"Polityczna małość", "Zawłaszczanie tradycji", "Co najmniej nieeleganckie". Komentarze po obchodach Sierpnia

31.08.2015 10:22
Prezydent Andrzej Duda i szef NSZZ

Prezydent Andrzej Duda i szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas sobotniego koncertu na dawnych terenach Stoczni Gdańsk (RAFAŁ MALKO)

Premier Kopacz nie została zaproszona na obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W Szczecinie nie było też dawnych opozycjonistów, którzy dziś są członkami PO. PiS tłumaczy to zemstą za "szykanowanie" Solidarności, a komentatorzy mówią o "manipulacji politycznej" i "zawłaszczaniu tradycji".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Symbole "Solidarności" należą do wszystkich Polaków; to święto narodowe nie należy do poszczególnych grup, ale do wszystkich Polaków - mówiła premier Ewa Kopacz w Gdańsku. Dodała, że nie dostała zaproszenia na uroczystości związane z obchodami powstania "Solidarności".

- Chcę powiedzieć, że to smutne, bo ja jako młody człowiek, wtedy dwudziestokilkuletni, pamiętam początki i wtedy dla mnie najistotniejsze było to, jak bardzo ludzie potrafili razem wspólnie budować taką dobrą atmosferę miłości, wspólnoty, dumy. Dziś te święta służą, jak widzę, co poniektórym do tego, żeby dzielić Polaków, to bardzo źle - mówiła.Argumentowała, że "w Platformie Obywatelskiej jest wielu ludzi, którzy spędzili za kratkami miesiące, po to, żeby inni mogli opowiadać dziś głupoty; to oni realnie walczyli o tę wolną Polskę, to jest Borusewicz, to jest Krzywonos, Niesiołowski i jak dziś można w ten sposób postępować, tego nie rozumiem".

"Nie trzeba mieć zaproszenia"

Przewodniczący zachodniopomorskiej "Solidarności" tłumaczył brak zaproszenia tym, że gdy "prezydent wyrazi zgodę, to wówczas o inne osoby się nie zabiega". W innej wypowiedzi Mieczysław Jurek argumentował, że taka decyzja związana jest z nieprzychylną atmosferą, która czekałaby na Ewę Kopacz pod Stocznią Szczecińską.

Beata Szydło uważa, że "nie trzeba mieć specjalnego zaproszenia, żeby (...) święto 'Solidarności' czcić razem z obywatelami". - Domaganie się dzisiaj zaproszeń czy podnoszenie takich kwestii - ja uważam, że to jest tylko i wyłącznie dowód na to, że obecna władza coraz bardziej odkleja się od obywateli i rzeczywistości - oceniła.

Mieczysław Jurek poinformował, że Szydło miała zaproszenie otrzymać ponieważ sama o nie zabiegała.

Zemsta za związkowców?

Wyjaśnienie tej sytuacji znalazł inny poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Jego zdaniem brak zaproszenia to odpłata za to, jak Ewa Kopacz, jeszcze jako marszałek Sejmu, "reagowała na postulaty pracownicze". - Nie wpuściła związkowców nawet na galerię. Czekali pod Sejmem. Byli wiecznie szykanowani - mówił w TVN24.Później powtórzyła to też Beata Szydło. - Kiedy jest kampania wyborcza to dobrze jest się ogrzewać w blasku znaczka "Solidarności", ale wtedy, kiedy są ważne sprawy dyskutowane, to Solidarność nie ma głosu i nie ma wstępu - mówiła w Radio ZET.

"Zawłaszczanie tradycji"

- Mam poczucie, że jest bardzo źle, jeśli historia staje się przedmiotem manipulacji politycznych dla aktualnych korzyści. Gdy ktoś próbuje zawłaszczać tradycję. Usiłuje wykluczać osoby pierwszoplanowe z tej historii - ocenił na antenie TVP Info prof. Andrzej Friszke, historyk i członek Rady IPN.

Towarzyszący mu Sławomir Rybicki, opozycjonista z czasu PRL, który również nie został zaproszony na obchody stwierdził natomiast: - Nie jestem małostkowy, bo znajdę czas, żeby pójść z rodziną pod Stocznię Gdańską i tam, gdzie spędziliśmy te kilkanaście dni sierpniowych, złożyć kwiaty. Ale nie o to chodzi. Solidarność, to jest wspólnota. Myślę, że w jej imię powinniśmy razem przeżywać obchody.

"Było do przewidzenia..."

- To polityczna małość - ocenił Tomasz Cimoszewicz, kandydat do Sejm z podlaskiej listy PO. Syn Włodzimierza Cimoszewicza zwrócił również uwagę, że w swoim przemówieniu, prezydent Andrzej Duda nie wspomniał o Lechu Wałęsie. - Myślę, że Lech Wałęsa jest jednym z największych Polaków. Można się nie zgadzać z jego późniejszą działalnością polityczną, ale jego zasługi z lat 80., walka o naszą wolność są niezachwiane, nie wolno tego podważać. Trzeba o tym mówić, przypominać kolejnym pokoleniom - podkreślał.

Sprawę komentowali też miejscowi działacze w Radio Szczecin. - To było wielkie święto Szczecina. Zawłaszczanie go przez jeden związek zawodowy - "tych lubię to zaproszę, tych nie lubię to nie zaproszę" jest co najmniej nieeleganckie - stwierdził radny PO Tomasz Grodzki, a Maria Liktoras z klubu Bezpartyjni dodała: - PiS w tej chwili wykorzystuje każdą okazję, żeby przechylić szalę na swoją stronę. Było do przewidzenia, że właśnie w taki sposób będzie to rozgrywane.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (518)
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 165 razy 149

  w latach 80-tych solidarność liczyła 10 milionów członków, jej przewodniczącym był Lech Wałęsa, a najważniejszymi jego doradcami: Mazowiecki, Gwiazda, Geremek, Kuroń, Lis, Walentynowicz... etc
  a świętowały dwie dudy, które wówczas bawiły się swoimi gilami z nosków, uczepione mamusinej spódnicy, a to na polecenie prezia, który stan wojenny przeżył również ukryty za mamusina spódnicą - godne siebie towarzystwo

 • mark6

  Oceniono 146 razy 120

  Co tak "krzywdujecie" durnie?
  Na wybory to "nie łaska" a jak PiSowska hołota zawłaszcza coraz więcej Polski to narzekacie?
  Nie będziecie głosować to nie tylko będziecie mieli Prezydenta OSZUSTA i kombinatora
  / o jego przestępstwach nie wspominając/ ale OBER Fuhrera w postaci chorego
  umysłowo Jarka odpowiedzialnego za śmierć 96 osób.

 • fakiba

  Oceniono 115 razy 93

  A prezio , brat "założyciela Solidarności" niejakiego LK , według histeryków pisowskich , gdzie był , bo na żadnej fotce pokraki nie widać

 • fakiba

  Oceniono 108 razy 88

  Teraz Dudy dwa pewnie będą się darły w duecie , że oni stoją tam gdzie kiedyś , a reszta tam gdzie ZOMO , tylko , jeden duduś dopiero podstawówkę zaczynał , a drugi z kałachem w garści komuny w stanie wojennym bronił , ot i wyzwoliciele

 • Julian Amber

  Oceniono 83 razy 77

  Nawiasem mówiąc, to że facet, który w czasach prawdziwej "Solidarności" służył w ZOMO (p. prezes Duda) selekcjonuje dziś, kto z ówczesnej Solidarności może, a kto nie może brać udziału w obchodach.... Poniekąd smaczne, ale jednak twarz wykrzywia.

 • agent-0700

  Oceniono 79 razy 67

  Tak właśnie wygląda "Solidarność", która z wielkiego ruchu Polaków stała się Solidarnością "kolesi z jednego podwórka".
  Ci co doprowadzili do zmian w naszym kraju są dziś opluwani przez tych co wtedy nie ruszyli palcem, tylko dlatego bo myślą inaczej.

 • fakiba

  Oceniono 80 razy 66

  No to Duduś dzisiaj u "Brygidy" sobie wreszcie poklęczy , a może znowu jakiegoś wafelka do złapania mu klecha ciepnie , to byłaby kulminacja obchodów i znak że to pomazaniec , i zesłaniec

 • chi-neng

  Oceniono 80 razy 62

  KOLEJNE FAZY MANIPULACYJNE SPOLECZENSTWEM „MISTRZA NAD MISTRZAMI” TWORZENIE NOWEJ HISTORII POLSKI (ku przypomnieniu...)

  4) FAZA POMNIKOWA
  Jednoczesnie z procesm profancji zaloby i tranformacja katastrofy samolotowej na wydarzenie historyczne, hucznie oglosila nam swoj wstep na arene krajowa i swiatowa.
  Faza, ktora wplynela na bardzo intratny rozwoj nowego przemyslu, promieniujacego nie tylko na pomnikarstwo, ale i ekspansywny rozwoj masowej produkcji ksiazek, filmow, wystaw itp...itd. Nie mowiac juz o tej ulicznej, mostowej, skwerkowej, parkowej, rondowej fali zmiany ulic, na czesc nieudacznika, ktory byl glownym sprawca tej katastrofy, czyli ex- prezydenta, brata obecnego pseudo- prezydenta i premiera w jednej osobie.

  5) SYMBOLE POLSKI
  Flagi i orzel polski zostaly zawlaszczone przez parady, marsze, orgie comiesieczne i inne, sprofanowane i splugawione przez PiS - sekte smolenska i ich klakierow, polegly w tym tancu na trumnach, na nowym cmentarzu Krakowskiego Przedmiescia, pod Placem Prezydenckim

  6) PATRIOTYZM I POLSKOSC staly sie wlasnoscia obozu pisokoscielnego .
  "Od dłuższego czasu używam określenia "obóz patriotyczny" – Kaczynski.

  7) ZAMACH NA KRAKOWSKIE PRZEDMIESCIE”
  Jest pelnym obrazem tej chronicznej choroby, pandemii, ktora opanowala opozycje i w dalszym ciagu trwa na cmentarzu smolenskim pod PP, gdzie drogi krzyzowe, festiwale, parady z jazda na trumnach, odzwierciedla nam ten najwyzszy cel owej opozycji: obalenie i przejecie wladzy.
  Wybor tego wlasnie miejsca, a nie innego, nie byl przypadkowy. On (wybor tego miejsca) wyplynal z tego, ze JK marzy sie „powtorka pogrzebu”. Ale nie w celu zlozenia holdu ofiarom katastrofy, tylko zlozenia holdu, przez conajmniej takie same masy ludzi, przyszlemu zwyciezcy stolkow premiera i prezydenta Polski.

  8) JASNA GORA STALA SIE SMOLENSKA ARENA EGZORCYZMOW I SZAMANSTWA, gdzie na ambonie, na zmiane, praniem mozgow zagubionych owieczek zajmuja sie toksyczne rydze, egzorcysci Episkopatu, pseudopolitycy, (przy akompaniamencie niejakich niezaleznych, codziennych, niepoprawnych, ale solidarnych brukowcow i szmatlawcow), uzurpujacy sobie prawo do zawlaszczenia owych bezwolnych i bezbronnych mozgow.

  9) W DRODZE DO ZAWLASZCZENIA BYLO POWSTANIE WARSZAWSKIE, ale na szczescie, sie wybronilo.

  10) Ogromnym sukcesem Kaczosepa JEST ZAMACH NA SWIAT AKADEMICKI, EDUKACYJNY, KULTURALNY Z ARTYSTYCZNYM , przy czynnym udziale akedemikow /profesorow, naukowcow, polito- i socjologow, artystow roznej masci, ktorzy w tym tancu na trumnach tez chca ubic kariere, chca zablysnac, widzac swoja szanse

  11) “Potrzebna jest ustawa dot. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej” - “SPRAWA JEST CAŁKOWICIE PORÓWNYWALNA Z ATAKIEM W NOWYM JORKU I WASZYNGTONIE, Z TYM SŁYNNYM ATAKIEM - Z WRZEŚNIA 2001 ROKU”

  12) PROBA ZWLASZCZENIA ROCZNICY OGLOSZENIA STANU WOJENNEGO!

  13) Niedawno:
  "Gdyby od początku było międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy w Smoleńsku, nie doszłoby do aneksji Krymu, wojny w Donbasie, zestrzelenia tam malezyjskiego samolotu i śmierci Borysa Niemcowa" ! ?

  14) Zbrukanie KATYNIA !

  15 ) Ostatnio:
  • Spełnił cel Powstania Warszawskiego" ;"Patrząc na prezydenta elekta Andrzeja Dudę, którego powstańcy i ich rodziny przyjęli z ogromnym aplauzem, można powiedzieć, że cel polityczny Powstania Warszawskiego został właśnie zrealizowany” (cyt).
  • “Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy równe wydarzeni historycznemu, jak Wybuch Powstania Warszawskiego” (bp Gorny)
  • "A imię jego 40 i 4 = 44 " – zapial kur !!!

 • pyffello114

  Oceniono 64 razy 52

  Bardzo dobrze! Stopniowo Polacy zaczynają poznawać się na Andrzeju Dudzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje