Duda w Berlinie o fali uchodźców zalewającej Polskę. Biedroń odpowiada: "Ktoś chyba nas oszukuje"

31.08.2015 15:59
Robert Biedroń

Robert Biedroń (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Czy Polskę zalewa fala uchodźców z Ukrainy? Tak uważa prezydent Andrzej Duda, który o problemie imigracji mówił podczas wizyty w Berlinie. Robert Biedroń postanowił skonfrontować tę opinię z danymi Urzędu ds. Cudzoziemców. "Ktoś chyba nas oszukuje" - stwierdził.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Polska również jest dotykana falą uchodźców. Jeszcze nie w tym stopniu, jak dzieje się to w Niemczech, natomiast faktem jest, że w obliczu wojny na Ukrainie tysiące obywateli Ukrainy przekroczyło naszą granicę i ubiega się dziś o pobyt w Polsce - mówił w Berlinie prezydent Andrzej Duda.

A jak jest naprawdę?

Robert Biedroń sprawdził, na ile opinia Andrzeja Dudy jest uzasadniona. Na swoim profilu na Facebooku opublikował prostą infografikę, z której wynika, że w ubiegłym roku żaden obywatel Ukrainy nie otrzymał statusu uchodźcy.

Ktoś chyba nas oszukuje. Według prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącej Beaty Szydło nie możemy przyjąć uchodźców bo...

Posted by Robert Biedroń on 31 sierpnia 2015


Wypowiedzi Beaty Szydło na ten temat nie udało nam się odszukać. Kandydatka PiS na premiera konsekwentnie podkreśla, że Polski nie stać na przyjmowanie uchodźców, a priorytetową sprawą jest ściągnięcie do kraju Polaków, którzy chcą wrócić, ale z różnych powodów nie mogą.

Dane Urzędu ds. Cudzoziemców

Informacje przedstawione przez Biedronia z łatwością potwierdziliśmy w statystykach Urzędu ds. Cudzoziemców. O status uchodźców ubiegały się 2253 osoby - 1040 kobiet i 1213 mężczyzn. Statusu uchodźcy nie nadano nikomu. Ochronę uzupełniającą otrzymało sześć osób, a zgodę na pobyt tolerowany - 11. Decyzje negatywną wydano w 645 przypadkach, a w 372 sprawę umorzono.

Urząd podaje też dane za pierwszą połowę 2015 roku. Wniosek w sprawie nadania statusu uchodźcy złożyły 1284 osoby, w żadnym przypadku decyzja nie była pozytywna. Ochronę uzupełniającą otrzymały 2 osoby, a zgodę na pobyt tolerowany - 3.

Pobyt tolerowany, w odróżnieniu od statusu uchodźcy, nie uprawnia do otrzymania paszportu, nie powoduje objęcia programem integracyjnym (w tym świadczeniami finansowymi) i jest wydawany tylko na krótki czas, a więc niemal uniemożliwia podjęcie pracy.Co jest z moralnością Dudy, dlaczego tak kręci? [BLOG]

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (997)
Zaloguj się
 • observer41

  Oceniono 318 razy 202

  Duda kłamał w kampanii i kłamie na urzędzie, a wszystko żeby PiS rządziło....

 • krzysztof_57

  Oceniono 211 razy 133

  Pan Duda nie kłamie.....on po prostu mówi to co mu każą.Takiego mamy prezydenta :-(((((

 • zulugulusek

  Oceniono 123 razy 99

  Faktem jest, że w Polsce jest 800tyś imigrantów ekonomicznych z Ukrainy, a że w przeciwieństwie do Syryjczyków itp ciężko pracują to już inna sprawa.

 • antoszek22

  Oceniono 137 razy 87

  Może Duda miał na myśli uchodźcę z PISu Kurskiego ?

  W końcu każdego człowieka nawet prezesa moze krew zalać jak słucha skmolenia byłego członka .

 • czytakczynie12

  Oceniono 117 razy 67

  PiS to amatorszczyzna, zero dyplomacji. Ciemny lud nie lubi ludzi rozsądnych, mądrych, profesjonalnych. Brak elit, brak wzorów, brak autorytetów, brak mistrzów sprawia, że Polacy potrafią postawić na piedestale mało znanego człowieka, cwaniaczka z głupim uśmiechem jak im tylko byle co obieca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje