Prokuratura zbada hajlowanie Korwin-Mikkego. Sprawdzi, czy "publicznie propagował ustrój faszystowski"

Janusz Korwin-Mikke podczas konferencji w Sejmie

Janusz Korwin-Mikke podczas konferencji w Sejmie (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

"Hajlowanie" Janusza Korwin-Mikkego w Parlamencie Europejskim zgłosiła do prokuratury osoba prywatna. Teraz sprawdzone zostanie, czy europoseł powinien zostać ukarany za swój gest.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak podaje Tvn24.pl, Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie gestu Janusza Korwin-Mikkego. Polityk podczas debaty w Parlamencie Europejskim wykonał hitlerowski salut uniesioną ręką, wcześniej mówiąc, że Unia Europejska dąży do "ein Reich, ein Volk, ein Ticket", nawiązując do hasła z czasów Trzeciej Rzeszy.

- Wdrożono postępowanie sprawdzające w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych przez posła RP do Parlamentu Europejskiego Janusza Korwin-Mikkego - powiedział w rozmowie z Tvn24.pl Paweł Wierzchołowski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zgłosiła osoba prywatna

Postępowanie zostało podjęte po zgłoszeniu zachowania polityka przez osobę prywatną. Decyzja o wszczęciu ewentualnego śledztwa ma zapaść do końca lipca. Korwin-Mikkemu mogłyby grozić grzywna, ograniczenie wolności bądź nawet więzienie.

Za zachowanie polityka dzień później przepraszał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Podczas sejmowej konferencji przeprosić postanowił też Korwin-Mikke, obrażając przy tym Schetynę.

- Przepraszam całą Europę za to, że mamy kretyna ministra spraw zagranicznych - stwierdził, a przeprosiny Schetyny określił "wykorzystywaniem stanowiska służbowego do walki politycznej". Bagatelizował też awanturę, która wybuchła wokół jego gestu. - Sprawa jest błaha, chodzi przecież o bilety kolejowe - mówił.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Janusz Korwin-Mikke podczas konferencji w Sejmie Janusz Korwin-Mikke znów prowokuje. Powtarza hitlerowski salut w Sejmie i nazywa Schetynę "kretynem"
 • Janusz Korwin-Mikke Wstydzi się za "hajlowanie" Korwin-Mikkego. Rzuca partię
 • Janusz Korwin-Mikke Korwin-Mikke postanowił o sobie przypomnieć. "Zahajlował" w europarlamencie: "Ein Reich, ein Volk, ein Ticket"
Komentarze (151)
Prokuratura zbada hajlowanie Korwin-Mikkego. Sprawdzi, czy "publicznie propagował ustrój faszystowski"
Zaloguj się
 • 64stasiek

  Oceniono 4 razy -4

  Tak samo o propagowanie faszyzmu można by oskarżyć twórców i aktorów filmów z czasów hitlerowskich. Czym innym jest propagowanie, a czym innym odtwarzanie czy satyra. Po prostu polski zajob co i raz powoduje oskarżenia o propagandę faszyzmu lub obrazę uczuć.

 • dzikimietek

  Oceniono 4 razy -4

  najpierw mu zrobcie EEG a dopiero pozniej sprawdzajcie jego zamilowanie do komuchow.....

 • blue911

  Oceniono 4 razy -4

  Do pudla kretyna za wielokrotne osmieszanie Polski!

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy -4

  Teraz jest moda na tzw. karty ICE. Mam zamiar wytatuować sobie na ramieniu grupę krwi.
  Jeśli ktoś chce się przyczepić, jakoby byłaby to gloryfikacja jakiegoś ustroju, to mam argumenty:
  1. Oryginalny tatuaż SS dla Niemców był robiony gotykiem, dla cudzoziemców zwykłymi literami. Ja zrobię czcionką Calibri. Zresztą, w roku 1944 Alfredowi Rosenbergowi (jeden z głównych ideologów NSDAP) strzeliło do łba, jakoby pismo gotyckie było wynalazkiem żydowskim i faktycznie zaprzestano drukować tą czcionką. Zrobionych tatuaży jednak nie zmieniono.
  2. Oryginalny tatuaż SS nie zawierał czynnika Rh, ponieważ ten czynnik został niedawno odkryty i nie opracowano pewnej metody jego wyznaczania. Ja wytatuuję sobie czynnik Rh.

  Osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą proponuję wytatuowanie numeru NIP na przedramieniu. Brak podania numeru NIP w korespondencji z urzędem skarbowym albo - co gorsza - podanie nieprawdziwego numeru (nawet nieumyślnie) podlega karze. A ustawa karna skarbowa nie przewiduje winy nieumyślnej (z powodu niedbalstwa lub lekkomyślności).

 • Oceniono 12 razy -4

  Z podatków utrzymuje się bandę największych kretynów i szkodników w Polsce tj prokuratorów, którzy wypuszczają dealerów dopalaczy, a nie są w stanie zrozumieć gestu Korwina (słusznego lub nie) przed dominacją Niemiec w Europie

 • div.pandora

  Oceniono 4 razy -2

  Już się boję, jak Korwin oburzy się co do decyzji PE w sprawie likwidacji opłat za roaming w usługach telekomunikacyjnych.

 • div.pandora

  Oceniono 5 razy -5

  A ta na zdjęciu to kelnerka, o której wspominał kiedyś Korwin?, no to zrobiła karierę medialną lepszą niż w pornolach...

 • plorg

  Oceniono 10 razy -2

  A ja cały czas myślałem, że to UE propaguje faszyzm wprowadzając w życie idee Adolfa.
  No cóż, Adolf też nie lubił jak się go krytykowało. W tamtych czasach jednak nikomu nie przychodziło do głowy krytyków socjalistycznego dyktatora nazywać propagatorami faszyzmu.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 12 razy -2

  Ciekawa ta wrażliwość na propagowanie ideologii faszystowskiej podczas gdy na jej bliźniaczy odpowiednik ideologię komunistyczną jakoś tej wrażliwości nie widać. Wręcz przeciwnie hołduje się nadal czerwonym kanaliom i to zupełnie bezwstydnie. Bauman nie jest tu jedynym przykładem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje