Akrobacje polskiego pilota hitem sieci. Kim jest kapitan Adrian Rojek, "powietrzny ekwilibrysta"? [WIDEO]

Kapitan włącza silnik miga. Po chwili jego maszyna spektakularnie wzbija się w niebo, "stojąc" niemal w idealnym pionie. Nagranie z pokazu, a zwłaszcza start Polaka, w ciągu zaledwie kilku dni obejrzano już ponad 3,5 mln razy. Kim jest kapitan Adrian Rojek - pilot, który robi furorę w sieci?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Polska załoga zaprezentowała się na dorocznym Royal International Air Tattoo w bazie RAF-u na południu Anglii. RIAT to największe międzynarodowe pokazy lotnictwa wojskowego. Tysiące widzów obserwowało, jak kpt. Adrian Rojek włącza silnik swojego miga, by po chwili "postawić" maszynę w pionie i wzbić się w niebo niczym rakieta:Start samolotu nagrało wielu pasjonatów lotnictwa, dzięki czemu można obejrzeć ten karkołomny manewr z kilku perspektyw:Internauci są jednomyślni: "niesamowite", "klasa", "polscy piloci są najlepsi na świecie". Podobną opinię ma brytyjski serwis Evolution, który cytuje Wyborcza.pl. "Ten mig-29 należy do polskich Sił Powietrznych, co wszystko wyjaśnia. Powszechnie wiadomo, jak dobrze wyszkolonymi pilotami są Polacy" - czytamy.

Ze Szkoły Orląt na międzynarodowe pokazy

Mistrzem powietrznej ekwilibrystyki jest kpt. pil. Adrian Rojek z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Rojek jest absolwentem słynnej Szkoły Orląt w Dęblinie, gdzie przez kilka lat był też instruktorem.

Jak informuje portal AviaTeam.pl, kapitan Rojek został skierowany do Mińska Mazowieckiego, gdzie zdobywał kunszt lotniczy pod okiem ppłk. pil. Roberta Kozaka. Później trafił do grupy akrobacyjnej. "W roli pilota pokazowego widział go już znacznie wcześniej mjr pil. Artur Kałko, który po niedługim czasie zaproponował ówczesnemu dowódcy przeszkolenie świetnie spisującego się Adriana do wykonywania pilotażu indywidualnego. Wybór ten, jak się dziś okazuje, był bez wątpienia strzałem w dziesiątkę" - czytamy.

Portal nazywa Rojka "powietrznym ekwilibrystą" i zwraca uwagę, że pilot stale rozbudowuje i udoskonala swój pokaz. Jak dodaje, jest "skromny i otwarty na sugestie ze strony wielbicieli".

Mikoyan-Gurevich MiG-29A Fulcrum, lokalizacja: Malbork - (EPMB), autor: Krzysztof Kirschenstein

Lotnicy prezentują bohaterów narodowych

W 2012 roku zespół Rojek-Kałko podczas RIAT został wyróżniony za najlepszy pokaz w powietrzu w wykonaniu załogi zagranicznej. - Jesteśmy zaskoczeni, nie spodziewaliśmy się żadnej nagrody. Byliśmy bardzo szczęśliwi, że zostaliśmy tu zaproszeni i mieliśmy możliwość zaprezentowania polskich Sił Powietrznych i naszych narodowych bohaterów - mówił wówczas ppłk Kałko w rozmowie z portalem Lotnicza Polska..

Narodowi bohaterowie, o których mowa, to warszawscy Kosynierzy - legendarny Dywizjon 303, biorący udział w Bitwie o Anglię. Niektóre samoloty z 23. BLT mają wymalowane znaki eskadrowe Kosynierów i twarze słynnych lotników. Co więcej, gdy samoloty te mają być prezentowane za granicą, załoga bierze ze sobą ulotki prezentujące patronów i rozdaje je podczas imprez lotniczych.

Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum, lokalizacja: Malbork - (EPMB), autor: Krzysztof Kirschenstein

Świat z kabiny pilota

Akrobacje Rojka dotarły do szerszego grona odbiorców już przed dwoma laty, gdy w sieci pojawił się film nagrany częściowo w kokpicie pilota. Widok ziemi zza jego głowy, podczas gdy samolot leci prostopadle do pasa startowego, robi piorunujące wrażenie. Mimo to nie polecamy go osobom cierpiącym z powodu lęku wysokości:Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (249)
Akrobacje polskiego pilota hitem sieci. Kim jest kapitan Adrian Rojek, "powietrzny ekwilibrysta"? [WIDEO]
Zaloguj się
 • rudi46

  0

  Szkoda ze to na ruskim MIG 29 to Pan Preydent nie moze dac orderu a pan arcb Wesolowski
  to chyba z tej okazji przedawkowal wina mszalnego i go nie odratowali

 • rudi46

  0

  Szkoda ze do tych celow najlesze sa MIG 29 bo to jednak ruskie a to nie pasuje naszemu
  Prezydentowi a Panu arcb Wesolowskiemu to z przepicia z tej okazji winem mszalnym sie marlo

 • casioczeslaw

  0

  Rok temu w Berlinie na ILA 2014 Polski MiG pokazał co to znaczy kunszt. Po nim pozostałe samoloty wydawały się popsute :)
  youtu.be/UFlyKlPr8q4

 • space_lord

  Oceniono 3 razy 1

  Tak, pilotow mamy i zawsze mielismy bardzo dobrych! Mamy to w genach. Zostalo nam cos z tej ulanskiej brawury...

 • Zonia Juralewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Panie kapitanie, ogladajac pokazy w Pana wykonaniu rozpiera mnie duma, ze jestem Polka. Bialo-czerwona szachownica na tle brytyjskiego nieba, przepiekny stalowy ptak i ten dzwiek,ktory on wydaje, po prostu wzrusza. Zalogi walecznych, najlepszych pilotow z Dywizjonu 303 maja godnych nastepcow. Deblinska Szkola Orlat wyszkolila takze mojego Ojca i Brata. Personel latajacy sklada sie od zawsze z ludzi honoru. Pozdrawiam.

 • m-nn-m

  Oceniono 1 raz 1

  typowy artykuł w wyborczej pisany przez kogoś, kto nie ma pojęcia o czym pisze . Adrian tak lata od lat na pokazach. Tu z Finlandii sprzed roku to samo ale z flarami (trzeba wpisać w you tuba) MIG 29 from Polish Air Force at Tour de sky 2014 Air show

 • apm1947

  Oceniono 2 razy 0

  Takie akrobacje widziałem w sierpniu 1999 roku na międzynarodowej wystawie lotniczej w Żukowce pod Moskwą. W akcji był MIG-29. Ten manewr Rosjanie nazywali "Kobra"

 • Albert Kanecki

  Oceniono 4 razy -4

  Cze.fajnie ,lecz nikt nie dodał ,że jest to rosyjski samolot ,który od lat bije na głowę wszystkie zachodnie samoloty ,a my kupujemy teraz szkapy z Ameryki hahahah .ps potrafi ten samolot nawet stanąć w powietrzu .al.l

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX