Szydło do Kopacz: Niech PO wycofa się z pomysłu wprowadzenia w Polsce euro

02.07.2015 13:23
Beata Szydło

Beata Szydło (&Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

Wiceszefowa PiS Beata Szydło zaapelowała do premier Ewy Kopacz, aby Platforma wycofała się z pomysłu wprowadzenia w Polsce euro. Szydło oświadczyła też, że jeśli po wyborach zostanie premierem, jej rząd na pewno nie będzie w Polsce wprowadzał euro.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Apeluję do premier Ewy Kopacz, żeby wycofała się z pomysłów Platformy Obywatelskiej wprowadzenia w Polsce euro. Politycy PO wielokrotnie wypowiadali się na ten temat, mówili, że euro jest w Polsce potrzebne, że to jest ta ścieżka, którą Polska chce podążać. Apeluję - wycofajcie się z tego złego pomysłu, jeżeli nie chcemy, żeby w Polsce była druga Grecja - powiedziała Szydło na konferencji prasowej przed budynkiem Sejmu.

Szydło zadeklarowała, że kiedy PiS wygra wybory parlamentarne, to jedną z jej pierwszych decyzji - jako premiera rządu - będzie likwidacja stanowiska pełnomocnika rządu ds. wprowadzenia w Polsce euro.

Pełnomocnik rządu został powołany w drodze rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2009 r. Jest on odpowiedzialny za "koordynowanie i monitorowanie procesu integracji walutowej ze strefą euro przez Rzeczypospolitą Polską". Od lipca 2014 r. stanowisko pełnomocnika rządu ds. wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską pełni Artur Radziwiłł.

Szydło stwierdziła ponadto, że problemy Grecji rozpoczęły się w momencie, gdy kraj ten wstąpił do strefy euro.

- Mój rząd - jeżeli będę tworzyć rząd (...) - na pewno nie będzie w Polsce wprowadzał euro - oświadczyła Szydło. Podkreśliła, że póki strefa euro "sama nie poradzi sobie ze swoimi problemami", Polska nie powinna do niej wstępować.

Euro w kampanii prezydenckiej

Sprawa wprowadzenia euro w Polsce pojawiła się w kampanii prezydenckiej. Ówczesny kandydat PiS Andrzej Duda zadał publicznie pytanie Bronisławowi Komorowskiemu, czy chce wejścia Polski do strefy euro. Zaznaczył, że wiąże się to ze wzrostem ceny podstawowych produktów.

Bronisław Komorowski oświadczył wówczas, że nie ma planów szybkiego wchodzenia Polski do strefy euro. Przypomniał swoją deklarację i apel, jako prezydenta, by dyskusję w sprawie wszystkich okoliczności wejścia do strefy euro "przenieść na czas sensowny - to znaczy na czas po kampanii wyborczej do parlamentu". - To najwcześniej przyszły parlament będzie musiał się nad tą kwestią pochylić - dodał Komorowski.

PO obniży podatki? "Nie wierzę"

Na czwartkowej konferencji prasowej Szydło mówiła też, że nie wierzy w to, że PO doprowadzi do obniżenia podatków. - Nie wierzę już w żadne zapowiedzi i programy, które mogłaby zrealizować Platforma Obywatelska. Póki sobie przypominam, Platforma skutecznie podatki w Polsce podnosiła (...). Kiedy Platforma podnosiła VAT, deklarowała, że będzie to na rok lub dwa. Oczywiście tego nie zrobiono - powiedziała.

Premier Kopacz zapowiedziała w środę, że w programie Platformy, który zostanie wkrótce przedstawiony, znajdą się m.in. propozycje zmian w podatkach. - Zapowiedziałam prezentację naszego programu i to będzie już niebawem. Powiem wtedy, jakie podatki czego będą dotyczyć. To będzie jeden z elementów naszego programu wyborczego - powiedziała Kopacz na konferencji prasowej w Warszawie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (395)
Szydło do Kopacz: Niech PO wycofa się z pomysłu wprowadzenia w Polsce euro
Zaloguj się
 • 2-julita

  0

  A PO CO NAM TA ŚMIECIOWA WALUTA ?????????????
  UE się sypie , już zaczyna gnić

 • heepurian

  Oceniono 1 raz 1

  I to ma być przyszła premier, jak ona się nie wstydzi tak kłamać, jak może tak udawać, że problemem jest euro, czy sprzedaż lasów. Wymyślone, fałszywe niby-problemy dla ogłupienia prostych ludzi, którzy mają uwierzyć, że PO chce wprowadzić na miesiąc, rok czy pięć euro, że ktoś chce ogrodzić lasy i zabronić do nich wstępu. Obłudna jest i z chęci władzy ( czyt. pieniędzy), kłamie i nawet okiem nie mrugnie.

 • heepurian

  Oceniono 1 raz 1

  Co to bzdury, a niby kto chce teraz wprowadzać euro w Polsce. W ten sposób można zarzucić wszystko, cokolwiek przyjdzie do głowy. Ja apeluję do pani poseł Szydło, - niech pani wycofa się z dwóch pomysłów :
  1/ by utworzyć w Polsce piastowane dożywotnio stanowisko Naczelnika Państwa, który będzie miał kompetencje większe niż prezydent, premier i parlament
  2/ wystąpienia Polski z Unii Europejskiej.

 • alf7red7

  0

  Pani Kandydat Na Premiera PiS Szydłowa - niech PiS wycofa się z pomysłu wcielenia Polski do Watykanu.

  A w jakimś wywiadzie w tv był taki dialog pomiędzy posłem PiS a posłem PO:
  - PO jest złe bo chce wprowadzić euro!
  - wcale nie chcemy wprowadzić, nawet byśmy nie mogli bo nie spełniamy warunków
  - PO jest złe bo nie spełniamy warunków na wprowadzenie euro!

 • tp70

  Oceniono 1 raz 1

  NIE dla Jaroslawa Kaczyńskiego - NIE dla PIS
  NIE - dla ignorantki Beaty Szydło
  art.4 Akcesji do UE, pani etnografko od szopek

 • tp70

  Oceniono 1 raz 1

  NIE dla Jaroslawa Kaczyńskiego - NIE dla PIS
  NIE - dla ignorantki Beaty Szydło
  art.4 Akcesji do UE, pani etnografko z Szydłowic

 • lucjank510722

  Oceniono 4 razy 4

  Upały zaszkodziły tej pisowskiej żałobnicy, kto i kiedy w PO mówił cokolwiek o przystąpieniu do wspólnej waluty? Chlapnie baba ozorem a durnie to komentują, czy nikt nie może otwartym tekstem odpowiedzieć tej smutnej pani: Pani bzdury opowiada, pani jest głupia.

 • Janusz Senex

  Oceniono 5 razy 5

  "Szydło stwierdziła ponadto, że problemy Grecji rozpoczęły się w momencie, gdy kraj ten wstąpił do strefy euro."
  Nie,nie szanowna pani.
  Kłopoty Grecji to wynik rządów takich ekonomicznych IDIOTÓW - KŁAMCÓW jak elekt i pani.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje