UNESCO o IS: "Dokonali największej destrukcji starożytnych zabytków od czasu II wojny światowej"

- Dżihadyści Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku dopuścili się najbardziej brutalnej i systematycznej destrukcji starożytnych zabytków od czasów II wojny światowej - powiedziała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa, po tym jak IS zrujnowało kolejny starożytny syryjski monaster.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Nie widzieliśmy czegoś podobnego od czasów II wojny światowej - mówiła Bokowa. - Myślę, że to największa próba najbardziej brutalnej i systematycznej destrukcji światowego dziedzictwa - dodała.

Przyznała też, że świat nie jest w stanie wiele zrobić, by powstrzymać dżihadystów. - Naszym priorytetem powinno być powstrzymanie sprzedaży zagrabionych artefaktów. Tym samym możemy pozbawić bojowników źródła przychodu - mówiła Bokowa agencji AP, po tym jak IS opublikowało zdjęcia buldożerów, które zrównują z ziemią kościół św. Eliana w pobliżu miasta Al-Karjatein w środkowej Syrii.Wzniesiono go w 432 roku. - Pretekstem do jego zniszczenia było to, że ludzie czcili w niej innego Boga - podał szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Bokowa: "To bezprecedensowa skala"

Państwo Islamskie obrało sobie za cel "oczyszczenie terytorium z obiektów o nieislamskim charakterze". Splądrowali już i zniszczyli kilka starożytnych miejsc w Iraku i Syrii: około 2,5 tys. świątyń, meczetów, zabytków. W tym roku według dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokowej "łupienie i niszczenie stanowisk archeologicznych osiągnęło bezprecedensową skalę".

Palmirę zajęli pod koniec maja. W czerwcu rozpoczęli wysadzanie zabytkowego miasta - zniszczono m.in. pochodzące sprzed 500 lat mauzoleum Szkafa, duchownego z Palmiry znanego pod imieniem Nizar Abu Bahaeddin.

Zniszczone przez Państwo Islamskie. Sześć zabytków, których już nikt nie zobaczy

Zamordowali czołowego archeologa z Palmiry

19 sierpnia dżihadyści zamordowali jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w syryjskiej Palmirze: 81-letniego Chaled al-Asaada. Al-Asaad zajmował się zabytkami Palmiry od ponad 50 lat. Według syryjskiej agencji prasowej SANA mężczyzna był przetrzymywany przez dżihadystów od miesiąca.

IS próbowało wydobyć od niego informacje na temat niektórych bogactw muzealnych, które ukryto przez dżihadystami - uważa dyrektor generalny departamentu antyków i muzeów Syrii Mamuna Abdulkarima. Archeologa stracono na placu przed miejskim muzeum. Jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (60)
UNESCO o IS: "Dokonali największej destrukcji starożytnych zabytków od czasu II wojny światowej"
Zaloguj się
 • kangur_01

  0

  Paru kolesi z mlotami zrobili wieksze zniszczenia niz naloty NATO ?

 • korcia2000

  Oceniono 7 razy 3

  Niech odpowiedzą ci, którzy rozpętali piekło na Bliskim Wschodzie. Niestety, przy udziale Polski!

 • symbianix

  Oceniono 6 razy 0

  Ciągle nie rozumiem tego jak długo można jeszcze czekać i zwlekać z zakończeniem tego zła. To w tej chwili powinno być obowiązkiem każdego przywódcy w każdym kraju. Należy jak najszybciej przystąpić do ekspresowej likwidacji tego szatańskiego pomiotu i przerobić ich na nawóz !!!

 • jaceq

  Oceniono 11 razy 5

  Teraz wypadałoby wziąć buldożer i to samo zrobić z tym obеsrаnym przez świnie meczetem na Ochocie.
  I - tradycyjnie - megatona na Mekkę!

 • conspicuousfrom

  Oceniono 9 razy -3

  przeciez GWno pisze, ze islam to religia pokojowa a kto twierdzi inaczej ten faszysta. Cos tu nie gra, debiIe z Czerskiej?

 • blondyn-3

  Oceniono 11 razy 1

  kolejne lewactwo co bierze pieniadze od szejkow arabskich za wydawanie pozwolen na budowe meczetow w Europie twierdzi ze nic nie mozna zrobic.

  a na ch...a to NATO nam, beda znowu bobardowac Serbow tylko jak beda chcieli zrobic porzadek u siebie z kozojebcami, pora pogonic to lewctwo co doprowadza do kulturowego upadku Europy

 • glemp1

  Oceniono 10 razy 4

  Przed wiekami chrześcijaństwo również dokonywało ogromnego spustoszenia. Niszczono zabytki, palono całe biblioteki... Religie są zmorą ludzkości.

 • rikol

  Oceniono 4 razy 4

  A trzeba było jechać na wakacje do Syrii przed wojną.

 • barakuda62

  Oceniono 11 razy 3

  Dżihadyści P-aństwa Is-lamskiego
  U nas nazywają to PIS i też budują swoje państwo na podobnych "demokratycznych" zasadach pod przywództwem imama Jarosława polskęzbaw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX