Jeden ważny wniosek, który płynie z wyniku głosowania ws. aborcji: nie ma się z czego cieszyć

Projekt zakładający całkowity zakaz aborcji odrzucono tylko 28 głosami. Ponieważ do podjęcia dalszych prac nad projektem potrzebna jest tylko zwykła większość głosów, wystarczyłoby, aby 15 posłów zagłosowało za ustawą zamiast przeciw, by Sejm dalej się nią zajmował.

Polub i bądź na bieżąco!

Tę większość partie popierające karanie aborcji mogą zdobyć już w październikowych wyborach. 

Z ostatniego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że gdyby wybory odbyły się dziś, wygrałoby PiS z 38-procentowym poparciem. Kolejne partie uzyskałyby kolejno: Platforma Obywatelska - 25 proc., Zjednoczona Lewica - 9 proc., NowoczesnaPL - 7 proc., Kukiz'15 - 6 proc., KORWiN i PSL po 5 proc.

Przy takim rozkładzie głosów partie popierające zakaz aborcji (PiS i Korwin) miałyby 236 mandatów, a przeciwne (PO, ZL i Nowoczesna) - 211. Nawet gdyby parlamentarzyści z list Kukiza byliby przeciwni, to prawicy i tak wystarczyłoby głosów. Oznacza to, że w kolejnym głosowaniu nad podobnym projektem Sejm może poprzeć całkowity zakaz aborcji.

Burzliwa debata w Sejmie nad wnioskiem o całkowity zakaz aborcji. Czytaj więcej >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (295)
Jeden ważny wniosek, który płynie z wyniku głosowania ws. aborcji: nie ma się z czego cieszyć
Zaloguj się
 • prinsik

  0

  Polske po wyborach (jesli ludzie sie nie opamietaja) czeka absolutny katolo-prawicowy koszmar.

 • a.k.traper

  0

  W PRL aborcja była dostępna i legalna, wielu dzisiejszych obrońców życia z niej skorzystało, także finansowo ale wtedy nie było ujemnej demografii a kolejne demograficzne wyże, gdyby wtedy młodzi ludzie mogli tak wyjeżdżać to dzisiaj nie byłoby tych gadek i głupawych ludków na takich stanowiskach.

 • basiula36

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem przeciw aborcji, ale takie skarajne ustawy po prostu nie mają sensu.

 • kolasa2002

  Oceniono 1 raz 1

  Vw. św. Augustyn twierdzi, że aborcja nie stanowi aktu zabójstwa. Aborcja zatem wymaga pokuty jedynie z powodu seksualnego aspektu grzechu.. Augustyn pisze: " nie można jeszcze stwierdzić z całą pewnością, że istnieje dusza w ciele pozbawionym czucia, gdyż nie jest ono w pełni uformowane, a zatem nie obdarzone zmysłami".

 • annamb09

  Oceniono 8 razy 6

  I taki ciemnogród nas czeka po 25 października... Wieś zagłosuje na PiS, bo chodzą do kościoła a tam usłyszą na kogo mają głosować.. nie na próżno Pani Szydło ich odwiedza. A mieszkańcy miast zostaną w domu, bo nie warto głosować.... I taką mamy demokrację i poczucie obowiązku obywatelskiego.

 • starveling

  Oceniono 7 razy 7

  Najlepsze jest to, że Fundacja Pro Life sama stosuje stalinowskie metody cenzury. Gdy na FB pod jednym z tekstów umieściłam dwa komentarze na temat niezdolności do dyskusji, a w gruncie rzeczy o ich zadufaniu w sobie i próbie narzucenia swojego zdania przy pomocy prawa stanowionego (które wg nich jest niższej rangi wobec wyznawanego przez nich systemu wartości, niekoniecznie uznawanego przez innych), natychmiast nie tylko zostały usunięte oba komentarze, w których zadawałam pytania, ale również uniemożliwiono mi publikowanie i dawanie 'lajków' w całym ich profilu (to samo dotyczy innych krytycznych głosów wobec ich poglądów i form działania). W ten sposób mają podstawy, by w swoich stanowiskach powoływać się na pełne i bez wyjątku poparcie społeczne. Cenzorzy z Mysiej mają godnych następców!

 • heliheli

  Oceniono 1 raz 1

  no to wy//pyerdal//am do jakiegos normalnego kraju , np na płd/zach Ukraine ..

 • shootthemall314

  Oceniono 5 razy 3

  Godek, czyli klasyczny przykład bezmózgiej katozjebanej PiSdy

 • bart5554

  Oceniono 3 razy -1

  Ważniejszy temat:

  "Dziś najważniejsze zadanie jakie stoi przed polską dyplomacją to niedopuszczenie do tego by Gazprom był zarówno producentem i sprzedawcą surowca tłoczonego planowanym Nord Streamem II jak i właścicielem samej rury. Jak do tego doprowadzić? Kompleksowe działania powinien wypracować rząd, ale ich fundamentem powinna być prosta odezwa do KE wzywająca do skrupulatnego przestrzegania obowiązującego prawa!"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX