"Porażka", "kompromitacja", "czarna niedziela polskiej demokracji" [KOMENTARZE O REFERENDUM]

Referendum

Referendum (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

7,48 proc. - to frekwencja obliczona na podstawie danych z 32 na 51 okręgów wyborczych. Komentarze? Bezlitosne. "Referendum skompromitowało ideę demokracji bezpośredniej", "to porażka Kukiza", "Komorowski, oddaj moje 100 milionów" - oceniają politycy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Choć na oficjalne dane ws. wyników referendów musimy jeszcze poczekać, wiadomo już, że głosowanie nie będzie wiążące - aby tak się stało, głos musiałoby oddać ponad 50 proc. uprawnionych. Aktualnie frekwencja wynosi 7,48 proc.

Beata Szydło: "Bronisław Komorowski chciał zrobić wszystko, żeby przechylić szalę wyniku wyborów na swoją korzyść. Referendum było tylko i wyłącznie grą (...). Polacy pokazali politykom PO czerwoną kartkę" (Konferencja prasowa, 6.09)

Grzegorz Schetyna: "To jest smutna lekcja dla nas, przede wszystkim dla polityków, musimy z tego wyciągnąć wnioski (...). Nikt nie zyskał na tym referendum, moim zdaniem to jest sygnał dla całej klasy politycznej, że zawiodło wszystko" ("Sygnały Dnia PR1", 6.09)Prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar: "To referendum skompromitowało w dużym stopniu ideę demokracji bezpośredniej" (PAP, 6.09)

Ryszard Petru: "To państwo nawet referendum nie jest w stanie zorganizować (...). To referendum jest sierotą. Prezydent Komorowski je ogłosił, przegrał wybory i od tego czasu nie było nikogo, kto by zachęcał Polaków do głosowania" ("Kawa na ławę", TVN 24, 6.09)

Cezary Tomczyk: "Wynik jest niski. Dla mnie to porażka w dużej mierze Pawła Kukiza i porażka jego haseł, z którymi szedł w kampanii prezydenckiej, później w kampanii referendalnej. Bronisław Komorowski nie zadał swoich pytań, zadał pytania Pawła Kukiza" (Radio Plus, 6.09)

Dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych: "Niska frekwencja wynika z błędnej interpretacji nastrojów społecznych po pierwszej turze wyborów prezydenckich" (PAP, 6.09)

Paweł Kukiz: "Instytucja referendum została wykorzystana do gry politycznej między PO i PiS-em. Jeszcze ja przy okazji zostałem w to wmanewrowany" (Radio Zet, 6.09)Joanna Mucha: "Komorowski zaproponował pytania swojego przeciwnika politycznego, a nie swoje (...). Polacy dali wyraźny sygnał, że chcą, aby politycy rozstrzygali takie sprawy" (Poranek Radia TOK FM, 6.09)

Jarosław Sellin: "Prezydent [Komorowski - przyp. red.] przegrał trzecią turę wyborów" (Poranek Radia TOK FM, 6.09)

Włodzimierz Czarzasty: "Nie byłem na referendum, ponieważ uznałem, że Polacy myślą o tym referendum w większości jak ja, że ci, którzy je zaproponowali, się skompromitują, że tematy były bez sensu, że frekwencja będzie w okolicach 10 procent. Czy to się okaże, zobaczymy. I poszukamy winnych" (TVN 24, 5.09)

Leszek Miller: "Czarna niedziela polskiej demokracji (...). Masowa odmowa udziału w tym referendum to wyraz dojrzałości polskiego społeczeństwa, które bezwzględnie wyczuło manipulację" (Konferencja prasowa w Sejmie, 6.09)Joachim Brudziński: "Dopiszcie te 100 milionów, ile kosztowało nas, obywateli, to referendum, do sprawozdania finansowego kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego. To była fanaberia, szarża prezydenta" (TVN 24, 5.09)

Tomasz Lis: "Takiej ciszy wyborczej jeszcze nie było. Największa cisza była w lokalach wyborczych" (Twitter, 6.09)Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Piotr Duda na konferencji w Krakowie "Newsweek" pisze o luksusach Piotra Dudy i przedstawia dowody. Przewodniczący "S" odpowiada
Komentarze (223)
"Porażka", "kompromitacja", "czarna niedziela polskiej demokracji" [KOMENTARZE O REFERENDUM]
Zaloguj się
 • wamal

  0

  W opiniach WSZYSTKICH partii referendum miało być dla DOBRA obywateli. Nawet JEDNA partia nie zająknęła się: obywatele, idźcie na referendum. Dlaczego? Straciliby subwencje z budżetu, a jow-y byłyby bardzo niewygodne- ciężko byłoby wprowadzić do parlamentu konkretnych ludzi...

 • guga15

  Oceniono 2 razy -2

  Inteligentengo mielismy prezydenta, ktory mial jeszcze madrzejszych doradcow.

 • montezuma1234

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety, przykro to napisać ale taki wynik frekwencji był każdemu na rękę. Zawiodły też kompletnie media, ważniejsze były padnięte wieloryby i marsze imigrantów.

 • dziadwawelski

  Oceniono 3 razy -1

  "To referendum skompromitowało w dużym stopniu ideę demokracji bezpośredniej" jasne teraz właściwie powinniście między sobą wybierać się do parlamentu i pie...ć cały ten wyborczy cyrk ;-))) Społeczeństwo już jest tak leniwe, że nawet nie ma ochoty by was na zbity pysk wypierd..lić precz... Ale czy wszystkie wasze działania nie służą właśnie temu aby społeczeństwo uśpić w tym jego błogim biegu do milionów ;-)))

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 4 razy -2

  Polacy nie chca juz uczestniczyc w cyrku zwanym "zydowska demokracja dla malpoludow slowianskich"...

 • 12345janka

  Oceniono 2 razy 2

  "Jojo" Brudziński ze Szczecina lamentuje i popiarduje a jego smrody wypełniają wiszący smród IV RP.

 • tojasz

  Oceniono 3 razy -1

  I jak tu lubić byłych Solidaruchów,którzy dorwali się do koryta?
  Wałęsa KAŻDEMU Z NAS winien 100mln,
  Państwo Oszuści społeczeństwu 100mln.
  prezyDĘCIAK andrzej du.a niższy wiek emerytalny,500 zł na dziecko..., itd,itp.
  Mam was w głębokim poważaniu i czekam z niecierpliwością,kiedy ciemny lud ruszy,żeby wam dać popalić.Też tam będę.

 • kor102

  Oceniono 5 razy 1

  Polacy pokazali jak wybitnym politykiem był Bronek, to jego własny geniusz posunął jemu te pytania.
  Mógł się wycofać, miał dość czasu, ale roztrwonił nasze pieniądze i poszedł.
  Teraz niech popiera PO, to dobrze zrobi Polsce.

 • Bogusław Dobos

  Oceniono 3 razy -1

  Wygłup najgłupszego z prezydentów II i III PR kosztował "tylko" 100mln. Hosanna !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje