Bazy ciężkiego sprzętu USA w Polsce już od przyszłego roku. "Decydująca faza rozmów"

27.08.2015 11:02
Szef MON Tomasz Siemoniak

Szef MON Tomasz Siemoniak (Fot. Anna Kraśko / Agencja Gazeta)

Magazyny ciężkiego sprzętu amerykańskich sił zbrojnych powstaną w Polsce w połowie 2016 roku - przekazał Tomasz Siemoniak. Szef MON nie ujawnił jednak, gdzie dokładnie powstaną bazy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Po rekonesansach, po rozmowach z partnerami amerykańskimi zostały wytypowane dwa miejsca na bazy ciężkiego sprzętu armii Stanów: jedno w zachodniej Polsce i jedno w Polsce północno-wschodniej. Na razie nie chcemy jeszcze podawać bliższych szczegółów, jakie to są miejsca - powiedział wicepremier.

Siemoniak dodał, że rozmieszczenie baz nastąpi najprawdopodobniej w połowie 2016 roku. Pytany o termin zakończenia rozmów z Amerykanami, szef MON podkreślił, że spodziewa się "kropki nad i" przy okazji spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli na początku października.

Media: W Polsce sprzęt dla 750-osobowych batalionów

Rozmieszczenie amerykańskiego ciężkiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego było tematem rozmów podczas majowego spotkania Siemoniaka z sekretarzem obrony USA Ashem Carterem.

Amerykańska prasa podawała wówczas, że do Europy Wschodniej miałoby trafić ciężkie uzbrojenie - w tym czołgi i inne wozy pancerne - dla 5 tys. żołnierzy USA. Na terytorium każdego z państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i być może na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

Siemoniak wielokrotnie podkreślał, że obecność ciężkiego sprzętu ma większe znaczenie logistyczne niż stacjonowanie ludzi, bowiem żołnierzy jest łatwo przerzucić, natomiast ciężki sprzęt pancerny i artyleryjski już nie.

Gdzie mogą powstać magazyny sprzętu?

Jedną z możliwych lokalizacji amerykańskich magazynów są obiekty po dawnej jednostce wojskowej w Ciechanowie (woj. mazowieckie). Drugi magazyn amerykańskiego sprzętu wojskowego miałby natomiast powstać w Lubuskiem - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (213)
Zaloguj się
 • kaliber43

  Oceniono 44 razy 20

  Czekamy z utęsknieniem na bazy amerykańskie w Polsce. Najpierw uzbrojenie, potem żołnierze. Negocjować z kacapami w każdej sprawie można tylko z pozycji siły.

 • cacadux

  Oceniono 17 razy 13

  Już trolle zaczynają się głupkowato chichrać, że tylko 700 żołnierzy USA. Otóż młotki kwadratowe, chodzi o to, że to gwarancja bezpieczeństwa dla nas, bo żadne państwo nie odważy się zaatakować amerykańskich żołnierzy. Nawet Putin nie jest tak głupi. Dlaczego? Storpedowanie Lusitanii przez niemieckiego u-boota spowodowało, że USA zaangażowały sie w I wojnę światową. Zbombardowanie Pearl Harbour przez Japończyków oznaczało wypowiedzenie wojny Japonii i skasowanie jej jako mocarstwa. Zimna wojna nie wybuchła tylko dzięki temu, że USA trzymały palec na przycisku atomowym i Chruszczow odpuścił. Putin tez podwinie ogon, zdając sobie sprawę, że atak na US oznacza koniec Putina. Oczywiście - Europa przestanie istniec także i większa część USA. Ale po Putinie zostaną smierdzące onuce. A swiatem zaczną rządzić chińczycy - oni sobie nawet z muslimami poradzą.

 • 10danek

  Oceniono 32 razy 12

  milo poczytac jak sie russkie trolle z wscieklosci zwijaja i jadem pluja Bieda w Rossji az piszczy, Putin narod dy..ma az milo, rubel leci na leb, na szyje, wokol bezprawie i bandytyzm to musza nasi przyjaciele Moskale z Trollfabrik w St. Petersburgu politrukowi w duu wlazic zeby wyzyc. Gamonie

 • wolak007

  Oceniono 33 razy 9

  Od 1949-1989 Polska jako sojusznik ZSRR była celem amerykańskiego arsenału nuklearnego.
  Od 1990-nadal Polska jako sojusznik USA jest celem rosyjskiego arsenału nuklearnego.

  Dla Polski, jako nuklearnego celu, od 1949 nic się nie zmieniło!

 • fakiba

  Oceniono 43 razy 7

  Jak Duduś w te rozmowy zacznie się wtrącać , to nie tylko żadnych baz nie będzie , ale zabiorą to co już jest i tyle będziemy Amerykanów widzieć

 • magia_sieci

  Oceniono 6 razy 6

  Dzisiaj od rana Kremlowscy sr..aja ze strachu brukwiami a ruSSkie trolle pienia się i obsikuja USA i polskiego prezydenta.

 • t0maszek44

  Oceniono 11 razy 5

  "2 września: Dziś padła Starówka. Zniszczyli Niemcy kolumnę Zygmunta, pomnik Poniatowskiego i Grób Nieznanego Żołnierza… Ta zbrodnia nieudzielenia pomocy Warszawie będzie w historii nie do wymazania… Nie! Synku! Nie wierz przyszłym alianckim i rosyjskim historykom. To, co się dzieje w Warszawie – to zbrodnia. Prawda, popełniona przez Niemców, ale moralnie akceptowana przez Aliantów i Sowiety i przez nich faktycznie dopiero umożliwiona. Kto widział tę całą makabrę płonącej, krwawiącej i druzgotanej Warszawy – ten nie zapomni już tej zbrodniczej lekcji, że nie wolno być słabym i nie wolno liczyć na sojuszników. Synku! Polska musi być silna! Bardzo silna! Wtedy dopiero będziemy bezpieczni nie od „romantyzmu powstań”, lecz od „realizmu sąsiadów”."
  Edmund Jan Osmańczyk

 • jaro221

  Oceniono 19 razy 5

  Hurrrraa!! Proponuję przeszkolić naszych w używaniu tego sprzętu, żeby jakby co, za pozwoleniem, "pożyczyć"

 • ergosumek

  Oceniono 8 razy 4

  Z tymi bazami sprzętu to niegłupi pomysł, trzymanie tysięcy ludzi w bazach to dziś absurd, w razie potrzeby przyleci parę Herculesów z wojskiem i pogoni Putinowi kota.
  Ale na czas pokoju radziłbym USA dać swoich strażników, bo nasi złomiarze już się czają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje