Zaskarżyła rosyjską "fabrykę trolli". Dostała... 1 rubla odszkodowania

Rosyjski sąd zadecydował, że Agencja Badania Internetu ma zapłacić byłej pracownicy dokładnie 1 rubla odszkodowania. Była nią niezależna dziennikarka, która zatrudniła się tam, by pokazać, jak działają rosyjskie "fabryki trolli".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Agencja Badania Internetu to firma z Petersburga, która zatrudniała co najmniej 400 osób do szerzenia prokremlowskiej propagandy w internecie. "Guardian" opisuje historię 34-letniej Ludmiły Sawczuk, która pracowała tam dwa miesiące. Na stanowisko "profesjonalnego" trolla zgłosiła się, żeby zdemaskować główną działalność Agencji. Firma płaciła swoim pracownikom 40-50 tys. rubli, czyli ok. 2500 zł, za bombardowanie stron internetowych komentarzami zachwalającymi Władimira Putina.

Odkrycie "szpiega" zajęło firmie ponad dwa miesiące. Kobieta pod pseudonimem opublikowała artykuł potępiający działania przedsiębiorstwa. Jednak kierownictwo domyśliło się, kto jest jego autorem, i zwolniło Ludmiłę Sawczuk.

Sawczuk: Jestem zadowolona z wygranej

Dziennikarka podała firmę do sądu za niewypłacanie pensji w terminie i nietrzymanie się umów. Sprawę wygrała.

Sawczuk twierdzi jednak, że jej prawdziwym celem było pokazanie działań rosyjskiej propagandy w internecie. - Jestem zadowolona z wygranej. Swój cel wystawienia internetowych trolli na światło dzienne uważam za osiągnięty - zapewnia była pracownica.

Kreml oświadczył, że nie ma żadnego związku z Agencją.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (122)
Zaskarżyła rosyjską "fabrykę trolli". Dostała... 1 rubla odszkodowania
Zaloguj się
 • kuserek

  Oceniono 1 raz -1

  Podoba mi się ta babka, Ludmiła Sawczuk daje nadzieje że nie wszyscy w rosji dali się ogłupieć.

 • 111pln

  Oceniono 4 razy -2

  Apel do adminów wszystkich portali:
  - Umieszczajcie oznaczenie kraju z którego napisany został post!

  I tradycyjnie już toast za wielką flotę roSSji - Do dna!

 • wiesscar

  Oceniono 7 razy -1

  faktycznie zakonspirowana jak nie wiem co "fabryka trolli"
  normalna placowka propagandaowa dzialajaca poljawnie,
  USA, Izrael, Ukraina i reszta krajow - myslicie ze nie maja podobnych?

 • szambolan_prezydenta

  Oceniono 4 razy 2

  W Polsce niema niezależnych dziennikarzy!!!

 • ergiel

  Oceniono 17 razy 11

  Hej Trolle Ruskie! U nas tyle zarobicie na kasie w Biedronce w dużym mieście! Zostawcie Putina za takie pieniądze! I wypłacają na czas...

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 8 razy 0

  I na koniec.W ramach propagandy.Roy Jones chce przyjąć obywatelstwo rosyjskie.Odliczam.5,4,3,2,1,....mozna zacząć pluć...........

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 11 razy 1

  Temat jak temat.Po kazdej stronie barykady podobnie.Ale jezeli juz w temacie.Dlaczego rząd polski nie poinformował społeczeństwo ze kupuje prąd od Ukrainy dwa razy drozszy niz Ukraina płaci Rosji?.Dotacje dla junty w Kijowie kosztem społeczeństwa,po cichutku, zeby tylko społeczeństwo się nie dowiedziałó.I gdzie jest opozycja w Polsce ktora wie ale ukrywa skandaliczne wydawanie polskich pieniędzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX