Legutko mocno o Grecji: Kogo próbujemy uratować? Greków, wiarygodność rządu, wierzycieli czy Angelę Merkel?

- Coś gnije w państwie greckim, ale coś gnije również w UE - mówił dziś w Parlamencie Europejskim poseł Ryszard Legutko. - Jeśli to przedstawienie będzie dłużej trwało, będziemy coraz bardziej zdezorientowani odnośnie tego, kogo i co staramy się uratować - stwierdził.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziś w Parlamencie Europejskim trwała długa i burzliwa dyskusja o dalszych krokach wobec Grecji i o tym, jakie kroki powinien podjąć zadłużony kraj. Grecja ma czas do końca tygodnia na to, żeby zaproponować coś w zamian za kredyt, który uchroni kraj od wyjścia z UE.

Szerokim echem odbiło się mocne wystąpienie europosła Ryszarda Legutki. - Coś gnije w państwie greckim, ale coś gnije również w UE - stwierdził. - Na początku powstał grzech pierworodny unii walutowej, a dziś zbieramy jego żniwo - dodał.

Mówiąc o kryzysie w Grecji, stwierdził, że czuje się, jakby oglądał przedstawienie. - Nic nie jest tym, czym się wydaje. Grecy chcą pomocy, ale jednocześnie chcą mieć wolną rękę i zdają się nie znać starego przysłowia, które mówi, że "kto płaci grajkowi, ten wybiera melodię". Organizują referendum, które zarazem było i nie było o tym, o czym miało być - mówił.

Zastępcza, wirtualna waluta w Grecji? Nowy minister finansów reaguje

"Będzie kilka ofiar"

- W relacjach pomiędzy Grecją a UE doświadczyliśmy już wielu ostatecznych rund rozmów i wiemy, że słowo "ostateczny" wcale nie znaczy ostateczny. Znaczy coś innego. Słyszeliśmy zwolenników unii walutowej mówiących o Grecji, ale mieli oni tak naprawdę na myśli unię monetarną i to jej chcieli pomóc, ją widzieli jako główny przedmiot debaty. Mówią oni, że kiedy Grecja ją opuści, cała ta konstrukcja, ponoć niesamowicie stabilna, rozpadnie się na kawałki. Albo jedno, albo drugie - stwierdził Legutko.

- Jeśli to przedstawienie będzie dłużej trwało, będziemy coraz bardziej zdezorientowani odnośnie tego, kogo i co staramy się uratować. Czy próbujemy uratować unię walutową, społeczeństwo greckie, wiarygodność rządu, wierzycieli, reputację Angeli Merkel czy niezłomność coraz bliższej unii? Z pewnością nie uda się uratować wszystkiego. Będzie kilka ofiar - ostrzegł poseł.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (136)
Legutko mocno o Grecji: Kogo próbujemy uratować? Greków, wiarygodność rządu, wierzycieli czy Angelę Merkel?
Zaloguj się
 • pietro62

  Oceniono 1 raz 1

  Legutko wygłosił jakąś przemową, która nic mądrego do sprawy nie wnosi ...

  ... a czy przeprosił już gimnazjalistów?

 • cezaryk

  Oceniono 5 razy 1

  Przychodzi cham do lekarza, a lekarz na to:
  – Ty *****, **** *****, ****** i jeszcze ******. Oraz dwukrotnie twoją matkę.

 • juz-mam-dosc

  Oceniono 4 razy 4

  Grecja w Unii jest tak jak górnictwo w Polsce.

 • poppers68

  Oceniono 15 razy 1

  Kompletenie nie zgadzam się z opiniami bijącymi Legutko brawa....
  Legutko jak i Jego Małe Bożyszcze nie ma bladego pojęcia czym jest UE.
  Mało tego, każdą okazję wykorzysta aby szydzić. O obojętnie czy będą to licealiści czy Angela Merkel. No cóż , licealiści - licealistami ale Mutter to troszkę za wysokie już progi dla Pana profesora - abnegata.
  Z drugiej strony - gdyby to PIS był głównym beneficjentem takiej Grecji - Mały Rycerz i jego Długie Słoniowe Ucho tupaliby nóżkami aby pieniąźki wyszarpać.
  PIS W 2007 ROKU , NA KONIEC SWOICH RZĄDÓW WYWALIŁO Z PROGRAMU REKOMENDOWANYCH PRZEZ POLSKĘ PROJEKTÓW DOPŁAT UNIJNYCH KONCEPT DOŻYWIANIA DZIECIACZKÓW W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH A WSTAWIŁ W ZAMIAN PROJEKT OJCA RYDZYKA ( ŹRÓDŁA TERMALNE WIDMO ) NA BLISKO 60 MILIONÓW €.
  Nie wierzycie ? Słaba pamięć ? A to sobie sprawdźcie archiwa internetu....
  Wiec Panie Legutko - ciszej nad tą trumną, dobrze?

 • porannakawa01

  Oceniono 5 razy -1

  Coś gnije w państwie greckim, ale coś gnije również w UE

  Chłlopie - to my, to ty jesteśmy UE.
  Ja jednak nie mam wpływu na te działania ale ty dziadu jesteś w PE i masz na to wpływ, golisz kasę w tych znienawidzonych przez ciebie i współwyznawców smoleńskich euro.
  I coś zrobił przez te lata aby nie gniła?
  Za siedzienie przy korycie brałeś kasę czy poszedłeś tam działać w naszym imieniu?
  Leniwy i roszczeniowy dziad!

 • pas964

  Oceniono 3 razy -1

  Ciekawe czy bankierzy już zaproponowali Grecji anulowanie długów i zastrzyk finansowy w zamian za wykupienie za bezcen istotnych i wartościowych składników majątku greckiego państwa. Wartościowych firm, nieruchomości itp. bo banki już są w większości obce. Być może jeszcze trzeba dobić następną pożyczką a potem tylko wziąć. Nas rozkradli żydowscy bankierzy amerykańscy. Tutaj zaś rozkradną majątek żydowscy bankierzy niemieccy i angielscy.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 15 razy 3

  Panie Legutko jakie "my bronimy" - Pan i reszta Polskich europosłów. którzyście wystartowali do PE tylko dla łatwych pieniędzy? Wstyd się Pan, zapomniał Pan: "milczenie jest złotem"?

 • szczepanhaponiuk

  Oceniono 1 raz -1

  A czego gazeta nie podaje,że to nie jest posel PO!

 • szczepanhaponiuk

  Oceniono 3 razy -1

  To Tusk ukradł OFE i uciekł do Brukseli-a teraz pomagając Merkel i napełniając niemieckie banki -utrudnia Grekom wyjście z Euro i pomoc! Niedługo Polska również przy pomocy PO i Tuska zacznie przesyłać Polskie pieniądze Niemcom z banków! Dług Polski jest więkjszy niż Grecji jescze nikt nie zadlużył Tak polski jak PO -bilion zł ,nawet PZPR-za PIS ktore się krytykuje dług przyjęty po SLD wynosił ponad 200 miliardów w ciągu 2 lat PIS obniżył go do 174 miliardów! Tak działa Polski Bohater Tusk -zamiast ratować Grecję za stołek pomaga Niemcom!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX