Szekspir mógł pisać swoje dramaty na haju. Naukowcy znaleźli ślady marihuany w fajkach z XVII w.

Naukowcy zbadali 400-letnie gliniane fajki, które odnaleziono w ogrodzie Williama Szekspira. Dzięki zaawansowanej technologii odkryli w nich ślady tytoniu, a także... marihuany i liści koki. Także w utworach Szekspira badacze doszukują się sugestii, że brał narkotyki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

400-letnie gliniane fajki zostały odnalezione przez archeologów w Stratford-upon-Avon - mieście, w którym urodził się i mieszkał William Szekspir. Do ich zbadania użyto zaawansowanej metody badawczej - sprzężenia chromatografii gazowej i spektrometrii mas.

W laboratorium w RPA przebadano w sumie próbki 24 fajek z Stratford-upon-Avon, z których cztery pochodziły z ogrodu za domem pisarza. W ośmiu przypadkach wykryto ślady marihuany, w dwóch liści koki (z których produkuje się kokainę), a w jednym pozostałości tytoniu.

W żadnej z czterech fajek znalezionych w ogrodzie Szekspira nie stwierdzono obecności koki, odkryto za to pozostałości marihuany - wynika z rezultatów badań opisanych w South African Journal of Science.

"Dziwne substancje" w sonetach Szekspira

Naukowcy sądzą, że Szekspir mógł świadomie wybierać marihuanę zamiast liści koki ze względu na jej wpływ na pracę mózgu. Wnioskują tak na postawie samych utworów dramaturga.

W sonecie 76 Szekspir pisze o "chwastach" i "innowacjach", co badacze odczytują jako sugestię, że mógł wykorzystywać marihuanę do pobudzenia kreatywności podczas pisania. W tym samym utworze pojawiają się też "dziwne substancje", które mogłyby oznaczać kokainę z liści koki.

Skąd w XVII-wiecznej Anglii wzięły się liście koki?

W tym okresie w Europie pojawiały się gatunki roślin przywiezione przez podróżników z Nowego Świata. Walter Raleigh sprowadził do Wielkiej Brytanii liście tytoniu, podobnie jak Sir Francis Drake. Wśród roślin przywiezionych przez tego ostatniego była też kukurydza, ziemniaki oraz - jak zaczynają podejrzewać naukowcy - liście koki z Peru.

"Nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym Szekspir prezentuje swoje sztuki na dworze królowej Elżbiety w towarzystwie Drake'a, Raleigha i innych, którzy zaciągają się z fajek wypełnionych "tytoniem". Tyle, że wtedy palono kilka różnych "tytoniów".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (97)
Szekspir mógł pisać swoje dramaty na haju. Naukowcy znaleźli ślady marihuany w fajkach z XVII w.
Zaloguj się
 • werona39

  0

  Większość artystów; malarzy, pisarzy, rzeźbiarzy stosowała używki: alkohol, kawę, narkotyki, nikotynę itp. i dzięki temu powstawały ich arcydzieła! Który z nich nie nadużywał? Van Gogh, Picasso, Modigliani, Tulouse Loutrec, Ernest Hemingway, Balzac, Zola, Witkacy
  i tysiące innych?
  Ale, oni od wpływem tych używek coś tworzyli! A ko chleje i niszczy rodzinę, jest gównem!?!

 • banan125

  Oceniono 2 razy 2

  czyli DODA miała racje mówiąc że autor biblii był nawalony winem i kadzidłami z konopi

 • usmiech_nocy

  Oceniono 1 raz 1

  Jak wiadomo Wiliam posiadał także narzędzie gwałtu, wiec mógł być gwałcicielem, a ponieważ w domu posiadał noże także nożownikiem i nocnym morderca ;)p

 • last.j23

  0

  Doda ma podobną teorię.

 • jada9

  0

  Nie mogliby, przy okazji zbadać kopistów Biblii?

 • szmul.bender

  Oceniono 1 raz 1

  A poza tym był homoseksualistą, zydem, wegetarianinem, kobietą, rowerzystą, antyglobalistą,

 • 1pirat2

  Oceniono 2 razy 2

  To Szekspir swoją twórczością udowadnia, że to bardziej pomaga, jak szkodzi.

 • paula_kloc

  0

  Wykopac go z grobu i do wiezienia!!!!!

 • Tomasz Malinowski

  Oceniono 4 razy 2

  "Naukowcy zbadali 400-letnie gliniane fajki, które odnaleziono w ogrodzie Williama Szekspira. Dzięki zaawansowanej technologii odkryli w nich ślady tytoniu, a także... marihuany i liści koki."
  tymczasem dwa akapity niżej:
  "W żadnej z czterech fajek znalezionych w ogrodzie Szekspira nie stwierdzono obecności koki"
  Gazeta Wyborcza: uczy i bawi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX