Państwo Islamskie zaatakowało Kurdów bronią chemiczną?

Kurdyjska agencja informacyjna Rudaw podała, że w irackiej miejscowości Makhmur Państwo Islamskie użyło broni chemicznej przeciw peszmergom. Władze wojskowe zleciły szczegółowe analizy obrażeń.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Kurdyjscy bojownicy "kilka dni temu" byli celem ataku z wykorzystaniem broni chemicznej na północy Iraku, na południowy zachód od Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu" - poinformowało z kolei niemieckie ministerstwo obrony, które szkoliło bojowników.

Rzecznik resortu powiedział agencji AFP, że w wyniku ataku kurdyjscy bojownicy, peszmergowie, odnieśli obrażenia i mają podrażnione drogi oddechowe.

Nie sprecyzowano źródła ataku ani wykorzystanej substancji. Kurdowie są zaangażowani w walki z Państwem Islamskim w Iraku.

Specjaliści od broni chemicznej

Muhammad Khoshawi, dowódca peszmergów, powiedział, że do kurdyjskiego obozu przybyła grupa francuskich specjalistów. Będą zbierać próbki i oglądać rany żołnierzy.

Rzecznik niemieckiego resortu obrony dodał, że w drodze są amerykańscy i iraccy specjaliści, którzy mają wyjaśnić, co się stało. Zaznaczył, że rozmieszczeni w północnym Iraku żołnierze Bundeswehry, których zadaniem jest szkolenie kurdyjskich bojowników do walki z dżihadystami, nie byli narażeni na niebezpieczeństwo.

Są zdjęcia obrażeń żołnierzy

W internecie pojawiły się zdjęcia obrażeń, jakie zadała potencjalna broń chemiczna. Wyglądają jak poparzenia chemiczne, ale eksperci nie wydali jeszcze wiążącej opinii.Do czasu rozstrzygnięcia kwestii, czy Państwo Islamskie dysponuje bronią chemiczną, wojska w regionie mają zalecenie używania masek gazowych.

Nie pierwsze podejrzenie o stosowanie broni chemicznej

Dżihadyści z IS byli już w przeszłości oskarżani o stosowanie broni zawierającej toksyczny gaz przeciwko kurdyjskim bojownikom. Kurdyjscy rebelianci z organizacji Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) i przedstawiciele Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w lipcu zgłaszali ataki chemiczne przeciwko Kurdom w prowincji Al-Hasaka na północnym wschodzie Syrii. Również w tym przypadku nie ustalono precyzyjnego rodzaju użytych gazów.

W marcu rząd autonomicznego irackiego Kurdystanu twierdził, że dysponuje dowodami na wykorzystanie przez IS chloru jako broni chemicznej przeciwko siłom kurdyjskim.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (85)
Państwo Islamskie zaatakowało Kurdów bronią chemiczną?
Zaloguj się
 • tychik1

  0

  Również chciałem zwrócić uwagę że znikają strony koranu i islamu, mie również przynajmniej jeden z którego korzystałem!
  Ta strona NIE przepuszcza linków więc pośle Ci z celowymi myślnikami - ,jeśli je skasujesz to będziesz mieć link(kropki , dwokropki i inne znaki oczywiście zostaw)
  Polska wersja Koranu znajduje się pod adresem:
  h-t-t-p-:-/-/-w-w-w-.-i-s-l-a-m-.-p-l-/-k-o-r-a-n-/-.

  Cztery najpopularniejsze angielskojęzyczne przekłady Koranu można znaleźć na stronie:
  h-t-t-p-:-/-/-w-w-w-.-u-s-c-.-e-d-u-/-d-e-p-t-/-M-S-A-/-q-u-r-a-n-/

  Ja sam korzystam z :
  Tłumaczenie znaczenia Świętego Koranu
  według Józefa Bielawskiego [źródło: PIW, Warszawa 1986]

  h-t-t-p-:-/-/-w-w-w-.-p-l-a-n-e-t-a-i-s-l-a-m-.-c-o-m-/-k-o-r-a-n-_b-i-e-l-a-w-s-k-i-.-h-t-m-l

  Jest też duzo starsze tłumaczenie Buczackiego ale nie polecam, dokładniesze jest to pierwsze Bielawskiego
  Tłumaczenie znaczenia Świętego Koranu
  według Jana Murzy Tarak Buczackiego [źródło: nakładem Aleksandra Nowoleckiego, Warszawa 1858]
  h-t-t-p-:-/-/-w-w-w-.-p-l-a-n-e-t-a-i-s-l-a-m-.-c-o-m-/-k-o-r-a-n-_b-u-c-z-a-c-i-.-h-t-m-l

 • realistas

  Oceniono 2 razy 0

  Pewnie z USA dostali taką broń.

 • true_lysander

  Oceniono 6 razy 4

  A USA w ramach współpracy z Turcją pozwala Turcji bombardować w spokoju tych Kurdów walczących o swoje własne, niepodległe państwo walcząc z największym wrogiem tego świata - ekstremistami islamskimi. Żal_pl.

 • tychik1

  Oceniono 4 razy 2

  Ta pani ekspert Katarzyna z filmiku świadomie mija się z prawdą! Nie wierzcie ludzie lewakom i wielkim tego świata , oni chcą społeczeństw(a) multi-kulti -narodowe- i religijne, tak a żeby było "najlepiej" dla nich niejednolite, wielonarodowe i skłocone ze sobą!
  Nieszczęscia jakie na nas spadną ich już zwyczajnie nie obchodzą!
  Imigranci są tylko po to dzisiaj w Europie ,a żeby rozbić monolit religiny(tu chzreścijański) , narodowy poszczególnych państw i narodów!
  Co dosamego islamu to przedstawiam tu niżej wpis osoby pod nikiem BENDIX zamieszczonym w "Salonie 24"(pozmieniałem tylko trochę interpunkcję tak żeby nie było spamu) .Od siebie zwracam jeszcze raz uwagę na cytat:
  "Inni islamscy uczeni (Ibn Hazm al-Andalusi, Ga'far ar-Razi, Rabi' Ibn 'Ons, 'Abil-'Aliyah, Abd ar-Rahman Ibn Zayd Ibn 'Aslam itd.) są zgodni co do faktu, że werset:
  "Zabijajcie bałwochwalców gdziekolwiek ich znajdziecie" (9:5) unieważnił kilka wcześniejszych wersetów Koranu nawołujących do tolerancji, które zostały objawione gdy islam był jeszcze słaby. Czy nadal twierdzicie, że islam jest religią głoszącą pokój? Proponujemy wam rozwiązanie.."
  Z uwagi na obszerny materiał przedstawię to w kilku własnych "odpowiedziach"
  Tekst był adresowany do "wyznawców Mahometa" i napisany zaraz po tragedi 11 września, ale jakże dzisiaj aktualny!
  Drodzy przyjaciele,

  Tragiczne wydarzenia z 11 września wstrząsnęły światem. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś może być do tego stopnia przepełniony nienawiścią, by popełnić tak ohydne zbrodnie i zabić tylu niewinnych ludzi. Będąc ludźmi muzułmańskiego pochodzenia jesteśmy tak samo wstrząśnięci jak reszta świata. Czujemy jednak, że nasi sąsiedzi i współobywatele patrzą na nas podejrzliwie i nieufnie. Chcemy zaprotestować i powiedzieć światu, że nie jesteśmy terrorystami, a ci którzy popełniają te podłe czyny są mordercami i nie mają z nami nic wspólnego. Jednak w rzeczywistości z powodu naszych muzułmańskich korzeni nie możemy po prostu wymazać "piętna islamskiego terroryzmu" z naszej tożsamości!

  Większość muzułmanów z pewnością oświadczy: "Islam nigdy by nie poparł zabijania niewinnych ludzi. Allach ze Świętego Koranu nigdy nie nawoływał do zabijania. Wszystko to jest dziełem kilku wprowadzonych w błąd ekstremistów z marginesu społeczeństwa. Prawdziwy islam nie ma nic wspólnego z agresją. Potępiamy wszelką przemoc. Islam oznacza pokój. Islam oznacza tolerancję."
  Oto co powiedziałby wykształcony muzułmanin:
  {Ciąg Dalszy Nastąpi tu niżej w kolejnych "własnych odpowiedziach"}

 • tomtg123

  Oceniono 5 razy 3

  rozbrajająco głupie jest to podniecanie się faktem że gdzieś na końcu świata bandyci użyli gazów bojowych i ranili kilku ludzi.
  Do wczoraj ci samo bandyci zabili setki tysięcy ludzi - tylko że nożami, kulami, pociskami artyleryjskimi , akurat chyba przypadkiem nie gazem.
  I nie było sprawy, świat miał to całkowicie w dupie.
  Nagle użyli gazu. Czy to robi różnicę ? Komu i dlaczego właściwie ?
  Czy prawo (polskie, amerykańskie, jakiekolwiek) inaczej karze za morderstwo z wykorzystaniem gazu, a inaczej za morderstwo z wykorzystaniem - dajmy na to - kamienia przydrożnego ?

 • Wojtek Bochnak

  Oceniono 4 razy 0

  Jeśli IS ludzi zagazowuje, to znaczy, że i w drugą stronę będzie akurat. Witaj Islamie na ziemiach polskich. Poniemieckie komory są sprawne.

 • mate29

  Oceniono 5 razy 1

  Dżihadyści używają broni chemicznej od wielu lat i chwalą się tym w internecie
  Tylko wcześniej gdy broń była używana na terenie Syrii to propaganda USA i ich pachołków ( Sikorski )w mawiała ludziom ,że to niedobry Asad

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 1

  Gry i zabawy ludów bliskowschodnich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX