Państwa UE nie dogadały się w sprawie przyjęcia imigrantów. Brakuje 5 tys. miejsc. Do dyskusji wrócą w grudniu

Uchodźcy z Syrii

Uchodźcy z Syrii (ALEXANDROS AVRAMIDIS/REUTERS)

Ministrowie spraw wewnętrznych UE znów nie doszli do porozumienia w kwestii przyjęcia 40 tys. uchodźców, którzy przybyli do Grecji i Włoch przez Morze Śródziemne. - To przypomina farsę - mówi przywódca Socjaldemokratów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE nie zdołali znaleźć chętnych na przyjęcie całkowitej liczby około 40 tys. uchodźców, którzy przypłynęli do Grecji i Włoch przez Morze Śródziemne. Łącznie zebrano deklaracje przyjęcia 32 256 osób. Najwięcej imigrantów, bo aż 10 500, przyjmą Niemcy. Z kolei Austria i Węgry nie przyjmą do siebie ani jednej osoby.

Niektóre państwa, takie jak Wielka Brytania czy Dania, nie są zobowiązane do przyjęcia uchodźców.

Spotkanie ministrów UE miało na celu wyjście z martwego punktu w dyskusji o tym, jak w sprawiedliwy sposób podzielić uchodźców w okresie najbliższych dwóch lat. Odbyło się ono na tle głosów krytyki, według których żadne rozwiązanie nie będzie skuteczne w powstrzymaniu tegorocznego kryzysu związanego z imigrantami w Europie.

ONZ oszacował w tym miesiącu, że tylko do Grecji, Włoch, Hiszpanii i Malty przybyło w sumie 137 tys. osób. Kolejni uchodźcy dostają się do Europy drogą lądową przez Bałkany.

Poniżej obecne deklaracje poszczególnych państw:"Niektóre liczby są pocieszające"

Kraje UE zadeklarowały, że poza 40 tys. uchodźców będących już na terenie UE przyjmą około 20 tys. osób z krajów trzecich. W tej kwestii udało się osiągnąć porozumienie i poszczególne państwa przyjmą łącznie 22 504 osoby. Takich imigrantów przyjmie również Wielka Brytania i Dania oraz kraje spoza UE, takie jak Norwegia i Szwajcaria.

- Niektóre liczby są pocieszające, a niektóre zawodzą. Część nawet zawstydza - mówi minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn, który przewodniczył spotkaniu. Dodał, że Węgry i Austria już teraz są pod presją z powodu dużej imigracji oraz że ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia pod koniec tego roku. Jak podał Maciej Sokołowski z TVN24, UE do dyskusji na ten temat ma wrócić w grudniu.- To absurdalne, że państwa członkowskie przez pięć miesięcy nie zdołały osiągnąć porozumienia w sprawie przesiedlenia zaledwie 40 tys. uchodźców - stwierdził Gianni Pittella, przewodniczący europejskich Socjaldemokratów. - Ilość czasu i energii politycznej, która została zmarnowana na tę kwestię, przypomina, szczerze powiedziawszy, farsę - dodał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Angela Merkel pociesza Reem Merkel o uchodźcach: "Nie możemy przyjąć wszystkich". 13-letnia Palestynka z płaczem: "Co dalej ze mną?"
 • Jarosław Gowin Jarosław Gowin o muzułmańskich uchodźcach. "Roznoszenie zarazy terroryzmu"
Komentarze (87)
Państwa UE nie dogadały się w sprawie przyjęcia imigrantów. Brakuje 5 tys. miejsc. Do dyskusji wrócą w grudniu
Zaloguj się
 • krzyzak1516

  0

  Ameryka wywoluje konflikty w Europie a ona za to placi. Zapakowac tych emigrantow na statki i wysadzic w Ameryce. Kiedy ta EU zacznie warczec.

 • andres1167

  0

  Jeszcze kilka lat temu Polakow cofano z zachodu za brak karty pobytu a dzis zgnily zachod chce nam wcisnac afrykanskie bydlo

 • wyciety

  0

  Niech obiecaja Tuskowi podwyzke,to wezmie i te 5 tys. misjonarzy.

 • michnikredgestapo

  0

  Czyli mozna postawic sie i powiedziec nie.

 • mason58

  Oceniono 1 raz 1

  Nie zasmiecac Polski tym gow...n. Ten piekny kraj na to nie zasluguje. Niech wszyscy jada do Niemiec, oni ich Tal kochaja....jak dobermany Moska, Izaaka i innych. Niemcy SA cwani, tylko z Iranem troche lepiej a juz ten grubas z prezesami firm tam jest, co im sprzeda???? Wszystko. Niemiec sprzeda wlasna Marke, zeby nie placic za jej itrzymanie w domu starcow.

 • jingo777

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo Węgry. A u nas cio to wa ta władza jak zwykle daje rzyci.

 • fctheduck

  Oceniono 5 razy 5

  Kraje UE nie potrafią powiedzieć STOP, bo polityczna poprawność i strach przed kolorowymi ekstremistami, którzy już do Europy dotarli nie pozwala im przyznać, ze to katastrofa i plaga od której w końcu Europa zginie. Nielegalnych imigrantów trzeba wyłapywać i odsyłać z powrotem do Afryki, wtedy najazd się skończy. W innym wypadku będzie tu niedługo taki syf jak w Afryce.

 • lehoo

  Oceniono 2 razy 2

  Jak się uważnie załączonemu zdjęciu przyjrzeć, to na nim sami młodzi, zdrowi mężczyźni. Każdy jeden, jak nie inżynier elektronik, to kardiochirurg albo programista.

 • aarvedui

  Oceniono 4 razy 4

  www.wprost.pl/F/doc/Raport_fundacji_Pomysl_o_Przyszlosci.pdf

  państwa "zachodu" oszukują nas już w sprawach ekonomicznych - stosując zakamuflowane cła zaporowe na polskie towary i usługi.
  a teraz mamy jeszcze przyjmować uchodźców, którzy uciekają głównie z powodu rozpętania konfliktów przez Francję, USA, UK.....

  Unia promuje silnych, a wykorzystuje słabych....kiedy w końcu jakiś rząd postawi się temu oszukańczemu układowi ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje