Kuszenie Ewy w raju, wrota piekieł i wymuszony onanizm, czyli... 9 "złotych" cytatów senatorów z debaty o in vitro

09.07.2015 14:22
Dorota Czudowska (PiS) podczas debaty w Senacie

Dorota Czudowska (PiS) podczas debaty w Senacie (wikicommons/senat.gov.pl)

Jeśli nie oglądaliście wczorajszej 14-godzinnej debaty w Senacie nt. ustawy o leczeniu niepłodności (a dobrze wiemy, że nie oglądaliście), to prawdopodobnie ominęły was "złote" wypowiedzi senatorów o "wrotach piekieł", "wymuszonym onanizmie" czy porównanie in vitro do teorii Kopernika. Specjalnie dla was wybraliśmy dziewięć najciekawszych wypowiedzi.
Dyskusja na temat ustawy o leczeniu niepłodności - przyjętej przez Sejm pod koniec czerwca - rozpoczęła się w środę po godz. 11, a zakończyła przed godz. 1 w nocy. Odrzucenie ustawy rekomendowała senacka komisja zdrowia. Wielu senatorów, szczególnie z PiS, deklarowało, że nie poprze ustawy i ostro ją krytykowało.

W trakcie debaty padło wiele "złotych cytatów". Oto dziewięć, które dla was wybraliśmy.

Senator Dorota Czudowska(PiS) z Legnicy:

Senat

"Takiego uprzedmiotowienia mężczyzny nie ma nigdzie. Oni o tym nie mówią, bo się wstydzą. Zapewne państwo wiecie, że aby oddać w gabinecie lekarskim czy obok swoje męskie komórki rozrodcze, czyli nasienie, trzeba po prostu zastosować wymuszony onanizm. Bariera wstydu jest tak duża, że niektórym mężczyznom proponuje się oglądanie pornograficznych obrazów. Czy to jest miłość? Czy to jest poczęcie, o jakie nam chodzi? Czy w takich warunkach ma zostać poczęte życie? Czy w takich warunkach ma powstawać nowe życie, nowy człowiek?".

Senat

"Piękne określenie stanu błogosławionego, bezpiecznego rozwoju pod sercem matki, zastępujemy słowami 'dawstwo', 'przechowywanie', 'przetwarzanie', 'testowanie' czy 'dystrybucja'. Przecież my omawianą tu ustawą otwieramy piekielne wrota. Piekielne wrota możliwości nadużyć i komplikacji wszelakiej natury, których dzisiaj nie potrafimy jeszcze przewidzieć".

Senator Bogdan Pęk (PiS) z Krakowa: (komentarz do wypowiedzi senator Czudowskiej)

Senat

"Jest cywilizacja postępu. A niedługo będą minarety".

Senator Stanisław Hodorowicz (PO) z Nowego Sącza:

Senat

"Czy pan sobie wyobraża, że Kościół był taki głupi, że przez kilkaset lat nie uznawał, oficjalnie nie uznawał teorii heliocentrycznej? Nie. Kościół dokładnie wiedział. A o co chodziło? Chodziło o godność człowieka i chodziło o miejsce człowieka w systemie. Rewolucja kopernikańska człowieka przenosiła z punktu centralnego jako punktu, wokół którego się wszystko kręci, właśnie do układu heliocentrycznego, gdzie centrum stało się czymś innym. I Kościół, przyjmując takie stanowisko, bronił godności człowieka, mylił się co do faktu naukowego, ale nie mylił się co do godności".

Senat

"Istota problemu w moim odczuciu tkwi nie tylko w tym, co powiedziałem przed chwilą, ale przede wszystkim w tym, że w tej metodzie człowieka sprowadzamy do produktu (oklaski), obnażamy go z człowieczeństwa - dla jednych z boskości, dla drugich z cudu natury, atrybutu cudu natury. I to jest istotny problem. A człowiek jest wyjątkowy i jest cudem, dla innych jest także tworem boskim".

Senator Wiesław Dobkowski (PiS) z Piotrkowa Trybunalskiego:

Senat

"Panie senatorze, ja chciałbym zapytać o taką sprawę: czy zgodnie z tą ustawą jest możliwe, żeby nasienie osoby, która zmarła, na przykład przez sto lat było zamrożone, a po stu latach z tego nasienia powstał zarodek? Bo gdyby było to możliwe, to mogłoby dojść do takiej na przykład patologii, że prawnuk byłby bratem czy siostrą przodka".

Senator Zdzisław Pupa (PiS) z Rzeszowa:

Senat

"Szukamy zrozumienia, co legło u podstaw tego, aby ta ustawa mogła być w taki sposób i w takim tempie wprowadzana. Nie przychodzi mi na myśl nic innego, jak tylko obraz z raju: oto pierwsza kobieta jest kuszona, aby zerwać owoc z zakazanego drzewa - 'gdyż będziecie jak bogowie'. To nic innego jak pycha, która wskazuje, że jeżeli zmienimy istniejące prawa naturalne, jeżeli zburzymy porządek rzeczy, który został ustanowiony przez tysiące lat, przez ludzkość od jej początków, od zarania dziejów, to wtedy będziemy jak bogowie".

Senator Alicja Zając (PiS) z Krosna:

Senat

"Panie ministrze, panie doktorze, to jest natura człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże, i my z naturą człowieka, zwierzęcia, bakterii czy grzybów nie eksperymentujmy. Nie chciałabym dożyć tych czasów".

Senat

"Czy pan nie zwraca uwagi na to, jak ta nazwa 'procedura in vitro'... po prostu już w samej nazwie jest eksperyment. To nie jest naturalne. To jest doświadczenie na naturze człowieka, czyli w pewnym sensie działanie przeciw biologii i naturze człowieka".

Komentarze? "Jestem przekonany, że ta izba powinna zostać zlikwidowana"

Jak debatę w Senacie komentowali niektórzy inni politycy? Joanna Senyszyn z SLD skomentowała na Twitterze, że "Panie, które robiły stenogram z debaty o in vitro w Senacie, powinny dostać dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia psychicznego".

"Po wczorajszej debacie o in vitro w Senacie jeszcze bardziej jestem przekonany, że ta izba powinna zostać zlikwidowana" - napisał z kolei Dariusz Joński, także poseł SLD.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (733)
Zaloguj się
 • jaroslavhasek

  Oceniono 2507 razy 2423

  Gdyby głupota polityków była towarem eksportowym, bylibyśmy pierwszą gospodarczą potęgą świata, a nawet Drogi Mlecznej i okolic.

 • antekpociecha

  Oceniono 1832 razy 1754

  Pomijam fakt jakich idiotów ludzie wybierają i po kiego grzyba ten senat
  Krótko co do in vitro, jeśli komuś nie odpowiada z jakichś przyczyn nie musi stosować
  Tak samo jak nikt Jarosława i pisowców nie zmusza do ożenku, zrobienia prawa jazdy, założenia konta w banku, używania internetu i energii elektrycznej, używania prezerwatyw, oglądania pornusów itd

 • siwywaldi

  Oceniono 1437 razy 1381

  Całe szczęście że ani zarodki, ani komórki jajowe, ani plemniki tych senatorów nie będą zamrażane.

  Dzięki temu unikniemy paru debili, którzy mogli by się z tych komórek narodzić.
  :-(((

 • cynik.pl

  Oceniono 1346 razy 1302

  "Czy to jest miłość? Czy to jest poczęcie, o jakie nam chodzi? Czy w takich warunkach ma zostać poczęte życie? Czy w takich warunkach ma powstawać nowe życie, nowy człowiek?"

  Rozumiem, że poczęcie z gwałtu w krzakach pod dyskoteką spełnia powyższe warunki, skoro wg prawactwa ofierze gwałtu nie przysługuje aborcja ani nawet pigułka po?

 • boguslawbch6808

  Oceniono 1335 razy 1285

  Już 25 lat temu wiadomo było, że Senat to marnotrawstwo. Czasu i pieniędzy.
  Przytułek dla marnych polityków.

 • 1pirat2

  Oceniono 916 razy 892

  Senatorowie swoimi wypowiedziami udowodniają, że są tylko zbiorem niepotrzebnych odpadów politycznych z różnych parti.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 784 razy 756

  najbardziej z tej debaty chyba zapamiętam "wymuszony onanizm"....
  takie pytanie techniczne do damskich członkiń PiSu: czy żeby wstąpić do tej partii należy być dziewicą do 50-tki?

 • sushi2010

  Oceniono 743 razy 709

  Senatorowie to ludzie, ktorzy maja juz dawno za soba zlote lata rozrodcze, wiekszosc z nich, pozwole sobie zauwazyc, pewnie jest seksualnie w stanie spoczynku, wiec nie maja absolutnie zadnego prawa decydowac o ludziach, ktorzy chca miec dzieci, a miec ich nie moga. To cale gadanie o zarodkach jest absurdalne. Zeby choc niewielki procent tej energii poswiecono na gadanie o dzieciach zyjacych lub rodzinach z dziecmi niepelnosprawnymi. Nie, bo tutaj, w tej europejskiej cywilizacyjnej Afryce, to wlasnie zarodki najbardziej porywaja serca.
  Polska jest krajem obrzydliwie zacofanym. Mam nawet wrazenie, ze idziemy do tylu caly czas, ze wszelki postep po prostu sie zatrzymal.

 • mrjarwit

  Oceniono 692 razy 658

  Kabaret! Najlepiej całe to towarzystwo wysłać do psychiatryka a nie płacić im za wygadywanie bzdur diet! Nikt nikogo nie zmusza do in vitro! Jesteśmy podobno krajem demokratycznym! A miejsce filozofów jest na uczelniach a nie w senacie!!! Jestem za likwidacją senatu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje