Szydło: "Prezydent nie skarżył się w Niemczech. Poruszył temat na forum UE" [U OLEJNIK]

- Dlaczego prezydent skarży się Niemcom na własny kraj? - pytała Monika Olejnik Beatę Szydło. - To interpretacja, nie odbieram tego jako skarżenie się - mówiła Szydło.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Andrzej Duda na wczorajszym spotkaniu z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem mówił o tym, że "Polska nie jest krajem sprawiedliwym", a "obywatele nie są traktowani równo". - Wielkim wyzwaniem jest taki rozwój kraju, z którego skorzysta zdecydowana większość społeczeństwa - dodał. Podkreślił, że związki zawodowe mają prawo mówić władzy, co myślą. Te słowa wywołały pewne kontrowersje.

Dziś wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło w programie Moniki Olejnik "Gość Radia Zet" komentowała słowa prezydenta: - Prezydent Andrzej Duda nie skarżył się prezydentowi Niemiec na Polskę. To interpretacja słów prezydenta - mówiła Szydło. Dodała, że według niej wyraził troskę, że nie każdy Polak korzysta z rozwoju kraju.

- Ale trzeba o tym mówić Joachimowi Gauckowi? Dlaczego prezydent skarży się Niemcom na własny kraj? - dopytywała Olejnik.

- Nie odbieram tego tak - odpowiedziała Szydło. - Andrzej Duda spotkał się z prezydentem innego kraju Unii Europejskiej. Niemcy mają najwięcej do powiedzenia w sprawach rozwojowych. Dobrze, że na takich forach poruszane są tematy, które są problemem w Unii Europejskiej - dodała.

- Zapytam jeszcze raz. Państwo mówili dotąd, że żyjemy w kondominium niemiecko-rosyjskim, a teraz skarżą się państwo na własny kraj? - kontynuowała dziennikarka.

- Ja nie odbieram tego jako skarżenia się. Prezydent Duda powiedział wczoraj, że w rozmowie z prezydentem Gauckiem powiedział, że Polska się rozwija, ale jest jeszcze wiele do zrobienia - odpowiedziała wiceprezes PiS.

Do tej samej sprawy odniosła się też premier Ewa Kopacz: - Czuję się zażenowana. Zawsze powtarzam: mówmy o Polsce jak najlepiej, szczególnie za granicą. Miałam wrażenie, że to prezydent Gauck mówił lepiej o Polsce. I było mi z tego powodu bardzo przykro - powiedziała na konferencji prasowej.

Kopacz zamieniła rząd w sztab PO

Monika Olejnik w swoim programie spytała Beatę Szydło również o obchody "Solidarności", na które nie zaproszono premier Ewy Kopacz. - Nie jest pani zdziwiona tym, że Piotr Duda nie zaprosił premier? - Obchody "S" nie powinny dzielić - odpowiedziała Szydło. Przypomniała też, że gdy Kopacz była marszałkiem Sejmu, to zabroniła wstępu działaczom "S" na galerię sejmową podczas głosowania nad ustawą emerytalną. - Kiedy jest kampania, dobrze jest się ogrzać w blasku znaczka "S", a kiedy jest dyskusja o problemach, to "S" nie ma wstępu do Sejmu - dodała.

- Dla mnie jest istotne, czy pani premier stała po stronie pracowników i związkowców. Ale tego nie robiła - kontynuowała Szydło. - Premier zamieniła rząd w sztab wyborczy PO, i to nie jest dobre - zakończyła. Na co Olejnik spytała, czy "Solidarność" - nie zapraszając premier kraju - nie zamieniła obchodów w sztab wyborczy PiS. Na co Szydło odparła, że wczoraj w Szczecinie byli obecni przedstawiciele PO.

Uchodźcy? Pamiętajmy o Polakach na Wschodzie

Prowadząca zapytała na koniec o uchodźców: czy Polska powinna ich przyjmować? Beata Szydło kluczyła i długo nie odpowiadała na pytanie: - Polska powinna być solidarna z Unią Europejską, ale wolałabym, żeby UE też była solidarna wobec spraw ważnych dla Polski - odpowiedziała. Olejnik jednak nie dawała za wygraną: - Moje pytanie jest takie: czy PiS chce być solidarny z uchodźcami?

- Mamy dziś do rozwiązania w Polsce wiele ważnych spraw - mówiła Szydło. - W Polsce jest wiele obszarów biedy.

- Ale czy jesteście solidarni z tonącymi dziećmi, pani poseł? - naciskała Olejnik.

- Trzeba rozwiązać problem uchodźców, ale UE na razie nie potrafi sobie poradzić z tym problemem. Podejmuje próby przerzucania odpowiedzialności na inne państwa. My pamiętajmy o Polakach na Wschodzie, którzy nie mają wsparcia, a chcieliby do Polski wrócić - odpowiedziała Szydło.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (433)
Szydło: "Prezydent nie skarżył się w Niemczech. Poruszył temat na forum UE" [U OLEJNIK]
Zaloguj się
 • bob2436

  0

  Strach tego prezydęta (celowy błąd) wypuścić za granicę. Przy każdej wizycie jakaś wpadka. Co on ma w głowie, że takie głupoty wygaduje? Może jakiegoś rozgarniętego doradcę powinien zatrudnić.

 • artau

  Oceniono 1 raz 1

  Niemcy pomóżcie, Polacy mnie biją!

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Gaj powalony i łan wypalony!

  Gdy bezlistne konary.
  W intelektualnej suszy.
  Korzenie ich ofiary.
  Z Bogiem się rozum głuszy.

  Katecheci, plus zakonni.
  Aparat państwowy, świecki.
  A wszyscy zabobonni.
  Wiary Związek Radziecki.

  Czterdzieści trzy. A może?
  Tysiące czterdzieści cztery.
  W szkołach ich słowo boże.
  Przekaz fałszywy, nieszczery.

  Dyrekcja, wydział oświaty.
  Pod patronatem proboszcza.
  Partia kościelna ma łaty.
  Radnych i sejmu płaszcza.

  Polska wyborcza krucjata.
  „A cóż to jest zmienić prawo”.
  Ich prawa nie z tego świata.
  Twe życie bożą zabawą.

  2015-08-31 almagus
  almagus.blox.pl/html

  … Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
  Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
  Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi

  Jan Kochanowski

  PIEŚŃ 5

 • razb1947

  0

  Solidarność ma zapraszać wroga jakim jest Kopacz i jej rząd ?

 • heepurian

  0

  Przy następnym wyjeździe powie, że się wstydzi, że jest Polakiem.

 • dna_low

  0

  Pani Olejnik niech zaproponuje umieszczenie obozów dla muzułmanów w pobliżu swojego domostwa. Sąsiedzi jej podziękują.

 • pietrek1960

  0

  Du*a podniósł Polskę z kolan i wywalił na plecy.

 • pietrek1960

  0

  Jak samopoczucie naiwniacy, którzy głosowali na Dudę, po fakcie gdy się okazało, że prezydent Andrzej Duda to OSZUST, który z pełną perfidią oraz z cynicznym wyrachowaniem okłamał swoich wyborców oraz wykorzystał naiwność, mamiąc obietnicami bez pokrycia oraz hasełkami chwytliwymi dla ucha ?"Wiarygodność" Dudy, który okazał się kłamcą, będzie bardzo rzutowała na wiarygodność wszelkich deklaracji oraz obietnic wyborczych, którymi PiS będzie chciał przekonać potencjalny elektorat podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Jeżeli Duda jako prezydent RP kłamie i oszukuje, to jaka jest gwarancja, że podczas wyborów parlamentarnych PiS nie będzie chciało oszukać i okłamać Polaków jak to zrobił A.Duda?

 • autor_autor

  Oceniono 1 raz 1

  > Trzeba rozwiązać problem uchodźców, ale UE na razie nie potrafi sobie poradzić z tym problemem. Podejmuje próby przerzucania odpowiedzialności na inne państwa.

  Rozumiem, że dla pani Szydło jednym z tych innych krajów jest Polska, która wg. pani Szydło nie jest częścią UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX