"Do Rzeczy": Mamy zapis kolejnej taśmy - Kalisz powołuje się na informacje od generała. Jest odpowiedź SKW

"Do Rzeczy" zapowiada publikację kolejnych nielegalnych podsłuchów z restauracji Sowa i Przyjaciele. Na razie jednak ujawnia tylko fragmenty ze spotkania Ryszarda Kalisza z Aleksandrem Kwaśniewskim. Kalisz w opublikowanym fragmencie powołuje się na rzekome informacje dot. korupcji od generała Janusza Noska. Ten jednak zaprzecza słowom polityka.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Do Rzeczy" twierdzi, że dotarło do zapisu spotkania z 6 października 2013 roku. W restauracji Sowa i Przyjaciele mieli wówczas rozmawiać były prezydent Aleksander Kwaśniewski, poseł Ryszard Kalisz, znajomy Kwaśniewskiego oraz mężczyzna, którego tygodnikowi "tożsamości nie udało się ustalić".

Nagrana rozmowa ma trwać blisko 4,5 h. Co w niej jest? Na razie dokładnie nie wiadomo. Tygodnik podgrzewa atmosferę, pisząc, że chodzi o "różne wątki, głównie polityczno-towarzyskie", a także publikując kilkunastosekundową wymianę zdań między Kaliszem a Kwaśniewskim, w której Kalisz twierdzi, że gen. Janusz Nosek (ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego) miał mu powiedzieć, że rzekomo ma dowody na domniemaną korupcję na szczytach władzy. Według tygodnika Nosek miał twierdzić, że w korupcję "mógł być zamieszany minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a być może ktoś 'dużo wyżej' niż kierownictwo ministerstwa".

Nosek zaprzecza

Stanowisko przedstawiła już Służba Kontrwywiadu Wojskowego: "Pozostający w służbie SKW gen. Janusz Nosek oświadcza, że nigdy nie przekazywał jakichkolwiek informacji o działalności SKW posłowi Ryszardowi Kaliszowi, w szczególności nie sugerował, że dysponuje dowodami w konkretnych sprawach. Gen. Nosek potwierdza, że zgodnie z procedurami przekazywał wszystkie materiały wyłącznie prokuraturze".

Dodatkowo SKW oświadczyła, że "nigdy nie posiadała ani nie posiada jakichkolwiek informacji mogących wskazywać na powiązanie obecnego ministra obrony narodowej z jakimikolwiek nieprawidłowościami lub podejrzeniami".

Głos w sprawie zabrał też Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON, który podkreślił, że od lat trwa w resorcie "ostra walka z wszelką korupcją".Tezę, jakoby gen. Nosek miał przekazywać Ryszardowi Kaliszowi informacje o tajnych działaniach SKW, Sońta uważa za "absurd".

Na razie tylko jeden cytat

"Obszerne cytaty" z rozmowy mają się pojawić w jutrzejszym wydaniu tygodnika. Jak na razie - oprócz wątku gen. Noska - w zapowiedzi gazety opublikowano jeszcze tylko jeden cytat, rzekomo pochodzący od Aleksandra Kwaśniewskiego: "Trzy najbardziej zdemoralizowane instytucje w Polsce to jest po pierwsze - prokuratura, po drugie - służby specjalne, po trzecie - telewizja publiczna. () Te trzy instytucje - kupią, sprzedadzą, zdradzą, zniszczą. I tak dalej, i tak dalej".

Nie znamy na razie ani kontekstu, w których padają słowa, ani co politycy dalej mówili.

Gmyz: Moja opinia o Kaliszu uległa pogorszeniu

Atmosferę przed jutrzejszą publikacją od rana podgrzewa też na Twitterze dziennikarz gazety i autor artykułu Cezary Gmyz. W serii opublikowanych wpisów publicysta stwierdza m.in., że "jego opinia o Kaliszu uległa pogorszeniu":Gmyz odniósł się także do uszczypliwej uwagi Moniki Olejnik, która pytała, skąd dziennikarz bierze taśmy, których nie ma nawet prokuratura:

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (310)
"Do Rzeczy": Mamy zapis kolejnej taśmy - Kalisz powołuje się na informacje od generała. Jest odpowiedź SKW
Zaloguj się
 • toberson

  0

  Rzad POszamba POwiniec byc dawno zdymisjowany i POstawiony przed Trybunalem Stanu za wszystkie Afery I Korupcje!!Narod ma dosc rzadow Platformy-Oszustow.Niedlugo rzad rozkradnie wszystko.......i nic nie zostanie i bedzie druga Grecja!!

 • awm10

  Oceniono 6 razy -2

  Giertych ma rację, że te podsłuchy i ich ujawnianie, na kilometr cuchną PiSem.
  A Gmyz jaki etyk - nieprawdaż ? Tylko że na taką gnidę to nawet splunąć nie warto.

 • val_drakul

  Oceniono 5 razy 1

  nastepny super minister z rzadu evy PERON do odwołania...

 • almagus

  Oceniono 7 razy -1

  Ten PiS to Qrwy z magla.

 • mamagda3

  Oceniono 4 razy 2

  Rysiek Kalisz to Dyzma. Czas najwyższy na pełną kompromitację i zniknięcie z życia publicznego.

 • grajag

  Oceniono 8 razy 2

  Ciekawe kiedy będą publikować rozmowy Pisiorów????? :)

 • konfuziussagt

  Oceniono 4 razy 0

  Najpierw na polityczne zlecenie jednej opcji politycznej
  profesjonalne sluzby dokonaly nielegalnych podsluchow,
  a nastepnie
  na takie samo zlecenie dziennikarze
  dokonali zmanipulowanej publikacji
  odpowiednio spreparowana i wypaczona
  trescia
  w celach destrukcji dzialalnosci panstwa
  i zwalczania konkurencji politycznej.

  Wobec niesprawnosci dzialania prokuratury
  lub antypanstwowej agentury w prokuraturze,
  nalezy powierzyc sprawe antypanstwowej dywersji
  specjalnemu zespolowi sledczemu Urzedu Ochrony Panstwa
  z wszelkimi ponadresortowymi uprawnieniami
  do niezwolocznego ukrocenia tej dywersji
  i pociagniecia winnych
  do odpowiedzialnosci karnej i politycznej.

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Śmieszna sprawa, bo szczerze wątpię by pracownik SKW czy wcześniejszego WSI udostępniał swoją wiedzę operacyjną politykowi, który praktycznie jest bez znaczenia na scenie politycznej, no chyba, że montowano prowokację by kogoś utrącić a innego zaszantażować.
  Obserwując i czytając plany modernizacji naszej armii w publikacjach fachowych nie widzę możliwości "kręcenia lodów" przez ministra ON, mogę mieć za to pewne pytania dlaczego tak a nie inaczej, prędzej spodziewałbym się działań "operacyjnych" zainteresowanych koncernów w środowisku doradców ale dowodów na "wziątki" też nie ma, tym bardziej, że SKW takie sytuacje bardzo uważnie monitoruje.
  Może np. zastanawiać dlaczego przed ostatnim przetargiem zmieniono szefa PZL Świdnik na szemranego typa z Bumaru a teraz z powrotem jest ten co był?
  Zastanawiające jest też dlaczego większość polityków chodziło do tej knajpy skoro w pobliżu tych ministerstw jest dużo innych i wcale nie gorszych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX