"Stonehenge na sterydach". Większy i starszy krąg odnaleziony 3 kilometry dalej

Około 100 głazów sprzed 4,5 tysiąca lat, oddalonych zaledwie o trzy kilometry od Stonehenge. "Superhenge", bo tak roboczo nazwano podziemne znalezisko, pojawił się na georadarach badaczy z Uniwersytetu Bradford.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Prawdopodobnie zaczyna się przed nami ujawniać najstarsza zachowana budowa megalityczna w Europie. Była tuż przed nosem przez cztery tysiące lat - poinformował Vince Gaffney, archeolog z Uniwersytetu Bradford.- Wysokiej jakości obrazy z georadaru pokazują rząd 90 kamieni, z których wiele przetrwało w całości. Po wschodniej stronie nawet 30 kamieni przetrwało pod zaspą, część jest we fragmentach lub widać pozostałe po nich potężne wgłębienia - stwierdził profesor Wolfgang Neubauer, dyrektor Instytutu Archeologicznego Ludwiga Boltzmanna.

Neubauer dodaje, że ta budowla radykalnie zmienia spojrzenie na Stonehenge i jego historię. - Wszystko, co do tej pory pisaliśmy o Stonehenge i innych starożytnych zabytkach, musimy napisać na nowo - potwierdza inny archeolog.Kamienie znajdują się około metra pod ziemią i szacuje się, że niektóre z nich mogą mierzyć nawet około 4,5 metra. Wydobywanie kamieni jeszcze się nie rozpoczęło, jednak naukowcy spodziewają się, że są to te same głazy, które wykorzystano do budowy Stonehenge.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (87)
"Stonehenge na sterydach". Większy i starszy krąg odnaleziony 3 kilometry dalej
Zaloguj się
 • iwo-iwi

  0

  A może to pociag? Też sobie sprawie georadar.

 • Szymon Lipa

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze nie wykopali ale już mają zdjęcia, niesamowite jak ta technika idzie do przodu.

 • chi-neng

  Oceniono 5 razy 1

  Dzien powital mnie zdaniem, ktore wlasciwie na dzien dzisiejszy jest pytaniem skierowanym nie tylko do Polakow, i EU, calego swiata ale kazdego z nas jako indywiduum.

  "ALBO JESTEŚMY LUDŹMI, ALBO POKAŻEMY SWÓJ EGOIZM I MAŁOSTKOWOŚĆ"

  Sadze i wierze w to, ze wiekszosc z nas czuje sie i odbiera siebie samych jako ludzi.
  Wiekszosc z nas takze chetnie chce sluzyc pomoca.

  Dlatego to drugie zdanie jest podmiotem tematu, ktory wymaga rozwagi, rozsadku, przemyslenia, analizy: przyczyna- skutki (dlugotrwale - krotkotrwale).
  I podjecie strategii, ktora udowodni nam samym, ze faktycznie jestesmy ludzmi.
  Mam tu na mysli: "Nikt nie mówi o setkach tysięcy, nikt nie mówi o milionach".

  Jest jednak inny aspekt tej sprawy - coz moze i jaka sile ma dobra ludzka wola wobec 'zywiolu'?

  Zgadzam sie z tym, ze jest to "prawdziwe wyzwanie, proba" dla wszystkich liderow i dla nas samych.

  Mozna powiedziec, ze jest to wprost 'nieludzkie wyzwanie', bowiem skutki, konsekwencje sa nam nieznane i nieprzewidziane. A moga byc - dlugotrwale.

 • zalogopeda

  Oceniono 6 razy 0

  "Pod naszymi tekstami o Stonehenge na sterydach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które niezgodne sa z linia partyjna GW w sprawie Stonehenge. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie jednomyslnosci pogladow na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o Stonehenge na sterydach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do wyrazania opinii niezgodnych z opiniami GW."

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy 2

  Dobre miejsce na obozowisko dla uchodźców...

 • re_x

  Oceniono 2 razy 0

  mądry naród twierdzi , że znalazł kamienie , głupi że złoty pociąg...o kamienie się nikt ie upomina , a o złoto ..nikt kamieni nie zagrabił???

 • klioes

  Oceniono 10 razy 2

  Dlaczego cenzuruje sie komentarze w GW?

  Gazeta na pierwszej stronie podaje wynik sondażu, mający świadczyć o tym, że Polacy w swej większości są za sprowadzeniem do naszego kraju imigrantów z Afryki. „Tak” – 53% „Nie” - 44%.
  Tymczasem eksperci wskazują, że zadane pytanie w sondażu było niezwykle tendencyjne. Brzmiało bowiem następująco: "Czy powinniśmy przyjmować imigrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, mając na względzie przede wszystkim obowiązek moralny?".
  Zwraca na to uwagę p. Marcin , współtwórca Polskiej Grupy Badawczej i dawny organizator prawyborów.
  - Tak manipuluje słupkami „Wyborcza”. Millward Brown posłusznie zadaje pytanie, które z góry zniekształca odpowiedź - napisał p. Palade na Twitterze.

 • alpepe

  Oceniono 4 razy 4

  "Wydobywanie kamieni jeszcze się nie rozpoczęło, jednak naukowcy spodziewają się, że są to te same głazy, które wykorzystano do budowy Stonehenge."
  Aha, polonistce lub poloniście autora współczuję, pewnie to była droga przez mękę, uczyć człowieka nierozróżniającego tego samego od takiego samego.

 • lobuz5

  Oceniono 6 razy 0

  A w jaki sposob ty odrozniasz tych wstretnych ekonomicznych od biednych ofiar wojny? Moze po smartfonach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX