Państwa UE nie dogadały się w sprawie przyjęcia imigrantów. Brakuje 5 tys. miejsc. Do dyskusji wrócą w grudniu

20.07.2015 21:26
Uchodźcy z Syrii

Uchodźcy z Syrii (ALEXANDROS AVRAMIDIS/REUTERS)

Ministrowie spraw wewnętrznych UE znów nie doszli do porozumienia w kwestii przyjęcia 40 tys. uchodźców, którzy przybyli do Grecji i Włoch przez Morze Śródziemne. - To przypomina farsę - mówi przywódca Socjaldemokratów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE nie zdołali znaleźć chętnych na przyjęcie całkowitej liczby około 40 tys. uchodźców, którzy przypłynęli do Grecji i Włoch przez Morze Śródziemne. Łącznie zebrano deklaracje przyjęcia 32 256 osób. Najwięcej imigrantów, bo aż 10 500, przyjmą Niemcy. Z kolei Austria i Węgry nie przyjmą do siebie ani jednej osoby.

Niektóre państwa, takie jak Wielka Brytania czy Dania, nie są zobowiązane do przyjęcia uchodźców.

Spotkanie ministrów UE miało na celu wyjście z martwego punktu w dyskusji o tym, jak w sprawiedliwy sposób podzielić uchodźców w okresie najbliższych dwóch lat. Odbyło się ono na tle głosów krytyki, według których żadne rozwiązanie nie będzie skuteczne w powstrzymaniu tegorocznego kryzysu związanego z imigrantami w Europie.

ONZ oszacował w tym miesiącu, że tylko do Grecji, Włoch, Hiszpanii i Malty przybyło w sumie 137 tys. osób. Kolejni uchodźcy dostają się do Europy drogą lądową przez Bałkany.

Poniżej obecne deklaracje poszczególnych państw:"Niektóre liczby są pocieszające"

Kraje UE zadeklarowały, że poza 40 tys. uchodźców będących już na terenie UE przyjmą około 20 tys. osób z krajów trzecich. W tej kwestii udało się osiągnąć porozumienie i poszczególne państwa przyjmą łącznie 22 504 osoby. Takich imigrantów przyjmie również Wielka Brytania i Dania oraz kraje spoza UE, takie jak Norwegia i Szwajcaria.

- Niektóre liczby są pocieszające, a niektóre zawodzą. Część nawet zawstydza - mówi minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn, który przewodniczył spotkaniu. Dodał, że Węgry i Austria już teraz są pod presją z powodu dużej imigracji oraz że ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia pod koniec tego roku. Jak podał Maciej Sokołowski z TVN24, UE do dyskusji na ten temat ma wrócić w grudniu.- To absurdalne, że państwa członkowskie przez pięć miesięcy nie zdołały osiągnąć porozumienia w sprawie przesiedlenia zaledwie 40 tys. uchodźców - stwierdził Gianni Pittella, przewodniczący europejskich Socjaldemokratów. - Ilość czasu i energii politycznej, która została zmarnowana na tę kwestię, przypomina, szczerze powiedziawszy, farsę - dodał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • davros761

  Oceniono 226 razy 216

  zastanawia mnie, dlaczego bogate kraje arabskie (Kuwejt, Arabia Saudyjska) nie przyjmują imigrantów ??

 • boguslawbch6808

  Oceniono 231 razy 187

  Z kolei Austria i Węgry nie przyjmą do siebie ani jednej osoby.
  ======================================================
  Są kraje które dbają przede wszystkim o swoich obywateli.

 • wasyll11

  Oceniono 155 razy 137

  Po cholerę nam przywódcy którzy działają na szkodę UE, i obywateli krajów członkowskich .
  Żaden Erytrea , Somalia nie należą do UE i nie mam żadnego obowiązku przyjmować setek tysięcy imigrantów - które zniszczą Europe. Nie tego chce dla moich dzieci i wnuków ...po cholerę nam instytucje przedstawicielskie UE kiedy mamy tak KRÓTKOWZROCZNYCH IDIOTÓW

 • Oceniono 149 razy 121

  Węgrzy to jednak mądry naród. Zazdroszczę im premiera, który ma jaja żeby powiedzieć nie gdy na stole negocjacyjnym są tak debilne propozycje. A Polska znów przed szereg jak jakaś papuga... masakra. Dlaczego nie uczymy się na błędach innych? Za 10 lat z tych 2 tys. muzułmanów zrobi się nam 20 tys., a potem to już będzie sobie rosnąć wykładniczo. Zacznie się łączenie rodzin i inne cuda. To jest typowa bomba z opóźnionym zapłonem. Otwarte działanie na szkodę własnego kraju. Oni się tu nie zintegrują. Bogatsze narody sobie z tym kompletnie nie radzą. Czy ktoś pytał Polaków o zdanie? To jest jakaś farsa!

 • xan-ti

  Oceniono 139 razy 101

  "Z kolei Austria i Węgry nie przyjmą do siebie ani jednej osoby.
  Niektóre państwa, takie jak Wielka Brytania czy Dania, nie są zobowiązane do przyjęcia uchodźców."
  Okazuje się, że PO bierze na ochotnika, choć nie musi. Na dodatek ogromną ilość w porównaniu z innymi państwami o równie nędznej kondycji finansowej a nawet i lepszej.

 • super_smaczny

  Oceniono 99 razy 79

  Platforma Obywatelska może przyjąć i 100 tysięcy uchodźców ale najpierw nie chce juz więcej słyszeć ze ileś tam tysięcy polskich dzieci żyję poniżej granicy ubóstwa ..
  Może najpierw sku...syny zatroszczycie się o własnych obywateli ? Rachunek otrzymacie przy urnie wyborczej

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 89 razy 69

  Niech Izrael przyjmie i USA, to przeciez ich dzielo.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 85 razy 67

  A USA i Kanada?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje