TVN24: 200 osób związanych z IS na liście ABW. Biernacki uspokaja: "Zagrożenie terroryzmem jest niskie"

ABW przekazało parlamentarzystom ze "speckomisji? listę dwustu osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne dla Polski - podaje TVN24. Te informacje potwierdził częściowo koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki. - Stan zagrożenia terroryzmem w Polsce jest niski - dodał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Te osoby mają związek z dżihadystami i Państwem Islamskim. Nie chodzi tylko o obywateli polskich, ale o wszystkich, którzy są związani z Polską. Nawet tacy, który posługiwali się dowodami osobistymi, które zostały zagubione w Paryżu - powiedział Biernacki na konferencji prasowej.

Nie potwierdził liczb, bo - jak powiedział - ta informacja nie powinna się ukazać. Dodał, że stan zagrożenia terroryzmem w Polsce jest niski, ale to jest zagrożenie globalne, więc polskie służby muszą być czujne i zabezpieczać obywateli.

Czeczeni budowali w Polsce "komórkę wsparcia logistycznego"

Najwięcej podejrzanych na liście stanowią Czeczeni - podaje TVN24. Wcześniej przebywali w obozach uchodźców w Polsce. Dziś już walczą po stronie Państwa Islamskiego w Syrii lub Iraku, ale wciąż utrzymują kontakty z Polakami. TVN24 podaje, że wiosną w okolicach Białegostoku zatrzymano trzech Czeczenów, którzy właśnie wrócili z terenów ogarniętych konfliktem. Mieli tworzyć w Polsce "komórkę wsparcia logistycznego".

Drugą grupą, która monitoruje ABW, to Polacy, którzy najpierw wyemigrowali do Niemiec, Norwegii czy Francji, tam przyjęli islam, a teraz walczą po stronie Państwa Islamskiego w Syrii lub Iraku. Takich osób może być od pięciu do dziesięciu, podaje TVN24.

Polki werbowane przez dżihadystów

Na liście występują też osoby, które mogą przebywać w Polsce jedynie przejazdem, jak Marokańczyk, który został zatrzymany na warszawskim lotnisku na Okęciu. Przyleciał do Warszawy z Belgradu bez przeszkód, mimo że sąd w Hiszpanii wydał na niego Europejski Nakaz Aresztowania pod zarzutem udziału w siatce terrorystycznej. Marokańczyk został już wydany Królestwu Hiszpanii.

Ostatnią grupę stanowią Polki, które są werbowane przez członków Państwa Islamskiego poprzez internet: portale społecznościowe, randkowe czy komunikatory.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (40)
TVN24: 200 osób związanych z IS na liście ABW. Biernacki uspokaja: "Zagrożenie terroryzmem jest niskie"
Zaloguj się
 • ginztonickiem

  0

  Jeśli nasza wadza jest spokojna i nie widzi zagrożenia, to biorąc pod uwagę jej kompetencje, nie należy wychodzić z domu.

 • czysty.harry

  0

  Żeby tylko ABW nie obudziło się z ręką w nocniku.Lepiej dmuchać na zimne.
  Przyjmijmy do kraju więcej uchodźców - to wystarczy aby był u nas taki sam syf jak we Francji.
  Pojęcie - humanitaryzm - nie istnieje dla tych bydlaków z IS i im podobnych.

 • heepurian

  Oceniono 1 raz 1

  Akurat, te niby organy ścigania w Polsce nie są w stanie ustalić nagranych na filmie nastolatek, które pobiły mężczyznę, choć wiadomo na którym podwórku mieszkają, nie są w stanie w Głuchołazach odszukać gościa z wiatrówką który strzela do psów i kotów choc wiadomo na jakiej ulicy mieszka, a chca śledzić dżichadystów. Pamietacie jak sa ci nasi specagenci wykształceni? Tomek agent odbył 11 dniowe szkolenie pod Warszawą i był z nich najlepszy.Zatem inni pewnie szkolili się krócej.

 • mason58

  Oceniono 1 raz 1

  Biernacki, pier... lisz jak polamany. Jakby ci ch,,,, ju panstwo islamskie placilo. Lac to parszywe islamskie go,,wno. I zakopywac, jak trzebo to i zywcem.

 • mason58

  0

  Pogonic smierdzieli na pustynie. Najlepiej jak sie arabi sami powybijaja. Reszte wybijemy my, Europa dla Europejczykow.

 • Oceniono 1 raz -1

  Czeczeni miłujący pokój, uciekinierzy od wojny i Rosji terrorystami w ISIS? Biernacki, opamiętaj. Bo ludzie gotowi pomyśleć, że 2000 Syryjczyków sprowadzonych teraz do Polski, nagle nabierze zamiłowania do islamu i ISIS będziemy mieć na miejscu.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 4 razy 4

  Jakaś niekonsekwencja polskich władz. Dawniej to popierali islamskich terrorystów albańskich w Kosowie, co większych bandziorów czeczeńskich, a teraz już im się nie podobają?

 • arek_nowak1

  Oceniono 10 razy 6

  no nie wiem, wczoraj widziałem w Gdańsku młodego Araba, który miał na głowie dokładnie taką samą chustkę, jak CI bojownicy ze zdjęć ISIS, dobrze się przyjrzałem, z tego co czytałem, to oni te chustki noszą jako taki swój znak charakterystyczny, mógł to być przypadek, ale hm.. jakoś nie wierzę, że ktoś mógł nieświadomie coś takiego założyć, to jak nosić swastykę na ramieniu.

 • guru133

  Oceniono 5 razy -1

  Nie lekceważę zagrożenia ze strony islamistów, ale na dzień dzisiejszy największym zagrożeniem dla Polski mnie jest islam, tylko PiSlam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX