Litwa i Łotwa będą wspólnie kupować sprzęt wojskowy. Do współpracy zaproszą też Polskę

Państwa bałtyckie zapowiadają zacieśnienie współpracy wojskowej. Jednym z jej elementów ma być wspólny zakup sprzętu, ponieważ pozwala to na zmniejszenie kosztów. Chodzi przede wszystkim o systemy obrony powietrznej - podaje Radio Znad Wilii.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Będziemy kupować to, co jest nam potrzebne, i to, na co nas stać. Jeśli wspólny zakup sprzętu okaże się tańszy, to tak zrobimy - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem.

- Dziś mierzymy się z tymi samymi wyzwaniami, dotyczącymi bezpieczeństwa. Działając razem, jesteśmy silniejsi - podkreślała Grybauskaite. Politycy zaznaczali, że chcą, aby do ich współpracy militarnej dołączyli także ich "partnerzy z NATO", Polska i Estonia - informuje litewski dziennik " Verslo zinios".

Przywódcy nie pozostawili wątpliwości, że przyczyną zacieśniania sojuszu wojskowego są działania Rosji. - Litwa i Łotwa zamierzają coraz bardziej współpracować w obliczu wrogiej, antyzachodniej propagandy - poinformowano w oświadczeniu po spotkaniu przywódców.Współpraca także w dziedzinie energetyki

- Rozmawialiśmy nie tylko o ogólnej współpracy militarnej, ale także o tym, jak poprawić nasze wspólne ćwiczenia wojskowe - powiedział Vejonis. Na terenie krajów bałtyckich odbywały się przed miesiącem ćwiczenia szpicy NATO "Saber Strike-15".

Przywódcy obu państw podkreślali, że Litwa i Łotwa są dla siebie nawzajem ważnymi partnerami gospodarczymi. - Przemysł energetyczny daje nam duży potencjał do współpracy. Musimy nie tylko budować połączenia z sąsiednimi krajami nordyckimi i Polską, ale także między sobą - stwierdził Vejonis.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (129)
Litwa i Łotwa będą wspólnie kupować sprzęt wojskowy. Do współpracy zaproszą też Polskę
Zaloguj się
 • razb1947

  0

  Może Litwa i Łotwa kupi nasze rosomaki i śmigłowce,bo nasz rząd jest anty polski i kupuje francuskie.

 • polsz

  Oceniono 2 razy -2

  zaprosimy do współpracy Polskę...
  Cóż, jakiś jeleń musi sfinansować deficytowy port gazowy Litwinom. Polska bogata, chętnie to zrobi

 • lewco

  Oceniono 1 raz -1

  Obawiam się, że te kraje nie zechcą kupić nawet jednego Tomahawka :))))

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 2 razy 0

  To jakis zart by karly zapraszaly do wspolpracy kupna broni na swoj rabat olbrzyma jakim jest nasz kraj….
  Smiech na sali.

 • Oceniono 2 razy 0

  Rozczulaja mnie te zdjecia transporterów made in USA z czasów wojny wietnamskiej:) ,toz chyba nawet Humvee których uzywalismy w Afganistanie miały lepsze opancerzenie:)

 • 2-julita

  Oceniono 7 razy 1

  do jakiej współpracy i po co ????????????????????????
  raz na zawsze niech się od nas odczepią

 • antygazeta.pl

  Oceniono 11 razy -3

  litwini jaja sobie robią, czas najechać Wilno i zrobić z nimi porządek.

 • tadeus72

  Oceniono 11 razy 5

  "Chodzi przede wszystkim o systemy obrony powietrznej"
  Hm, zapewne ktoś będzie w stanie mnie poprawić, ale czy nie kojarzę przypadkiem dobrze, że ten system obrony rakietowej, który dopiero co wybraliśmy jest w późnej fazie projektowej i całość badań przyspieszyliby dalsi inwestorzy/kupujący (liczyliśmy na Niemcy, ale oni jednak wybrali projekt konkurencyjny) ? Może to nie takie głupie.

 • tsuranni

  Oceniono 7 razy -1

  Polska ma dołączać do zakupów wojskowych Litwy???? Czyli, że Litwa najpierw sobie wymyśli, że kupuje jakiegoś sprzętu 2 szt.,a potem, żeby obniżyć cenę, Polska też ma kupić tego samego sprzętu (wybranego przez Litwę!) 100 sztuk? Ktoś się tam chyba z głupim na mózgi pozamieniał :DDD LOL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX