Kukiz: "Ja chcę iść podobną droga, jak Orban na Węgrzech"

"Będę chciał się porozumieć z taką grupą ludzi, która będzie gotowa napisać nową konstytucję służącą temu pokoleniu Polaków i następnym. Z tymi, którzy mają intencje podobne do pomysłów Orbana na Węgrzech" - stwierdził Paweł Kukiz w rozmowie z "Do Rzeczy". "Ja chcę iść podobną drogą" - podkreślił.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Paweł Kukiz chętnie porozmawiałby przed wyborami parlamentarnymi z Beatą Szydło, ale z wieloma innymi politykami już nie. Zapytany w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" o propozycję debaty ze strony Ryszarda Petru stwierdził, że nie miałby z nim o czym rozmawiać, wytykając mu między innymi współpracę z Leszkiem Balcerowiczem. "Mam iść debatować z facetem, który reprezentuje interesy obcych korporacji i banków?" - pytał. "Powinienem zrobić wszystko, by go jak najbardziej odsunąć, zmarginalizować, a nie debatować i robić mu promocję" - stwierdził.

Jako jedyną osobę, z którą chciałby rozmawiać, wymienił Beatę Szydło. Pomysł rozmowy z premier Ewą Kopacz wydał mu się niedorzeczny. "Osiem lat mieli w dupie Śląsk, jak mówiła Bieńkowska, a Kopacz teraz jedzie na Śląsk prowadzić agitację przedwyborczą, jedzie pendolino, a za nią leci samolot. (...) Jak ja mam rozmawiać z takimi ludźmi? Równie dobrze mógłbym debatować z Kiszczakiem" - powiedział.

Droga Orbana

Na pytanie o to, z kim będzie chciał budować ewentualną koalicję, nie wymieniał konkretnych partii politycznych. Określił jednak kierunek, w jakim chciałby iść. "Będę chciał się porozumieć z tą siłą, z taką grupą ludzi, która będzie gotowa napisać nową konstytucję służącą temu pokoleniu Polaków i następnym. Z tymi, którzy mają intencje podobne do pomysłów Orbana na Węgrzech" - stwierdził. "Ja chcę iść podobną drogą" - dodał.

Kogo zaś można się będzie spodziewać na listach wyborczych Kukiza? Zapytany o przedstawicieli Ruchu Narodowego, nie wykluczył takiej możliwości. "Jeśli będą, to bez sztandaru Ruchu Narodowego" - zaznaczył. "Podobnie jak zaproponowałem współpracę Magdalenie Ogórek, a niebawem będę rozmawiał z Grzegorzem Braunem. Wszelkie środowiska, dla których dobro Polski jest celem nadrzędnym, są dla mnie sojusznikiem" - stwierdził. Współpracy nie podejmie jednak ani z Januszem Korwin-Mikkem, ani z Przemysławem Wiplerem.

Banki "opodatkować i repolonizować"

Paweł Kukiz zaznacza we wszystkich rozmowach, że jego ruch nie będzie miał klasycznego programu politycznego, a jedynie strategię. Powoli przyznaje, jakie pomysły innych ugrupowań są mu bliskie. "Kiedy widzę totalny atak reżimowych mediów, medialnego mainstreamu na plany pani poseł Beaty Szydło dotyczące opodatkowania banków, trzymam kciuki za panią Szydło" - powiedział "Do Rzeczy". "Uważam, że banki należy opodatkować i repolonizować" - stwierdził.

Popiera też proponowane przez PiS opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych. "W tym ujęciu należałoby również rozważyć podatek katastralny dotyczący tylko wielkich marketów po to, by zmusić je do wyniesienia się poza miasta, żeby mali sklepikarze mieli z czego żyć" - mówił. "W żadnym amerykańskim mieście nie widziałem nigdy w centrum tak potężnych sieci handlowych jak w Polsce. Nigdzie tak nie ma" - stwierdził.

"Działamy jak Armia Krajowa"

W wywiadzie powiedział też, że jest "wielkim zwolennikiem" zwiększenia aktywności wojsk amerykańskich w Polsce, a szczególnie wybudowania w naszym kraju tarczy antyrakietowej. Do tego chciałby nawiązać silniejszą współpracę z krajami nadbałtyckimi.

Wojnę z ustrojem Paweł Kukiz traktuje poważnie. Dziennikarz zapytał go jednak o brak struktur i "dowódców lokalnych", porównując jego działania do pospolitego ruszenia. "Działamy jak Armia Krajowa" - odparł. "Czy w Armii Krajowej ujawniało się dowódców?" - zapytał.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (642)
Kukiz: "Ja chcę iść podobną droga, jak Orban na Węgrzech"
Zaloguj się
 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiscie razem z panprezesem!
  Marzenie panprezesa to dyktatura w stylu Orbana, czyli realizacja doktryny Putina o destabilizacji krajow osciennych zacznie sie od likwidacji WOLNYCH MEDIOW a potem kolejno
  - podporzadkowania przez DYKTATURE pisowska Trybunalu Stanu
  - zmiany w konstytucji legalizujacych DYKTATURE pisowska
  - podporzadkowanie resortow silowych DYKTATURZE I Sekretarza pisu Kaczynskiego
  - odebranie kompetencji i uzaleznienie sadownictwa i prokuratury (jak za Ziobry)
  Orban jest oskarzany o skoncentrowanie w jednej rece wladzy nad resortami silowymi oraz Ministerstwem Sprawiedliwosci I Prokuratura oraz Trybunalem Stanu (kaczor,ziobro, kaminski), oraz ograniczenie informacji prasowych do informacji rzadowej agencji prasowej. (bez mozliwosci zmiany, jak w socrealizmie PAP) , media pod jednym parasolem.

 • and-j1

  Oceniono 1 raz 1

  Kukiz ile walnąłeś gramów mocarzy .........

 • Oceniono 1 raz 1

  ale bzdury piszecie sądząc po poniższych komentarzach to ludzie którzy opuścili ten kraj podjęły decyzję w 100 % dobrą , z takim podejściem dalej nic się nie zmieni , ludzie umiecie myśleć czy macie tylko wiedzę z tv nie wiem czy wam powietrze szkodzi czy jecie nie wiadomo co , cóż widocznie większość w Polsce mają tłuki

 • ahsowa

  Oceniono 2 razy 2

  Jak Kukiz chce zmienić konstytucję przecież on jest oderwany od realnego świata on nie ma pojęcia o tym jak funkcjonuje państwo on myśli że państwo to pijana kapela rockowa

 • szach-mat0

  Oceniono 2 razy 2

  KUKUZ "nie swój program" ale już ma. ORBANA

  Jarosław "Sułtan" Kaczyński. Węgry, Irlandia, Turcja, Japonia – dlaczego politycy nie chcą, żeby Polska była Polską?

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński porzucił marzenie o „Budapeszcie w Warszawie”

  Zadeklarował, że po dojściu do władzy będzie robił wszystko, by Polska była tym, czym jest teraz Turcja. Zaniepokojeni mogą spać spokojnie, bo to obietnica tak wiarygodna, jak poprzednie tego typu.

  Mieliśmy stać się już drugą Irlandią i Japonią, grożono też, że skończymy jak Grecja. I co? I nic. Pozostaje tylko niesmak, że nasi politycy ciągle powtarzają, że Polska ma być "kimś", a nie sobą.

 • zwierzomowca

  Oceniono 2 razy 2

  Kukiz odejdź z polityki bo sie na tym nie znasz słaby jesteś okropnie poparcie ciagle Ci spada i oby tak dalej, mi sie podoba akcja niedokarmiam.pl

 • Dariusz Ćwik

  Oceniono 4 razy -4

  Fajne komentarze, widać jak strach przed utrata koryta zwieracze luzuje. Białe kołnierzyki, sługusy systemu, urzędnicze pierdzistołki zaczynają drżeć. Oj idzie nowe, idzie. Zastanówcie się czy lepszym wyjściem jest Kukiz, czy bunt narodu. Przypomnijcie sobie jak skończył Nicolae Ceaușescu i jego ekipa.

 • skwierz55

  Oceniono 4 razy -2

  Sądząc po ilościach wpisów i ocen, PO strasznie się boi, ale po co, przecież już ma przechlapane, w końcu to 8 lat niszczenia Polski.Jeden myśli że zwiał, nic z tego wrócisz tu i ze swoimi kolejnymi rządami posiedzisz do końca swoich dni.
  Kukiz z PiS, każdy wybiera jak mu się podoba.
  Orban, to facet który wyprowadza mały kraj Węgry na szersze wody, a przez twardą politykę wobec korporacji, WĘGRZY ZYSKALI PIENIĄDZE I SZACUNEK.

 • dzialkowiec27

  Oceniono 3 razy -1

  Kukiz, Orban, nowa konstytucja, Grzegorz Braun...
  Pięknie, toż to horror jakich mało!!!
  Platformo, zgrzeszyłaś ciężko, ale jeszcze większą karą będzie przegranie z takim dziwolągiem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX