. UW jest też w pierwszej setce w kategorii języków nowożytnych, tak samo jak Uniwersytet Jagielloński.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (138)
Światowy Ranking Uniwersytetów 2015. Najlepsza polska uczelnia w czwartej setce
Zaloguj się
 • shego

  Oceniono 1 raz 1

  Beznadzieja.

 • to_ja_tu_bylem

  Oceniono 2 razy -2

  Polskie uniwersytety w sposób oczywisty mają przechlapane w tym rankingu. Po pierwsze, 10% punktów jest za studentów zagranicznych. U nas głównie uczą się Polacy, którzy mają studia za darmo. Dalej 40% to prestiż wśród akademików, 10% postrzeganie uniwersytetów przez pracodawców na świecie. 20% to wielkość klas, 20% to cytowanie na świecie. Przy takiej metodologii i przy polskim systemie, czyli studia za darmo dla niemal każdego, nie ma szans na wynik powyżej 300 miejsca.

 • czegotychcesz

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce całe szkolnictwo jest pod kreską, niewolnikom nie potrzeba szkół, wystarczą lekcje
  religii do wykonywania nieskomplikowanej, prostej , nisko płatnej pracy !!!

 • 1pirat2

  Oceniono 6 razy 4

  To teraz juz wiadomo, dlaczego poziom naszych doktorów i profesorów, jest taki jak jest.

 • Piotr Ryka

  Oceniono 8 razy -2

  A gdzie Wyższa Szkoła Kłamstwa Historycznego? T przecież tam studiowali Gross, Michnik i Bartoszewski.

 • szydlo4

  Oceniono 2 razy 0

  Z obliczeń mi wynika, że Polska jest na poziomie średniej światowej w przeliczeniu na ilość mieszkańców, przy współczynniku:
  1. UW 2,0 średniej światowej, czyli 2 X lepiej niż średnia światowa
  2. UJ 1,7 j.w.
  3. PW 1,0 j.w. (czyli średnia światowa)
  Wszystkie pozostałe szkoły wyższe mają współczynniki gorsze niż średnia światowa.
  Jak na środek Europy, no, no. Tylko wiać stąd!!! No tak, ale szkoły wyższe są samodzielne. Nikt do nich się nie miesza tylko my wszyscy dajemy im ok. 25 mld PLN/rok w gotówce.

 • poster012

  Oceniono 6 razy 4

  Uniwersytet Jagielloński znalazł się w piątej setce od kiedy się z PiSdził. PiSuarowe zaplecze kadrowe.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 4 razy 0

  Wystarczy spojrzeć na sposób realizowania badania, by zobaczyć, że 40% wyniku to subiektywne opinie z całego świata, kolejne 10% to opinie o reputacji pracowników naukowych. Wiadomo jest, że wielu z tych 76,800 pytanych zapewne nigdy nie było w Polsce, być może nawet nie wie, gdzie leży Polska a już na pewno nigdy nie spotkało polskiego naukowca, czy studenta, nigdy na oczy nie widziało żadnej polskiej uczelni - zapewne tak samo jak dla przykładu w kwestii uczelni irańskich, które jeśli chodzi o nauki techniczne są znane z bardzo wysokiego poziomu kształcenia. Takie subiektywne opinie, które jak się patrzy na metodologię kształtują 50% oceny uczelni, o uczelniach wynikają li tylko, jak ktoś tu już wspomniał, z wielkości środków finansowych przeznaczanych na naukę i uczelnie w całym kraju, co znów pozwala na zapraszanie zagranicznych gości, realizowanie akcji promocyjnych i PR na całym świecie, zapraszanie zagranicznych studentów, itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX