Krwawa tradycja na Wyspach Owczych: doroczna rzeź delfinów. Woda w zatoce stała się czerwona od krwi [DRASTYCZNE WIDEO]

Na terenie oświeconej Europy trwa doroczny makabryczny zwyczaj rodem ze średniowiecza. A tych, którzy próbują go przerwać, zatrzymuje policja.

Polub i bądź na bieżąco!

Tradycja znana jako grindadrap ma swoje początki jeszcze w czasach wikingów. Wtedy polowano na grindwale (duże walenie z rodziny delfinowatych), by zdobyć pożywienie. Obecnie jest to tylko makabryczny zwyczaj. Odbywa się co roku u wybrzeży Wysp Owczych i biorą w nim udział całe rodziny - ojcowie, matki, a nawet małe dzieci.

Zgodnie z tradycją najpierw rybacy zaganiają motorówkami grindwale w kierunku brzegu i odcinają im drogę powrotu. Po chwili do wody wskakują ludzie uzbrojeni w haki, noże i inne narzędzia, którymi zabijają ssaki.

W tym roku proceder próbowali przerwać dwaj aktywiści. Jak widać nagraniu ze zdarzenia, zostali oni jednak natychmiast zatrzymani przez policję.

Proceder chroniony prawem?

Jak podała Sea Shepherd, organizacja walcząca o ochronę środowiska morskiego, tego dnia na Wyspach Owczych zamordowano ponad 200 oceanicznych delfinów. Wyanda Lublink, kapitan statku "Brigitte Bardot" należącego do aktywistów, twierdzi, że rybaków ochraniały dwa statki należące do duńskiej Królewskiej Marynarki. - Dla mnie to oczywiste, że proceder odbywał się za pełnym przyzwoleniem Danii. Jakim cudem należąca do UE (której prawo zabrania zabijania delfinów) Dania, może chronić tę praktykę? - zauważa.

Wyspy Owcze stanowią terytorium zależne od Danii, ale mają autonomię. Nie należą do UE, chociaż Dania - tak.

Nie tylko Wyspy Owcze

Wyspy Owcze to niejedyne miejsce, w którym odbywa się rzeź delfinów. Podobną tradycję mają także Japończycy. Rzeź w okolicach japońskiej wioski Taiji powtarza się co roku od dziesięcioleci. Zgadzają się na to władze. Twierdzą, że jest to częścią 400-letniej tradycji i kultury. Uwagę świata na Taiji zwrócił film "Zatoka delfinów", który w 2010 roku został nagrodzony Oscarem. Twórcy przeplatali nakręcone pod wodą sceny swobodnie pływających wielkich morskich ssaków z okrutnymi scenami masakry, jaką im urządzają rybacy. Filmowcy nakręcili materiały, nielegalnie instalując kamery w zatoce.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (214)
Krwawa tradycja na Wyspach Owczych: doroczna rzeź delfinów. Woda w zatoce stała się czerwona od krwi [DRASTYCZNE WIDEO]
Zaloguj się
 • europe europe

  0

  skur..stwo..i my się nazywamy ludzmi???? stado niby ludzi morduje jedno zwiarze które nie ma szans na przezycie i umiera w cierpienu patrząc na smierc innych z rodziny... a gnoje bez mózgu na to patrza...nie ma boga na szczęście jestem nie wierzaca zycze im żeby zdechli w cierpieniach...cos okropnego jak można na to pozwolić !!!!

 • europe europe

  0

  barbarzyństwo ,oglądnełam ten film popłakałam się to jest nie do wiary na jakie cierpienie psychiczne i fizyczne ..to jest draństwo boze jak one cierpia przed smiercia..a te delfiny mordowane przez tych morderców sa inteligentniejsze i maja więcej uczuc...co za ludzie z zimna krwia wbiłabym takiemu harpun w brzuch niech by się gnój wykrwawił...

 • syotroll

  0

  To jest ich tradycja która nas może razić ale dla nich jest normą. Ciekawe jakie polskie tradycje lokalne powinny być zwalczane w/g UE.

 • selfmain

  Oceniono 1 raz 1

  Japończykom z wioski Taiji społeczność międzynarodowa też nie powinna odpuścić "tradycyjnej" rzezi delfinów. Nie robią tego z głodu. Mają rolnictwo ,hodowlę i rybołówstwo. Nawet insekty instynktownie bronią się przed śmiercią. Te najinteligentniejsze zwierzęta cierpią w dwójnasób, bo oglądają rzeż swojego stada w tym swoich dzieci i matek, bo przecież nie wszystkie giną natychmiast. Przy okazji może nasi dzielni myśliwi zgodnie z tradycją, zamiast z bronią palną , wyruszą na polowanie z łukami i dzidami, bo tak dawniej zdobywano pożywienie.

 • NeedMore ###

  Oceniono 4 razy 0

  ból dupy wszedzie, delfiny to zwierzeta tak samo jak krowy czy kury, nie rozumiem skad to poruszenie i czemu nie protestujecie przeciwko zabijaniu innych zwierząt. Chore sku...syny piszace komentarze z kotletem w ustach.

 • selfmain

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe dlaczego na położonej bardziej na północ Islandii, czy tez na pokrytej wieczną zmarzliną Grenladii nie kultywują takiej krwawej tradycji zdobywania niezbędnego pożywienia?
  Co do naszych tradycyjnych karpii niezbędnych na Wigilię, moje dzieci już dawno obśmiały tę zakłamaną postną tradycję, " że ryby to nie mięso", szczególnie wygodną dla amatorów ryb., którzy jedząc rybę zamiast mięsa " umartwiają się". Zwierzęta zabijane w rzeźniach, ryby duszące się w sieciach i karpie zabijane na Wigilię też cierpią , ale nie patrzą jak morduje się ich dzieci oraz członków stada . Nie przysparza im się w imię tradycji dodatkowego cierpienia w oczekiwaniu na śmierć , jak tym najinteligentniejszym ( a więc z najlepiej rozwiniętym systemem nerwowym) zwierzętom.

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Pilot whale to jest delfin? .Hmmm.

 • blue911

  Oceniono 5 razy 3

  Kazdy narod ma inne tradycje I hobby I trzeba je szanowac: Niemcy lubili gazowac I palic wiezniow, Amerykanie lac napalm na wioski pelne cywilow,Izrael uzywa zakazanej broni kasetowej I bialego fosforu,a Ukraincy palic zywcem I gwalcic kobiety ciezarne. Zydzi I Arabowie podrzynaja gardla zwierzetom mowiac,ze to jest najbardziej humanitarna forma uboju itd. Proponuje zeby GW byla mniej wybiorcza I rasistowska - albo krytykujemy KAZDEGO albo nikogo! Jakos tak lubicie sie pastwic na bialych I glownie chrzescijanskich narodach czy mi sie wydaje? Hehe, fajna ta hipokryzja dziennikarska.

 • selfmain

  Oceniono 3 razy -1

  Skoro nie pomagają protesty ekologów i społeczności międzynarodowej wobec tego barbarzyństwa, a obecność duńskich okrętów wskazuje na przyzwolenie ze strony Danii, to MOŻE ODDOLNY BOJKOT DUŃSKICH PRODUKTÓW I ICH TWÓRCÓW POMOŻE, skoro inne działania ze strony rządzących UE , sankcje gospodarcze i inne sposoby nacisku są nierealne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX