Przeczytaliśmy stenogramy debaty o in vitro w Senacie. To nie jest śmieszne. Te słowa przerażają

Dokładnie przejrzeliśmy stenogramy posiedzenia Senatu dot. głosowania nad ustawą o leczeniu niepłodności i to, co tam znaleźliśmy, jest przerażające.
Przypominamy, że mimo tych wszystkich stwierdzeń większość senatorów zagłosowała za ustawą o leczeniu niepłodności. Teraz ustawa m.in. o in vitro trafi na biurko prezydenta.

W czwartek wybraliśmy ''złote'' wypowiedzi senatorów o "wrotach piekieł", "wymuszonym onanizmie" czy porównanie in vitro do teorii Kopernika. Potem jeszcze raz dokładnie przejrzeliśmy stenogram z debaty. To są prawdziwe słowa prawdziwych senatorów podczas debaty o ustawie o leczeniu niepłodności. Senatorów, którzy zasiadają w izbie wyższej polskiego parlamentu.

1. Stanisław Kogut, PiS: "Lobbing feministek ogromnie lewicowych"

Pierwszy cytat: "Czy ustawa (o leczeniu niepłodności) była konsultowana ze środowiskami obrońców życia? Czy był tu lobbing feministek i ugrupowań ogromnie lewicowych?".

Drugi cytat: "Drugie moje pytanie dotyczy tego, jakie jest zdanie pana ministra na temat przemytu surogacyjnego. Bo wie pan, że to gwałci prawa dziecka. W Rosji był taki przypadek, kiedy kobieta urodziła dziecko homoseksualistom i to dziecko było traktowane jak zabawka, po prostu było przekazywane innym małżeństwom homoseksualnym, a to już była pedofilia".

Trzeci cytat: "A oni (rodzice adoptowanych dzieci ze Stróż) mówią, że, po pierwsze, metoda in vitro to jest barbarzyństwo, a po drugie, że my są katolicy i nie będziemy żadnych metod in vitro stosować. Byłem dumny, jestem dumny i będę dumny z tych rodziców ze Stróż. (Wicemarszałek Jan Wyrowiński: Pytanie, Panie Senatorze). Dlaczego nie mówi się tutaj o adopcji, ino się tak strasznie popiera biznes in vitro?".

Kim jest Stanisław Kogut? Senator Stanisław Kogut jest w polskim parlamencie od 2005 r. Wcześniej był radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz prezesem zarządu Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Były piłkarz, a obecnie działacz sportowy Klubu Sportowego Kolejarz Stróże. Jak pisze sam o sobie: "uważa, że poprzez sport można podjąć zdecydowaną walkę z patologiami społecznymi, takimi jak: narkomania i alkoholizm".

2. Wiesław Dobkowski, PiS: "Nasienie osoby, która zmarła..."

Pierwszy cytat: "Panie Senatorze, ja chciałbym zapytać o taką sprawę: czy zgodnie z tą ustawą jest możliwe, żeby nasienie osoby, która zmarła, na przykład przez sto lat było zamrożone, a po stu latach z tego nasienia powstał zarodek? Bo gdyby było to możliwe, to mogłoby dojść do takiej na przykład patologii, że prawnuk byłby bratem czy siostrą przodka. Takie mam techniczne pytanie. Czy to było rozważane na posiedzeniu komisji i czy to jest możliwe?".

Drugi cytat: "Panie Ministrze, drugie pytanie. Czy doświadczenia związane z tak zwanym unasienianiem zwierząt miały wpływ na niektóre zapisy tej ustawy? Chodzi mi głównie o tak zwanego anonimowego dawcę".

Kim jest Wiesław Dobkowski? Senator Wiesław Dobkowski w latach 1990-92 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Pracowniczej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. W latach 2006-2007 był radnym Sejmiku Województwa Łódzkiego. Należy do Prawa i Sprawiedliwości, jest członkiem rady politycznej, pełni funkcję wiceprezesa zarządu okręgowego tej partii w Piotrkowie Trybunalskim.

3. Alicja Zając, PiS: "Czy wiadomo z dokumentacji, że dziecko jest poczęte in vitro?"

Pierwszy cytat: "Panie Ministrze, Panie Doktorze, to jest natura człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże, i my z naturą człowieka, zwierzęcia, bakterii czy grzybów nie eksperymentujmy, bo naprawdę dojdziemy... Nie chciałabym
(Senator Stanisław Kogut: Do tragedii.)
(Senator Czesław Ryszka: Do piekła.)
dożyć tych czasów i wiedzieć, w jakim kierunku".

Drugi cytat: "Czy kiedy pan minister przyjmuje pacjentów, to ma zapisane w informacji medycznej, że dziecko jest poczęte in vitro?".

Kim jest Alicja Zając? W 2006 r. kandydowała z list PiS w wyborach do samorządu powiatowego. Została wówczas radną i przewodniczącą Rady Powiatu w Jaśle. W wyborach uzupełniających w 2010 r. została wybrana na senatora 7. kadencji, obejmując mandat po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej mężu Stanisławie Zającu. W Senacie jest wiceprzewodniczącą komisji środowiska, członkiem komisji spraw zagranicznych oraz komisji socjalnej.

4. Dorota Czudowska, PiS: "A gdzie tu dobro dziecka, które można wylać do kanalizacji?"

Pierwszy cytat: "Wysoki Senacie, procedura in vitro jest upokarzająca dla ludzkiej miłości. Mówię to jako lekarz, gdyż znam przebieg tej procedury. Akt poczęcia w zjednoczeniu ciała i ducha mężczyzny i kobiety jest dany od Stwórcy każdemu człowiekowi - niezależnie od rasy, niezależnie od wykształcenia, od pochodzenia, od stanu posiadania, statusu społecznego, niezależnie od znajomości i układów. Dany jest nam za darmo, dany jest nam z natury".

Drugi cytat: "A gdzie tu jest dobro dziecka, które w rękach lekarzy i laborantów staje się przedmiotem, przedmiotem, który można zamrozić, wylać do kanalizacji, ewentualnie badać, obserwować? Oni w swojej pysze uważają, że mogą zadecydować, że to właśnie ten, a nie inny embrion będzie dalej żyć, będzie implantowany do macicy".

Kim jest Dorota Czudowska? Senator Dorota Czudowska jest wiceprzewodniczącą komisji spraw zagranicznych oraz zasiada w komisji zdrowia. Jest członkiem klubu parlamentarnego PiS. Czudowska należy do Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz do NSZZ "Solidarność". Studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku ukończyła w 1981 r. 10 lat później uzyskała 2. stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. Zdobyła też specjalizację z chemioterapii i onkologii klinicznej. Pracowała w różnych placówkach służby zdrowia w Legnicy, była m.in. zastępcą ordynatora w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

5. Kazimierz Wiatr, PiS: "Każdy z nas jest zbiorem komórek, ale to się nazywa człowiek"

Pierwszy cytat: "Ja już przy okazji dyskusji o konwencji genderowej, mylnie nazywanej antyprzemocową, mówiłem, że to jest przesuwanie granic, bardzo niebezpieczne przesuwanie granic. Nie jest oczywiście prawdą, że jest to ustawa o leczeniu niepłodności. Leczenie niepłodności, jak sama nazwa wskazuje, polega na leczeniu niepłodności, a dzisiaj tak mało na tej sali mówiono o naprotechnologii - diagnostyce niepłodności - w przypadku której wyleczalność po dwóch latach jej stosowania sięga nawet 80 proc.".

Drugi cytat: "Nie ma wątpliwości, że jest to życie ludzkie, że jest to człowiek, a nie tylko zbiór komórek. Chociaż jest to także zbiór komórek, bo każdy z nas jest zbiorem komórek, ale to się nazywa: człowiek".

Kim jest Kazimierz Wiatr? Kazimierz Wiatr jest naukowcem i politykiem. W latach 2004-2006 pełnił funkcję przewodniczącego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W polityce debiutował w 2005 r., kiedy wszedł do Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W tym samym roku w wyborach parlamentarnych został wybrany na senatora z ramienia PiS w okręgu tarnowskim. Przewodniczył komisji nauki, edukacji i sportu, zasiadał też w komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą. W wyborach w 2007 r. uzyskał po raz drugi mandat senatora.

Stenogram całej debaty można przeczytać na stronach Senatu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (405)
Przeczytaliśmy stenogramy debaty o in vitro w Senacie. To nie jest śmieszne. Te słowa przerażają
Zaloguj się
 • Tomasz Krepec

  0

  Gazeta zapomniała dodać że Kogut był przewodniczącym związków maszynistów Polskich po wejściu do senatu miał ich w serdecznym poważaniu

 • Jola Mila

  Oceniono 1 raz -1

  Jednego nierozumie czyzby Senat skladal się tylko z przedstawicieli parto politycznej PiS cala sprawa smierdzi jak gowno od no wlasnie jakie gowno najbardziej smierdz?????????????

 • morticiaa

  0

  czy ktos jeszcze kieruje sie naukami TEGO kosciola? ciemnota i zacofanie!

 • hvac1987

  0

  Kwiat narodu? wybrancy? Chyba zabobonu i ciemnoty. Inkwizycja w calej postaci wraca.

 • arbor_1

  Oceniono 3 razy 3

  wywijają terminem naprotechnologia, chociaż całkowicie go nie rozumieją. Naprotechnologię stosują lekarze w przypadku wszystkich par z problemem bezpłodności, zanim podejmą decyzję o in vitro. Naprotechnologia to nic innego, jak naturalna metoda rozrodu -- pary przechodzą kolejne etapy badań, leczenia hormonalnego, prób naturalnego zajścia w ciążę a gdy nadal nie ma efektów, pozostaje in vitro podczas którego eliminuje się takie przeszkody, jak niedrożne jajowody, mała liczba plemników zdolnych do zapłodnienia, odczyny alergiczne i inne. In vitro jest leczeniem niepłodności, tak jak przeszczep jest leczeniem w celu ratowania życia

 • hopsiupbec

  Oceniono 6 razy 6

  Stanisław Kogut, PiS:
  "A po drugie, że my są katolicy i nie będziemy żadnych metod in vitro stosować"
  Pomijając język wolski, nikt wam nie nakazuje stosowania in-vitro.

  "Dlaczego nie mówi się tutaj o adopcji, ino się tak strasznie popiera biznes in vitro?"."
  A uprościliście procedurę adopcyjną? Nie. To sugeruję siedzieć cicho.

  "Kazimierz Wiatr, PiS:
  Dzisiaj tak mało na tej sali mówiono o naprotechnologii - diagnostyce niepłodności - w przypadku której wyleczalność po dwóch latach jej stosowania sięga nawet 80 proc."."

  Podaj źródło, Kazik. Inaczej, to stek bzdur.
  No chyba, że ta cała naprotechnologia opiera się na zasadzie - "Gdzie mąż nie może, tam ksiądz dobrodziej dopomoże".

 • 2-julita

  Oceniono 2 razy -2

  to nie piekło tylko zaczyna powoli spełniać się III przepowiednia fatimska

 • Przemo Chajduk

  Oceniono 5 razy -3

  W mojej opinii ta ustawa:
  1. Nie leczy niepłodności tylko jest ustawą o zapłodnieniu in vitro w przypadku niepłodności
  2. Jest potrzebna tak samo jak autostrady, chodniki, orliki, itp itd
  3. Pani Premier Kopacz już liczy ile to par będzie mogło skorzystać, tj 1,5 mln par x 10 000 x ilość prób to na 1 500 000 x 10 000 = 15 000 000 000 PLN przy koszcie 10 tys złotych za zabieg czyli BIZNES SIĘ BĘDZIE KRĘCIŁ - kolejny parapodatek za którzy zapłacą wszyscy przez najbliższe kilkanaście lat - lekarze od in vitro/ firmy od in vitro wolą naciskać n a UE ta Polskę straszy karami - i w ten sposób mamy nową branżę - przemysł in vitro / i znając życie zabiegi będą najdroższe na świecie jak w przypadku autostrad /

  By żyło się lepiej ...

  Każdy człowiek chcący mieć dziecko z in vitro nie zapłacił by 2 raz za nieudane próby - a tak za 5 lat na koszt NFZ będą podejmowane zapewne wielokrotnie

 • pandada

  Oceniono 3 razy 3

  prawica reprezentuje redukcjonizm materialistyczny - określa człowieczeństwo wyłącznie za pomocą cech biologicznych, nie bierze pod uwagę zdolności odczuwania, myślenia, życia uczuciowego, cierpienia.
  Człowiek to dla prawactwa zlepek komórek, który od świni różni się sekwencjami DNA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX