Medyczna marihuana w Centrum Zdrowia Dziecka. Dr Bachański zarzuca władzom szpitala kłamstwo i szuka pomocy w ministerstwie

?Jako lekarz prowadzący nie mam sobie nic do zarzucenia? - pisze w oświadczeniu neurolog Marek Bachański, którego terapia medyczną marihuaną została zawieszona przez Centrum Zdrowia Dziecka ze względu na niedociągnięcia formalne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dr Marek Bachański stosował marihuanę medyczną w CZK jako terapię eksperymentalną dla dzieci z padaczką lekooporną. Matka jednego z jego pacjentów mówiła, że przed terapią jej syn miał od kilkudziesięciu do kilkuset napadów dziennie, a po zastosowaniu medycznej marihuany ich liczba spadła o 90 proc. Szpital uznał jednak, że Bachański nie złożył wymaganej przy terapii eksperymentalnej dokumentacji, w związku z czym zawiesił możliwość jej prowadzenia. Bachański miał nie dostarczyć wszystkich wymaganych dokumentów, a także nie zgłosić się do szpitalnej komisji etycznej w celu uzyskania opinii i zgody na leczenie.

- Prowadzenie eksperymentu bez zgody komisji etycznej jest działaniem nielegalnym - tłumaczyła prof. Katarzyna Kotulska, neurolog z CZD. - Bez kontaktu z lekarzem nie jesteśmy w stanie żadnych danych zweryfikować. Nie wiemy, czy to leczenie jest skuteczne i bezpieczne. I stąd się wzięło wstrzymanie możliwości leczenia - tłumaczy. Bachański po tym, jak dowiedział się o zakazie stosowania terapii, udał się na długi urlop.

"W związku z informacjami medialnymi o mojej osobie i metodach leczenia stosowanych przeze mnie wobec pacjentów cierpiących na padaczkę oporną na leki oświadczam, że informacje podawane przez Dyrekcję Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka na temat mojej działalności są nieprawdziwe" - napisał w oświadczeniu neurolog. Poinformował też, że złożył w Ministerstwie Zdrowia dowody w tej sprawie."Nie mam sobie nic do zarzucenia"

"Moja postawa wynika tylko i wyłącznie z troski o dobro pacjentów i ma służyć polubownemu rozstrzygnięciu sporu. Lubię załatwiać sprawy w ciszy i spokoju" - pisze dalej Bachański. "Najważniejsze jest dla mnie znów żebym mógł leczyć swoich pacjentów i według najnowocześniejszych metod" - podkreśla (pisownia oryginalna).

"Jednocześnie oświadczam, że jako lekarz prowadzący nie mam sobie nic do zarzucenia. Dołożyłem wszelkich starań, aby terapia była skuteczna i bezpieczna dla moich pacjentów, o czym niezbicie świadczy stan ich zdrowia" - pisze neurolog. Centrum Zdrowia Dziecka po nagłośnieniu sprawy oświadczyło, że jest otwarte na stosowanie terapii eksperymentalnych, zaznaczając, że konieczne jest prowadzenie w tych przypadkach dokładnej dokumentacji.

Przeciwko zakazowi stosowania przez neurologa terapii marihuaną medyczną protestowali rodzice leczonych przez Bachańskiego dzieci.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (43)
Medyczna marihuana w Centrum Zdrowia Dziecka. Dr Bachański zarzuca władzom szpitala kłamstwo i szuka pomocy w ministerstwie
Zaloguj się
 • Lidia Walter

  0

  Na litość Boska dajcie zyc i pracować temu człowiekowi czy nie widzicie jak grubymi nicmi
  jest to wszystko szyte jedno kłamstwo ,oszustwo słowem LINCZ na lekarzu który naprawdę
  chce i potrafi leczyc te biedne dzieciaki co za kraj nie da się tu zyc ,pracować po prostu nic
  same złodzieje ,oszuści karierowicze dot. to również lekarzy na szczęście nie wszystkich.

 • banan125

  Oceniono 1 raz 1

  jak zwykle w tym de_BILNYM kraju - nawet w CZD - zawiść, obłuda i gierki maleńkich ludzi PRZECIWKO PRAWDZIWEMU LEKARZOWI

 • flyer

  Oceniono 1 raz 1

  Protestowali rodzice dzieci leczonych marihuaną, czy tych nie leczonych marihuaną? Rozumiem opcję pierwszą, ale zawsze najpierw można spotkać się z lekarzem, wyjaśnić temat i wyrazić sprzeciw. Natomiast nie rozumiem co mieliby rodzice dzieci nie leczonych marihuaną do tego, co robi lekarz dla innych dzieci - w przypadku osoby niepełnoletniej zgodę na to leczenie pewnie musieli podpisywać rodzice, więc to taki strach na wyrost.

 • argos2

  Oceniono 6 razy 4

  Miał sukcesy a to kłuło w oczy, to go próbowali załatwić.

 • heliheli

  Oceniono 18 razy 6

  ktos kto zabrania skutecznego leczenia chorych dzieci powinien być sądzony - i skazany .

 • grajag

  Oceniono 19 razy 3

  Ci co zawiesili leczenie marihuaną medyczną to zbrodniarze nie lekarze! Mengale chciał by mieć takich współpracowników.Patrzeć jak dzieci cierpią z bólu i z powodów formalnych im nie pomagać to skandal. Powinni być wykluczeni z zawodu!!!!

 • bogdan_mowi_bankowy

  Oceniono 21 razy 7

  Po wygranych w październiku wyborach przez PIS (oby nie) problem zniknie wraz z marihuaną. Do leczenia pozostanie krzyż, kadzidło i modlitwy.

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 30 razy 12

  po wpisach widzę, że parę osób nie zrozumiało kompletnie, ze ten lekarz nie stosował bozej skórki czy kryptonitu, ale SPRAWDZONE I STOSOWANE na swiecie lekarstwo, jakim jest medyczna marichuana

  mozna dyskutowac czy powinien miec zezwolenie fundamentalistów katolickich z komisji etyki, czy jest to formalny warunek, itd

  ale nie piszcie BZDUR ze mógł zabić, bo nie miał zgody

  komisja etyki daje zgode na UWAGA ---- EKSPERYMENTY NA LUDZIACH - natomiast nie ma, bo nie może mieć wiedzy czy te eksperymenty sa czy nie są szkodliwe czy korzystne (gdyby wiedzieli to nie byłyby potrzebne te badania)

  tak wiec drodzy zwolennicy zakazywania wszystkiego i cieszacy się, gdy inni cierpią, czyli drodzy katolicy, komisja etyki kompletnie niczego nie może przewidzieć - teoretycznie jest to bezpiecznik, by nie robic eksperymentów własnie takich jak mengele

  ale czy to przeszkodziło działalnosci polskiego MENGELE czyli hazana?

  nie - ba nawet był i jest wspierany przez czarny, bezmyslny katolicki fundamentalizm

 • krusoe

  Oceniono 26 razy 6

  Jest to tylko i wyłącznie zła wola komisji etycznej, jak sądzę bojącej się nacisków środowisk kościelnych, bądź też innych, być może politycznych, które w marihuanie (leczniczej czy nie) widzą źródło zła, tymczasem jedynym złem jest tutaj odmowa podania pacjentowi leku i skazywanie go na cierpienie. Dla tych ludzi już czeka miejsce na jednym z poziomów piekła

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX