CBOS: Duda liderem rankingu zaufania. Za nim Kukiz i Komorowski. Największa nieufność? Korwin-Mikke

26.06.2015 18:04
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie ufa 57 proc. badanych przez CBOS; na kolejnych miejscach w rankingu zaufania znaleźli się ex aequo prezydent Bronisław Komorowski i Paweł Kukiz - ufa im po 52 proc. ankietowanych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

To pierwszy sondaż CBOS dot. zaufania do polityków po wyborach prezydenckich. W porównaniu do poprzedniego badania (realizowanego w maju między I i II turą wyborów) notowania prezydenta elekta trochę wzrosły (ufa mu o 3 pkt proc. więcej badanych); osłabł krytycyzm i mniejszy jest odsetek osób nieufających prezydentowi elektowi - o 6 pkt proc. (nie ufa mu 18 proc. ankietowanych).

Pozycję lidera z poprzedniego badania stracił Paweł Kukiz; zaufanie do tego polityka deklaruje obecnie o 6 pkt proc. badanych mniej niż w maju. Więcej też osób mu nie ufa (wzrost o 5 punktów). Kukiz wciąż jednak pozostaje jednym z polityków cieszących się największym zaufaniem społecznym - nieufność w stosunku do niego wyraża zaledwie 17 proc. ankietowanych - podaje CBOS.

Nieznacznie spadło zaufanie do urzędującego prezydenta (o 2 punkty procentowe), nie przybyło też znacząco badanych, którzy mu nie ufają (wzrost o 1 punkt w stosunku do ocen rejestrowanych po pierwszej turze wyborów) - obecnie Komorowskiemu nie ufa 30 proc. badanych.

Kopacz, Kaczyński, Ziobro

Premier Ewie Kopacz ufa 41 proc. ankietowanych (spadek zaufania o 1 pkt proc.); nie ufa zaś 36 proc. badanych (spadek nieufności o 2 pkt proc.). Szefowi MSZ Grzegorzowi Schetynie ufa 35 proc. badanych (wzrost o 5 pkt proc.); nie ufa mu 25 proc. (bez zmian).

Na kolejnych miejscach znaleźli się liderzy prawicy. Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 32 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.); nie ufa mu 46 proc. (to mniej o 4 pkt proc.). Zbigniewowi Ziobrze ufa 31 proc. (wzrost o 2 pkt proc.); nie ufa mu - 38 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.). Wiceszefowej PiS, kandydatce tej partii na premiera Beacie Szydło ufa 30 proc. badanych (nie było pomiaru w maju). Nieufność w stosunku do niej wyraża 14 proc. ankietowanych. Nie zna Szydło 35 proc. ankietowanych.

Radosławowi Sikorskiemu ufa 28 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 40 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.). Jarosławowi Gowinowi ufa 27 proc. (brak pomiaru w maju); nie ufa mu 28 proc. badanych. Wicepremierowi, szefowi PSL Januszowi Piechocińskiemu ufa 26 proc. badanych (wzrost zaufania o 3 pkt proc.); nie ufa mu 22 proc. (więcej o 1 pkt proc.). Zaufanie do szefa SLD Leszka Millera i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza deklaruje po 24 proc. badanych - wzrost odpowiednio o 1 i 2 pkt proc. Millerowi nie ufa 45 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.), a Borusewiczowi - 12 proc. (bez zmian).

Korwin-Mikke i Palikot liderami rankingu nieufności

Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak cieszy się zaufaniem 19 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.); nie ufa mu 10 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Siemoniaka nie zna 52 proc. badanych.

Z kolei szefowi Twojego Ruchu Januszowi Palikotowi ufa 19 proc. badanych (bez zmian); nie ufa mu 55 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.) Liderowi partii KORWiN Januszowi Korwin-Mikkemu ufa 18 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 56 proc. badanych (bez zmian).

Ministrowi pracy Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 17 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.); nie ufa mu 9 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Szefowi resortu finansów Mateuszowi Szczurkowi ufa 16 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.); nie ufa mu 10 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Ministrów pracy i finansów nie zna po 59 proc. badanych.

Byłemu ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi ufa 15 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 41 proc. (wzrost o 5 pkt proc.). Współprzewodniczącej TR Barbarze Nowackiej ufa 14 proc. badanych (brak pomiaru w maju); nie ufa jej 8 proc. Nie zna Nowackiej 58 proc. badanych.

Twórcy NowoczesnejPL Ryszardowi Petru ufa 14 proc. badanych (brak pomiaru w maju); nie ufa mu 10 proc. Nie zna Petru 57 proc. badanych. Wiceszefowi MSZ ds. europejskich Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 6 proc. badanych (brak pomiaru w maju); nie ufa mu 3 proc. Tego polityka nie zna 80 proc. badanych.

Sekretarzowi generalnemu SLD Krzysztofowi Gawkowskiemu ufa 4 proc. (brak pomiaru w maju); nie ufa mu 4 proc. Nieznajomość tego polityka deklaruje 83 proc. badanych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 11-17 czerwca roku na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (394)
CBOS: Duda liderem rankingu zaufania. Za nim Kukiz i Komorowski. Największa nieufność? Korwin-Mikke
Zaloguj się
 • ramzes-ra

  Oceniono 1 raz 1

  pPowiem krótko. Obiecanki wyborcze zweryfikuje życie.Ciekawe co powiecie rodacy za rok czy dwa. jak się okaże w praktyce że większość obietnic elekta to abstrakcyjne i nierealne,z powodu możliwości polskiej gospodarki i polskiego budżetu chciejstwo. Obiecane rozdawnictwo wszystkim wszystkiego w bardzo istotnych ale przeciętnego Polaka sprawach powoduje duży kredyt zaufania, który pęknie jak bańka mydlana, gdy przyjdzie do realizacji obietnic elekta w praktyce A wtedy za niewykonanie tych obietnic będą winni wszyscy tylko nie ich autor.

 • ox1970

  Oceniono 1 raz 1

  Kto ufa Dudzie?Kukizowi? Chociaż należy się zgodzić, że jeżeli ktoś oczekuje zgliszcz to faktycznie do tych ludzi można mieć pełne zaufanie, że do celu doprowadzą...

 • wranek

  Oceniono 1 raz 1

  Preziodent Duda, jak każdy inny Prezydent, ma na początku duże zaufanie. Ale potem, o to zufanie zacznie być zazdrosny Prezes. Poza tym , Preziodent Duda musie się jakoś odwdzięczyć za pomoc w wyborach: Matce Boskiej i Prezesowi. A wiadomo, że oni (zwłaszcza Ona) nie robi nic za darmo.

 • kowalska-kowalska

  0

  Nie rozumiem dlaczego wszelkie sondaże prezentowane są w formie glendy.
  Czy nie prościej byłoby przedstawiać tabelki?

 • maria18

  0

  Duda i Kukiz to równa się PIS, jak mogę mieć do nich zaufanie, a BROŃ BOŻE !!!

 • Tomasz Kreplewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy to jakiś taki dziwny naród, popierają tych co mydlą im oczy jakimiś cudownymi receptami na poprawę ich bytu ,przekonują, że zdrowie można otrzymać w darze za gorliwa modlitwę a nie przez wdrożenie właściwego leczenia i ludzie w to wierzą , stąd wyniki sondaży . Szczególnym sposobem na uzyskanie ogromnego poparcia, tak jak pan A. Duda jest udawanie świętego i uczciwego, a to ,że umoczony jest w jakieś tam zatrudnianie fikcyjnych doradców i naciąganie na nieuzasadnione koszty Unii Europejskiej dodaje mu splendoru i zwiększa poparcie. LUDZIE obudźcie się i opamiętajcie, bo potem będzie za późno, jakim politykiem jest Kukiz który nie ma żadnego programu ani nawet pomysłu na program bo sam nie wie czego chce. Jak realne są obietnice Dudy i jego popleczników , dalej ich popierajcie a obudzicie się z ręką w nocniku.

 • candid13

  0

  dziwnie puste spojrzenie tego elekta

 • senior2244

  Oceniono 4 razy 2

  KK usilnie pracuje aby Polaków utrzymywać w ciemnocie i jak widać po tych wynikach,katabasom się udało.

 • jan.58

  Oceniono 3 razy 1

  Kukiz to "tuman polityczny"!
  arturprosty.blogspot.com/2015/06/jak-tuman-polityczny-otumani-miliony.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje