Tusk w obszernym wywiadzie dla POLITICO: Jeśli w Polsce doszłoby do zmiany władzy...

- Wielu ludzi sprawia wrażenie zmęczonych tradycyjnymi formami demokracji i tradycyjnymi partiami politycznymi. W Polsce nie widać tego ani więcej, ani mniej niż w większości państw europejskich - stwierdził Donald Tusk.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Donald Tusk w wywiadzie dla europejskiego wydania serwisu POLITICO mówił dużo o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Były premier i obecny przewodniczący Rady Europejskiej nie sądzi, żeby po jego wyjeździe z kraju dużo się zmieniło. - Nie można przeceniać roli konkretnego człowieka w polityce - podkreślił. - Polska wygląda mniej więcej tak samo, jak gdybym ja tam był - powiedział, dodając, że nie od jego obecności zależy wynik wyborów prezydenckich czy parlamentarnych. Sądzi on, że sytuacja polityczna wyglądałaby bardzo podobnie, gdyby wciąż był on premierem.

- Ale oczywiście Polska, podobnie do wszystkich krajów Europy dzisiaj, przeżywa moment zmęczenia - zaznaczył. - Wielu ludzi sprawia wrażenie zmęczonych tradycyjnymi formami demokracji i tradycyjnymi partiami politycznymi. W Polsce widać to ani więcej, ani mniej niż w większości państw europejskich - stwierdził. Kandydujący w maju na urząd prezydenta muzyk i samorządowiec Paweł Kukiz zdobył w pierwszej turze 20 proc. poparcia. Kapitał ten chce wykorzystać w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Tusk w wywiadzie podkreślał często, że na obecną sytuację w Polsce wciąż patrzy z perspektywy czasów komunizmu, kiedy wolne wybory były niemożliwe. - To jest ciągle jak spełnienie pięknego marzenia, ponieważ pamiętam jeszcze swoje doświadczenie sprzed demokracji w Polsce. Sam fakt, że ktoś wygrywa czy przegrywa wybory, jest dla mnie ciągle spełnieniem tego marzenia; że to w ogóle jest możliwe - podkreślił.

"Nie ma dylematu, czy Polska powinna wejść do euro"

Dziennikarz POLITICO pytał go również o wciąż szeroko omawianą kwestię wprowadzenia w Polsce euro. Kandydatka na premiera z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło zarzeka się, że jeśli jej partia dojdzie do władzy, Polska nie przyjmie wspólnej waluty. - Nie ma dylematu, czy Polska powinna wejść do euro - podkreślił Tusk. - Podjęliśmy taką decyzję, i to w drodze referendum. Natomiast jest oczywiste, że dzisiaj w Polsce entuzjazm dla wspólnej waluty jest mniejszy - dodał, tłumacząc, że wynika to z obecnej sytuacji w strefie euro.

- W Polsce jest właściwie prawie konsensus polityczny wokół tezy, że Polska wejdzie do strefy euro, ale po ustabilizowaniu sytuacji w samej strefie i po spełnieniu kryteriów, których Polska nadal jeszcze nie spełniła - tłumaczył dalej były premier. - Więc ten mój zamiar z roku 2008, żeby bardzo przyspieszyć wejście do strefy euro, jest dzisiaj nieaktualny - powiedział.

Jak ocenia szanse na wygraną kulejącej w sondażach Platformy Obywatelskiej? - Jestem optymistą, jeśli chodzi o wynik wyborów - stwierdził. Dodał też, że koalicja rządząca wcale nie musi się zmienić. - Ale jeśli doszłoby do zmiany władzy, to w sprawach europejskich nie będzie to jakaś rewolucja - zaznaczył.

Łagodnie o Grecji

Tusk w wywiadzie mówił też dużo o sytuacji w Grecji. Wypowiadał się o bankrutującym kraju w dużo mniej radykalnym tonie niż inni europejscy przywódcy. Sądzi przede wszystkim, że bez względu na wynik referendum Unia powinna kontynuować rozmowy z tym krajem. - Na pewno po głosie na "nie" nie będzie potrzebny żaden dramatyczny przekaz - powiedział. Nie wykluczył też wprowadzenia zmian w traktatach, które umożliwiłyby Grecji ewentualne wyjście ze strefy euro bądź wejście w pewnego rodzaju okres przejściowy. Obecnie jest to formalnie niemożliwe bez opuszczenia UE.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (327)
Tusk w obszernym wywiadzie dla POLITICO: Jeśli w Polsce doszłoby do zmiany władzy...
Zaloguj się
 • tlen69

  0

  Osobiście moim marzeniem byłoby, gdybyśmy kiedyś wprowadzili euro wymieniając złotego 1:2 (jak w Niemczech) oraz byśmy zarabiali w EURO i by nasze zarobki były średnio takie jak w Niemczech i Francji, Każdy człowiek powinien mieć edukację ekonomiczną np. co to jest budżet, na co i po co bierzemy kredyt.. Wiem też , że nie należy brać kredytów w walucie, w której się nie zarabia...

 • mazurek111

  Oceniono 2 razy 0

  Patrząc na zamieszczoną nad artykułem fotografię „Słońca Peru” dziękuję Wszechmogącemu, że Tusk nie wygrał wyborów prezydenckich, bo wtedy jego portrety wisiałyby w szkołach i straszyły niewinne dziatki złowrogim wytrzeszczem oczu!

 • jkal

  0

  czy scenariusz kolejnej WSIowej nocnej zmiany jet j€rz opracowany?

 • candid13

  Oceniono 7 razy 1

  Wojciech Mlynarski;

  Licze na cud…
  Nienormalni I normalni
  Skolowany polski ludu,
  Rodacy nieobliczalni
  Zyjacy w krainie cudow

  Nowa czeka nas atrakcjia
  Ktora tak bym zdefiniowal
  Szykuje sie demokracja
  Policyjno-wyznaniowa

  Na nowego Prezydneta,
  Co podkreslamy w tym wierszyku
  Bedzie wplywac Trojca Swieta
  Ustami swych urzednikow

  I nareszcie , piekna sprawa
  W skali makro, w skali mikro
  Mozna bedzie z mocy prawa
  Zapuszkowac za in vitro

  A kto spyta – Co jest grane?
  Nie pasuje do winietki,
  Sie odwiedzi go nad ranem
  I zalozy bransoletki

  Wiec rozsadek zdrowy wyzwol
  Bys nie musial sie przekonac
  Jak z pomoce pluralizmu
  Robi z ciebie sie balona

  By uniknac tego losu
  I by nie miec gigant kaca
  Wyjdz wiec z domu I zaglosuj
  To jest niezbyt ciezka praca

  Frekwencje uaktualnij
  Zmien jej procent I oblicze
  Jestesmy nieobliczalni
  I ogromnie na to licze

 • candid13

  Oceniono 10 razy 2

  panprezesek jedzie od stycznia na tabletka i dlatego stroi slodkie minki,
  niech no tylko z-ca komendanta strazy pozarnej gminy Brzeszcze Szydlo, nie wygra wyborow, prezes znow powie;

  drugi raz cnote stracilem a rubla nie zarobilem

  tak jak powiedzial kiedy osobiscie przegral wybory prezydenckie 4 lata temu.

 • tetradrachma

  Oceniono 10 razy 2

  Od zawsze byłem przeciwnikiem PiS-u, a raczej braci Kaczynskich, do których pałałem (jak dziecilina) nienawiscią. Teraz "wymiekam". Tylko PiS ma idee narodowa, wyznaje i głosi - bez znaczenia sczerze czy instrumentalnie - przywiazanie do tradycji chrzescijanskiej, rodziny, a zaryzykowałbym nawet słowo "moralności". Wydaje mnie sie, że PO, a juz na 100 % PSL to partia oszustów i złodziei. Będą pomniki "najbardziej wyrośniętego karła" ? Zniose to. Może sie opamietaja ?

 • candid13

  Oceniono 9 razy -1

  Tuskowi udało się to0, co nie udało się braciom Kaczyński8m, o czym mogli jedynie pomarzyć: Zwłaszcza ten jednoroczny, ZALOSNY premierek, gorszy od Kazia Marcinkiewicza, Jarosław. - wybór przez Polaków na drugą kadencję - jedyny taki przypadek w wolnej Polsce.

  Tusk, to byl najlepszy premier, jaki się Polsce mógł zdarzyć - nie to, co ten na prochach bedaczysko zastrachany i "zniknięty" pośród swoich goryli..oplacanych co rok z kasy podatnika kwota 1.5 MILIONA ZL.

  To naprawdę jest świr. Wiedzą to ludzie, którzy ICH znali ze studiów!

  Dlatego idealnie się nadawali do odegrania ról, które ułatwiały komuchom biznesy.

 • gierand1

  Oceniono 10 razy 0

  jesteśmy zmeczeni złodziejstwem przekretami,łapówkarstwem i chłamem oPOwiadamym przez PełOską klike.a sam lider złodziejstwa spiepszył przed rodakami i odPOwiedzialnoscią.ale przyjdzie jeszcze kryska na matyska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX