"Janusze innowacyjności" w Białymstoku. Ścieżki rowerowe nie będą odśnieżane, bo zmienią się w... trasy narciarskie

08.07.2015 17:02
Ścieżka rowerowa

Ścieżka rowerowa (Fot. Anna Krasko/Agencja Gazeta)

W białostockim magistracie wymyślono, jak zaoszczędzić na odśnieżaniu - zimą ścieżki rowerowe staną się trasami narciarskimi. To nie żart. Przetarg na lata 2015-2018 nie uwzględnia odśnieżania dróg rowerowych. Przewiduje za to możliwość tworzenia w ich miejsce tras dla narciarzy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sprawa wyszła na jaw, gdy jeden z miejskich aktywistów, w korespondencji na temat białostockiego budżetu obywatelskiego, poprosił Urząd Miasta o wycenę odśnieżania wszystkich dróg rowerowych. Odpowiedź rządzących była co najmniej zaskakująca. "W umowie na odśnieżanie, która obowiązywać będzie przez trzy najbliższe sezony zapisano możliwość tworzenia tras biegowych dla narciarzy na istniejącej sieci dróg rowerowych. Tworzenie tych tras wyklucza odśnieżanie dróg rowerowych" - podano, a sprawę podchwyciły lokalne media, nazywając urzędników "Januszami innowacyjności".

Oficjalna odpowiedź z Urzędu Miejskiego w sprawie możliwości zgłoszenia do Budżetu Obywatelskiego odśnieżania dróg dla...

Posted by Rowerowy Białystok on 7 lipca 2015


"Dodatkowo proponujemy łyżwy na drogach, a na chodnikach tory saneczkowe" - ironizowali aktywiści z serwisu Rowerowy Białystok, a internauci zaczęli wymyślać kolejne "innowacje": naśnieżanie przejść przez jezdnie, wyciągi narciarskie w przejściach podziemnych, bobsleje w rynsztokach...

Urząd "nie ma pewności"

W rozmowie z portalem transport-publiczny.pl, urzędniczka z Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej stwierdziła, że w dokumentach znajduje się zapis o możliwości tworzenia tras dla narciarzy na drogach rowerowych, jednak przewidziano je jako "pozaryczałtowe, toteż nie ma pewności, czy faktycznie powstaną".

Portal zwraca również uwagę na problemy wynikające z zaproponowanych zmian. Wśród nich m.in. konieczność zdjęcia wszystkich znaków C-13, które uprawniają do korzystania ze ścieżek wyłącznie użytkowników dwóch kółek czy kwestie zdejmowania nart na każdym przejściu dla pieszych.

"W jaki sposób miasto rozwiąże powyższe problemy? Nie wiadomo. Ustalenie personaliów osoby, która wyszła z inicjatywą przeistaczania dróg rowerowych w trasy dla narciarzy było niemożliwe" - podsumowuje transport-publiczny.pl

Białystok przyjazny rowerzystom?

Przetarg magistratu dziwi tym bardziej, że Białystok kreuje się na miasto przyjazne użytkownikom jednośladów. W ramach systemu rowerów miejskich, białostoccy rowerzyści mają do dyspozycji 46 stacji i 460 pojazdów w całej aglomeracji. Według danych operatora stacji, w ciągu 9 miesięcy działania, odnotowano pół miliona wypożyczeń rowerów miejskich.

Urząd Miejski chwali się również ulepszaniem infrastruktury dla rowerzystów, m.in. tworzeniem specjalnych podpórek na przejściach dla pieszych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (74)
Zaloguj się
 • pannakarolajna

  Oceniono 134 razy 82

  Serio? Pomyslmy chwile logicznie, bez tekstow a'la memy z kwejka.
  Jak dla mnie to nie taki glupie. Ilu ludzi jezdzi rowerem w zime w dodatku w miescie o dosc ostrym klimacie jak Bialystok na Polasiu. A tak - sciezki do nart biegowych - w parkach wielu ludzi w czasie zimy jezdzi na biegowkach, mozna z tego zrobic promocje sportu - wybierz biegowki! Na pewno wszystko wymaga dopracowania, ale nie rozumiem takiego potepiania i tabloidowego szczucia.

 • von-koza

  Oceniono 50 razy 34

  nie wiem z czego ta beka - pewnie z niewiedzy. Naprawdę mało kto jeździ rowerem w zimę po śniegu (a to wtedy jest aktualny temat odśnieżania). Gdy jest cieplej i chlapa od biedy da się, ale wtedy nie ma problemu z odśnieżaniem. Wiem co mówię, bo jeżdzę od kilku lat w Wawie do pracy 20 km w jedną stronę. Natomiast biegówki - super pomysł. W miastach nie ma gdzie na nich jeździć. Jasne ale lepiej się pośmiać. Ciekawe czy autor jeździ zimą w mróz na rowerze lub w ogóle regularnie na jednym czy drugim, że taki znawca? Wątpię.

 • bartoszcze

  Oceniono 27 razy 19

  Bo przecież mądrzej byłoby zbudować trasy narciarskie i naśnieżać je w lecie.

 • hens

  Oceniono 19 razy 13

  To taka moja wizja że mieszkam w demokratycznym kraju, w którym zatrudniani w urzędach są normalni ludzie i to tacy którzy myślą i traktują to nie tylko jako przymus ale hobby.

  Zapewne rowerzyści zarejestrowani w Urzędzie Miasta Białegostoku dostaną bilety wolnego przejazdu na komunikacją miejską. Pewnie to będzie tańsze rozwiązanie niż codzienne odśnieżanie ścieżek rowerowych.

 • socrates11

  Oceniono 31 razy 13

  `Szczujnia kraju tego....

  A gazetka patronuje podkulturce nagonek internetowych, niedawno jakis 14-letni Dominik sie powiesil, niedlugo jakis Janusz...........

 • socrates11

  Oceniono 28 razy 12

  Odpie...ie sie od Januszow, znaczy od imienia, gazeto szczujaca, bo wkrotce zdarzy sie tragedia........ktos do samobojstwa doprowadzi w nagonce.............internetowej np.

 • elkipan

  Oceniono 25 razy 11

  Hmmm
  Jonasze innowacyjności :)))

 • wmr2000

  Oceniono 40 razy 10

  Jasne. Wydajmy setki tysięcy na bzdety dla promila populacji. Przecież tata pieniądze bierze ze ściany, no nie drogie gimbusy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje