Narodowcy spalili flagę UPA podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego [WIDEO]

02.08.2015 12:11
Spalenie flagi UPA podczas obchodów Powstania Warszawskiego w centrum stolicy

Spalenie flagi UPA podczas obchodów Powstania Warszawskiego w centrum stolicy (Fot. YouTube.com)

Grupa młodych ludzi demonstracyjnie spaliła flagę UPA podczas obchodów rocznicy Godziny W w centrum Warszawy. Wznosili m.in. okrzyki "Znajdzie się kij na banderowski ryj!".
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w samym centrum stolicy zgromadziły się tłumy. O godzinie 17 na rondzie Dmowskiego pamięć powstańców uczczono minutą ciszy, odpalono race, śpiewano hymn, wznoszono okrzyki "Cześć i chwała bohaterom!".

Umieszczone w serwisie YouTube nagranie pokazuje jednak, że nie dla wszystkich zgromadzonych była to chwila refleksji i zadumy - niewielka grupa uczestników obchodów postanowiła spalić czerwono-czarną flagę UPA, czyli Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jej demonstracyjne podpalenie, nagrywane i fotografowane, odbyło się na tle transparentu "Narodowa Wolna Polska".Młodzi ludzie wznosili także okrzyki: "Znajdzie się kij na banderowski ryj!" i "Zbrodnie UPA pamiętamy, banderowcom żyć nie damy!". Spaloną flagę podeptano i opluto. Incydent nie wzbudził jednak większego zainteresowania zgromadzonych w pobliżu osób.

"Szanuję" i "prowokacja"

Nagranie trafiło m.in. na serwis Wykop.pl, którego uczestnicy przyjęli je z mieszanymi uczuciami. "Oczywiście nie mogli normalnie oddać hołdu powstańcom, muszą robić jakieś prowokacje", pisali niektórzy, jednak inne komentarze wyrażały poparcie dla tej demonstracji.

Zdjęcia z tego wydarzenia zostały dostrzeżone także przez ukraińskich internautów - można je zobaczyć m.in. w portalu LiveUAmap.com, który na bieżąco relacjonuje najważniejsze wydarzenia związane z konfliktem na Ukrainie.

Poniżej można zobaczyć całe nagranie (scena podpalenie ma miejsce ok. 3.50).Czym była UPA?

UPA to zbrojna organizacja, założona w 1942 roku przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Jej celem było stworzenie niepodległej Ukrainy. UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR, a także polskiej i sowieckiej partyzantce. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA mogło zginąć nawet do 100 tys. Polaków.

W maju 2015 roku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę, która uznaje prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Armii Powstańczej.Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (568)
Zaloguj się
 • or7

  Oceniono 891 razy 713

  Ale kto i jak miał reagować? Przecież nie było tam miejsca, aby wszyscy mogli podeptać tę flagę!

 • patx

  Oceniono 648 razy 570

  Zaskoczył mnie fragment "nikt ze zgromadzonych nie reagował". Faktycznie, mogli przecież klaskać.

 • 1pirat2

  Oceniono 513 razy 451

  Można i trzeba szanować Ukrainców i flagę Ukrainy, ale nie banderowców i ich flagę.

 • maxu8

  Oceniono 553 razy 431

  Autorze a gdzie WZMIANKA o tym że PW było ....LIKWIDOWANE przez BANDERWOCOW ,ktorzy jak piszą nawet niemieccy żołnierze byli ....najbardziej okrutni. Po drugie podczas czystek na Wschodzie przeprowadzonych przez BANDEROWCOW zginęło nie 100 a ponad 200 tys Polaków.

 • alinaw1

  Oceniono 478 razy 408

  Wyborcza jak zwykle grzeczniutko o zbrodniarzach...Walczyła przeciwko Niemcom i ZSRR. A choćby wzmianka o Polsce? O tym, co chłopcy z UPA robili w czasie powstania? A najbardziej upokarzające jest stwierdzenie "w wyniku działań...". Może redaktorzyna wyjaśni co miał na myśli pisząc "działania"?

 • Oceniono 475 razy 381

  Co z tego że spali flagę zbrodniarzy? Czy was już całkiem w tej wyborczej zaraziło wszystkich chorobą szechtera? Może brońcie jeszcze sierpa i młota lub swastyki? Może wy sku...syny naprawdę jesteście antypolską gazetą? Bronicie banderowców debile!

 • sadystaaa

  Oceniono 418 razy 350

  Nie zginęło 100 tyś, tylko zostało bestialsko wymordowanych. Sadystyczne tortury oraz egzekucje Ukrów na ludności polskiej nie miały precedensu podczas działań wojennych. To nie są nasi przyjaciele, pies jobał Upadlinę, niech zdechnie i ślad po niej nie zostanie.

 • 31.februarius

  Oceniono 332 razy 262

  "Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków."

  a może tylko umarło, na skutek zakażenia krwi po skaleczenie się zardzewiałym narzędziem (topór, piła, drut kolczasty)?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje