Biedroń o Dominiku S.: "Takich Dominików w Polsce jest wielu. Ja też chciałem popełnić samobójstwo"

- Wiem, czym może być prześladowanie w szkole. Ja sam chciałem popełnić samobójstwo - powiedział Robert Biedroń, odnosząc się do samobójczej śmierci nastolatka z Bieżunia. - Takie tragedie będą się pojawiały, kiedy kapituluje szkoła, państwo, prawo i organy ścigania - dodał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Monika Olejnik w programie "Gość Radia ZET" zapytała Roberta Biedronia o sprawę czternastoletniego Dominika z Bieżunia, który popełnił samobójstwo, bo był prześladowany przez kolegów.

- Wiem, że to jest powszechny problem, niestety. Ja sam chciałem popełnić samobójstwo i wiem, czym może być prześladowanie w szkole. Wiem, co to znaczy, bo sam to przeżyłem - mówił prezydent Słupska na antenie Radia ZET. - Takie tragedie będą się pojawiały, kiedy kapituluje szkoła, państwo, prawo i organy ścigania. Uprzedzam, takich Dominików w Polsce jest bardzo wielu - dodał.

Biedroń: "Gdyby Dominik poszedł do sądu, to by przegrał"

Biedroń podkreślił, że Dominik przypomniał mu "te wszystkie dzieciaki, które popełniły samobójstwo", kiedy on tworzył Kampanię Przeciw Homofobii. Mówił, że potrzebne są zmiany w prawie, które zagwarantują możliwość ścigania osób prześladowanych m.in. z powodu orientacji seksualnej. - Nie mamy ustawy, która penalizowałaby przestępstwa z nienawiści, homofobiczne czy transfobiczne - mówił.

- My nawet dzisiaj nie mamy ochrony prawnej, która gwarantowałaby, że takie sytuacje jak Dominika będą ścigane. Gdyby Dominik poszedł na policję, do prokuratury czy do sądu, to by przegrał. Wyobraża sobie pani? - pytał Biedroń. Dodał też, że według niego pełna odpowiedzialność za śmierć nastolatka "spada na instytucje państwa, które odwróciły głowę i udawały, że tego nie widzą". - Głowę odwróciła szkoła, nauczyciele, dyrekcja, odwracały organy ścigania - podsumował.

- W Polsce panuje taka dulszczyzna. Udajemy, że problemu nie ma. Nie widzimy pewnych problemów, zamiatamy je pod dywan. To doprowadziło do śmierci Dominika - dodał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (313)
Biedroń o Dominiku S.: "Takich Dominików w Polsce jest wielu. Ja też chciałem popełnić samobójstwo"
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz -1

  Dlaczego jak klikam na fotkę powyżej wyskakuje mi "cudowny" krem,zużyłam 3 słoiczki i nie zachęcam do kupna drogi i do kitu polecam kremy Yonelle i i firmy BeeYes.

 • rympalek11

  Oceniono 1 raz -1

  Podobno Biedroń ma niezłego rabarbara.

 • moyokoyani

  Oceniono 1 raz 1

  Kocham pedałów!

 • kozaznostra

  Oceniono 3 razy 1

  pierwszy gej III RP mówi niczym islamski fundamentalista!!!
  mniejszość domaga się od większości, prawa,by Penalizować HOMOFOBIE !!!
  stan kiedy mniejszość rządzi większością nazywa się chorobą,niczym wirus lub bakterie mają władze na ciałem,bo ciało słabe!!!!
  Pan Biedroń mówi o świeckim urzędzie prezydenta Słupska,czego dał wyraz usuwając z gabinetu portret Jana Pawła II.
  ale jego seksualność musi już być na pierwszym miejscu,zawsze jest pora dla tego pana na pokazywanie swych preferencji seksualnych!!!

 • koczestudia

  Oceniono 1 raz 1

  Nie tylko osoby o innej orientacji są prześladowane. Tak samo mniej zamożne, lub bardziej zamożne, mniej sprawne, mniej "ładne"... najlepiej mają agresywni kretyni... w szkole rzadko wartością jest sumienność i dobre oceny. Zazwyczaj to zwykły targ próżności i głupoty. Konkurs wiedzy o celebrytach i piosenek z podwórka. Każdy kto jest inny od tego "standardu" dostanie. Ja też byłam kozłem ofiarnym- wcierali mi gumę do żucia we włosy, znęcali się. Skończyło się kiedy 1) coś we mnie pękło i jednego kolesia pobiłam. Ławką. Ale była awantura... 2) znalazł się ktoś słabszy ode mnie kogo zaczęłam bronić. Siebie nie umiałam, ale innych krzywdzić nie pozwoliłam. Dopiero w liceum odetchnęłam. Ba! Zaczęłam żyć pełną piersią i cud boski, że przez LO przeszłam- tylko dzięki inteligencji, a nie dzięki nauce, bo wreszcie miałam znajomych, wreszcie nikt ze mnie nie szydził... Ja stwardniałam przez lata, teraz nikt nie widzi we mnie ofiary, jestem dorosłą 30 letnią kobietą, pewną siebie, świadomą swoich wad i zalet, ale też wielokrotnie myślałam o samobójstwie, powstrzymywało mnie tylko to, że zostawię ludzi którzy będą się obwiniać. I to niechęć do sprawienia im bólu mnie powstrzymała. I to nie kwestia zaściankowości, małych społecznosci, zmiany czasów czy czegokolwiek... dorastałam w Warszawie i chodziłam do dobrych szkół, lata temu.

 • Przemek Ka

  0

  Ciekawe że psychopatów statystycznie jest mnie więcej tyle samo co homoseksualistów. Psychopatów czyli ludzi zdolnych zabić z zimną krwią bez poczucia winy, ludzi czerpiących przyjemność z krzywdy za którą nie poniosą odpowiedzialności. Statystycznie psychopatów jest 1 -3 % w każdym społeczeństwie. Bardzo podobnie jest z Homoseksualistami... Ale to właśnie ta grupa walczy o równe prawa, gdyż spotyka się z nienawiścią, agresją i ciągle nie wiedzą ludzką... Dzieci popełniają samobójstwa w szkole a ludzie udają że jest wszystko ok. Widać psychopatia w tak zwanym normalnym społeczeństwie ma znacznie wyższą wartość niż miłość do bliźniego.

 • panto_krator

  Oceniono 2 razy 2

  Doszło do tragedii, winni szykan powinni być ukarani, hejterzy netowi podobnie, ale nauczanie Kościoła Katolickiego w sprawie homoseksualizmu jest wprost oparte na nauczaniu Jezusa Chrystusa i inne być po prostu nie może.

 • dziewczynaikosmos

  Oceniono 3 razy 1

  o polskim społeczeństwie jest jeden dobry film. nazywa się "Dom zły".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX