Mucha wyśmiewa wyliczenia budżetowe PiS i zadaje Sasinowi proste pytanie. Poseł bezradny

Joanna Mucha i Jacek Sasin

Joanna Mucha i Jacek Sasin (Fot. Agencja Gazeta)

- Bardzo ciekawe są te wyliczenia, można się było nieźle ubawić - mówiła o założeniach budżetowych PiS Joanna Mucha. Była minister sportu jako przykład podała propozycję dodatku na drugie i kolejne dziecko. W obliczu jej argumentów poseł PiS Jacek Sasin był bezradny.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas sobotniej konwencji programowej PiS Beata Szydło zaprezentowała trzy priorytety partii. Są to obietnice, które złożył wcześniej prezydent elekt Andrzej Duda: wypłata 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie wieku emerytalnego.

W trakcie kampanii prezydenckiej wyliczano, że koszt realizacji tych propozycji wyniósłby 90 mld zł. Szydło twierdzi jednak, że eksperci PiS obliczyli go na 39 mld zł.

Sasin: Te wyliczenia to nie efekt obliczeń na kalkulatorku

O zapowiedziach kandydatki na premiera rozmawiali goście programu "Siódmy dzień tygodnia" Moniki Olejnik. - Bardzo ciekawe są te wyliczenia, można się było nieźle ubawić. Podam prosty przykład: w Polsce jest 8 mln dzieci. 5 mln z nich przysługiwałby zapowiadany przez PiS dodatek, co daje 30 mld zł w skali roku. To rachunek prosty jak konstrukcja cepa - wyliczała Joanna Mucha na antenie Radia ZET.

- Rozumiem, że dla pani jako przedstawicielki partii rządzącej wszystko, co można dzisiaj zrobić, to się nie da - odpowiedział ostro Jacek Sasin. - Te wyliczenia, które przedstawiała pani Szydło, to nie jest efekt obliczeń na kalkulatorku, ale wiele tygodni żmudnej pracy ekspertów - przekonywał.

- Jeżeli pan nas zachęca do poważnej dyskusji, to proszę z nami poważnie porozmawiać. Która liczba z tych trzech podanych przez panią poseł jest w takim razie nieprawdziwa? - dopytywał Tomasz Nałęcz. Doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego nie usłyszał jednak odpowiedzi na to jasno postawione pytanie.

- Rozumiem, że państwo jesteście wybitnymi znawcami finansów, dla was wszystko jest proste. Padły te liczby wczoraj, zostaną poddane również pod dyskusję publiczną, bo ta konwencja, którą odbywamy w Katowicach, to nie jest koniec naszych prac nad programem. Chcemy przedyskutować to z Polakami i ekspertami w szerszym wymiarze - tłumaczył Sasin, nie odnosząc się bezpośrednio do pytania Muchy.

Kopacz: Wyliczenia PiS rozjeżdżają się z rzeczywistością

Wcześniej wystąpienie kandydatki PiS na premiera skrytykowała Ewa Kopacz. - Pani Beata Szydło mówiła wczoraj długo i nieprecyzyjnie. Te wyliczenia rozjeżdżają się z rzeczywistością. Budżet musi być wiarygodny, wszystkie wydatki muszą być skrupulatnie wyliczone. Widząc, jak zostały dokonane te wyliczenia, to budżet konstruowany przez opozycję będzie budżetem kompletnie niespinającym się - oceniła szefowa rządu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Konwencja PiS Prawica krytykuje wpadkę Kopacz i nagle taką samą zalicza... Beata Szydło
 • Beata Szydło na konwencji programowej PiS Beata Szydło przedstawia program PiS. Trzy priorytety i pięć źródeł finansowania [SZCZEGÓŁY]
Komentarze (895)
Mucha wyśmiewa wyliczenia budżetowe PiS i zadaje Sasinowi proste pytanie. Poseł bezradny
Zaloguj się
 • ramzes-ra

  Oceniono 1 raz 1

  I co nikomu nie odbiorą a wszystkim dadzą.Po prostu manna spadnie z nieba. Głupoty też muszą mieć swoje granicę ,szczególnie w budżecie i gospodarce gdzie dwa razy dwa musi być cztery a nie czterdzieści cztery..W przeciwnym wypadku bardzo szybko Polska będzie druga Grecją. Tylko kto odpowie za to?

 • ondrij1

  Oceniono 1 raz -1

  Platforma umie jedynie krytykować i kasę wkładać do własnej kieszeni. Nie wybaczę im zgrabionych pieniędzy z OFE i sześciolatków gnanych do szkoły. Gnać od koryta platfusów!!!

 • zmuzbi

  Oceniono 1 raz 1

  Szydło jako burmistrz Brzeszcz wykazała swoje umiejętności rządzenia tak marne jak rzadko, a teraz chce rządzić Krajem? Jej szef poPISał się umiejętnością zorganizowania wycieczki do Smoleńska z wiadomym skutkiem, czy chcemy powtórki?

 • skok

  0

  Mucha co się nie da? a 5 baniek stadionowych się dało? Jak się wyrzuci muchy od koryta, wszystko się da!

 • stanley1973

  Oceniono 2 razy 0

  Łoj , ale hejterjugend PO pracuje na tym forum , aż się kurzy , chłopaki nie zawrócicie już tym hejterskim kijem , Wisły zmian tzn.tylko but czeka po wyborach PO.

 • szpionom_szubienica

  Oceniono 1 raz -1

  Pani Mucha to niezbyt kompetentna ale niesamowicie piękna kobieta

 • wyciety

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczy odłączyć od kroplowki wszystkie tzw.organizacje pozarządowe,finansowanie pedałów,feministek i lewakow.Zarządac od gmin żydowskich zwrotu nakładów na budowę i utrzymanie muzeum zydowskiego.Skonfiskowac majątek ludzi związanych z władza od 1944 do 2015,nie potrafiących udowodnić przychodów.Opodatkowac wielkie sieci handlowe i banki.Rozliczyć afery gospodarcze.Oraz opuścić UE.

 • superekolog

  0

  Joanna Mucha jest wzorem dobrego polityka.

 • tennieztej

  0

  Przecież cały program można by zmieścić na jednej kartce papieru ale rozdrabnianie, uczone sądy, bełkot i zaciemnianie faktów przez tych co to wiedzą lepiej, zakrwawa na teatr gdzie główną rolę pełni pani polityk od siedmiu boleści. Ja chcę tabula rasa w w tym procesie gnojenia społeczeństwa przez wątpliwej wartości urzędasów i miernych polityków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje