Ordynator zawieszony po rozmowie z Zembalą: "Kobiety tu rodzą w skandalicznych warunkach"

27.07.2015 08:39
- Kobiety w moim szpitalu rodzą w skandalicznych warunkach - powiedział ministrowi zdrowia ordynator porodówki wrocławskiego szpitala. - Dziwię się, że mówi pan o skandalu, bo to pośrednio tyczy się pana - odpowiedział Marian Zembala. Po kontroli w szpitalu ordynatora zawieszono. Ewa Kopacz zapowiedziała, że przyjrzy się sprawie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W jednym pokoju bez łazienki leżą trzy kobiety po porodzie. I nikt o tym nie mówi - powiedział ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dr Janusz Malinowski na zeszłotygodniowym spotkaniu z ministrem zdrowia Marianem Zembalą. Dr Malinowski uważa też, że miejsc do rodzenia jest za mało.

W odpowiedzi od ministra usłyszał: - Jeżeli mam problem istotny, skandaliczny, to czym prędzej rozwiązuję go jako ordynator i dyrektor, i skandal jest ostatnią rzeczą, jakiej chce lekarz. A jeszcze dziwię się, że pan wypowiada słowo "skandal", bo pan pośrednio mówi o sobie - powiedział i dodał: - Jeśli pan ordynator uważa, że w szpitalu jest skandal, to konieczna będzie kontrola. Sprawie przyjrzy się wojewódzki konsultant położnictwa. A ja dostanę szczegółowy raport - zakończył Zembala.

Po kontroli: oddział bez zastrzeżeń

Kontrolę zlecił dyrektor placówki. Przeprowadzono ją w piątek. Wykazała, że "oddział pod względem merytorycznym, sanitarno-epidemiologicznym oraz specjalistycznym jest bez zastrzeżeń".

Po ogłoszeniu jej wyników ordynator został zawieszony. - Wewnętrzna kontrola wykazała, że nie ma żadnych nieprawidłowości. A ordynatora musiałem zawiesić, ponieważ zrobił krzywdę szpitalowi i minął się z prawdą. Nie wiem, kiedy wróci do pracy, teraz musi odpocząć - mówił prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

"Zirytował mnie ten człowiek"

- Zirytowało mnie to, że panowie oficjele przyjeżdżają i chwalą się naszymi osiągnięciami, naszą krwawicą, a nie robią nic, żeby pomóc, a wręcz przeciwnie, zgadzają się na zamknięcie ważnego szpitala w środku sezonu porodowego - skomentował sprawę w rozmowie z TVN24 Malinowski. Dodał, że wielkim problemem jest fakt przeciążenia oddziału, na który po tymczasowym zamknięciu porodówki w innym wrocławskim szpitalu zgłasza się coraz więcej kobiet. - Zirytował mnie ten człowiek - powiedział o Zembali.

Ewa Kopacz: Wysłucham obu stron

- Słowa [ordynatora] uderzą w szpital, który dotychczas miał bardzo dobrą opinię wśród pacjentek. Nagle się dowiedziałem, że warunki u nas są skandaliczne. A to nieprawda - dodał.

Przyznał jednak, że dużo kobiet zgłasza się do ich placówki: - Napór na oddział jest bardzo duży, pacjentki chcą rodzić w tym szpitalu, nawet godzą się leżeć na korytarzu, ale to już ordynator decyduje, czy je przyjąć - mówił Witkiewicz.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że przyjrzy się sprawie zawieszenia dr. Janusza Malinowskiego. - Znajdę czas, żeby wysłuchać jednej i drugiej strony - mówiła premier na antenie TVN24. Ewa Kopacz udała się dziś rano na Dolny Śląsk. Jutro we Wrocławiu ma zebrać się Rada Ministrów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (494)
Zaloguj się
 • akonto_gazeta

  Oceniono 1394 razy 1116

  Tzn. wywalił go za to, że próbował się upomnieć o lepsze warunki lokalowe dla pacjentek?
  Oddział funkcjonuje świetnie mimo trudnych warunków, więc ordynatora należy wywalić...
  Wot i łogika!

 • mrjarwit

  Oceniono 961 razy 739

  Następny "mądrala" na stanowisku ministra zdrowia! A ordynator myślał że jeśli przedstawi problem placówki ministrowi to uzyska pomoc!!! Współczuję panu ordynatorowi ! Teraz na pewno wie już co to jest polityka!!!!

 • mikroolbrzym

  Oceniono 670 razy 590

  Aha - czyli zawieszono gościa, który prowadzi oddział bez zarzutu - mimo braku odpowiednich warunków? Bo ministrowi się nie spodobało, że odważył się o tym powiedzieć? PO od miesięcy planuje spektakularne samobójstwo - i uda się im to wspaniale...

 • dziadekjam

  Oceniono 458 razy 390

  Ewa Kopacz zapowiedziała, że przyjrzy się sprawie.
  ========================================
  Jest postęp. Kiedyś władza się "pochylała" nad sprawą, a teraz się jej "przyjrzy". A kiedy wreszcie coś po prostu ZAŁATWI?!

 • oloros11

  Oceniono 452 razy 378

  Panie Ministrze - to jest rzeczywiscie Skandal - tylko ze Pan jest bohaterem skandalu

 • big.ot

  Oceniono 363 razy 317

  No tak, kontrola nic nie wykazała, bo okazało się, że warunki są zgodne z polskimi "standardami". A, że te "standardy" odbiegają od standardów tej Europy do której tak bardzo chcemy należy i z którą tak bardzo się identyfikujemy?

 • amanasunta99

  Oceniono 316 razy 276

  Rodziłam w tym szpitalu skandal, jak można zawiesić lekarza, że mówił prawdę i chciał lepszych warunków dla pacjentek!. W jednej sali 3 kobiety upal to prawda, jak kobieta szła po porodzie po korytarzu do toalety to po ziemi widać było strugi krwii. Mimo, że w trakcie ciąży miałam zakrzepicę i absolutnie nie mogłam sama rodzić to skierowano mnie na porodówkę, gdzie kobieta jedna przy drugiej bez zasłonietych zasłon rodziła widziałam inne porody - to był szok bo sama cierpiałam a jak za głosno krzyczałam to dopiero przyszedł lekarz i mówił co się Pani tak wydziera. Dopiero jak przyszła jakaś położna i powiedziała, że za opłatę będzie przy mnie to dopiero wtedy zobaczyli że nie mogę urodzić i skierowano mnie na cesarkę . Mimo, że minęło wiele lat wspomninam ten szpital jako największy horror, który mnie spotkał!!!!. Jak można być tak zakłamanym aby zyskać parę głosów w wyborach. Jak można tak dręczyć kobiety i małe dzieci, które czują ból matki? Czy wy jesteście wszyscy nienormalni?

 • bronek77

  Oceniono 254 razy 226

  Przecież oczywistym było, że instytucje, które do tej pory kontrolowały i nie widziały problemu nie mogą go teraz nagle zauważyć. Bo to by znaczyło, że wcześniej dały ciała.

  Pięknie pokazali wszyscy - od ministra, do 'kontrolerów' jak się kończy 'kalanie własnego gniazda'. Taki przykład dla innych, którym przyszłoby do głowy poskarżyć się na coś ministrowi.

  Może i ten minister to doskonały lekarz, ale zarządzanie w jego stylu to tylko utrwalanie patologii. Niestety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje