Zamach w Tunezji. Turyści z luksusowych hoteli zaatakowani na plaży, 37 ofiar [CO WIEMY?]

Zamachu na dwa hotele w tunezyjskim kurorcie Susa dokonało dwóch uzbrojonych napastników. Ministerstwo spraw wewnętrznych Tunezji podaje informację o co najmniej 37 ofiarach. Co wiemy do tej pory?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasZamach w Tunezji. Jak podaje ministerstwo spraw wewnętrznych, w popularnym kurorcie Susa zaatakowano dwa hotele, w których przebywali turyści. Na miejscu doszło do wymiany ognia, świadkowie twierdzą, że słyszeli odgłosy broni maszynowej.

Według tunezyjskiego ministerstwa zdrowia nie żyje co najmniej 37 osób, a co najmniej 39 jest rannych. Media podają, że najprawdopodobniej zamachu dokonało dwóch napastników, z których jeden został zabity. W internecie pojawiły się zdjęcia leżącego na ziemi mężczyzny z karabinem, ubranego w luźny, czarny strój. Wokół niego stoją policjanci. Drugi napastnik może wciąż być na wolności.Jak podało europejskie wydanie tygodnika "Newsweek", powołując się na lokalną rozgłośnię radiową, większość zmarłych turystów to obywatele Niemiec i Wielkiej Brytanii.Polskie MSZ sprawdzało, czy w zamachu mogli zostać poszkodowani obywatele Polski. "Według dostępnych nam informacji, wśród ofiar zamachu w kurorcie Susa nie ma Polaków, którzy wyjechali do Tunezji z polskimi biurami podróży" - przekazało ministerstwo. Rzecznik resortu przypomina, że Tunezja jest objęta ostrzeżeniem dla turystów - polskie władze odradzają podróżowanie między innymi do Susy.Wcześniej w kontekście zamachu wymieniają hotele Bellevue oraz Royal Kenz. Tunezyjskie MSW w tej chwili mówi o hotelach Soviva oraz Imperial Marhaba. Nie ma jednak potwierdzenia w kwestii dokładnego miejsca zdarzenia.

Brytyjscy turyści donoszą serwisowi Sky News, że słyszeli strzały bądź eksplozje. Jeden z nich poinformował, że zabarykadował się w swoim pokoju w hotelu obok. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia ofiar leżących na plaży.

Dziennikarka Al-Jazeery napisała na Twitterze, że zamachowcy weszli na plażę z karabinami schowanymi do toreb na parasole - donoszą o tym świadkowie wydarzenia.

Kopacz: Jestem na gorącym łączu z MSZ

- W tej chwili jestem na tzw. gorącym łączu z naszym MSZ - powiedziała premier Ewa Kopacz dziennikarzom po zakończeniu szczytu UE w Brukseli. - Oni z kolei poprzez naszą placówkę dyplomatyczną, czyli poprzez ambasadę, ale również z biurami podróży starają się zidentyfikować, czy rzeczywiście tam byli Polacy - powiedziała.

Zamach w Tunezji: Susa to popularny kurortSusa (właściwie Sousse) to trzecie co do wielkości miasto w Tunezji. W ciągu roku kurort przyciąga setki tysięcy turystów; w miejscowości znajduje się też największy i najbardziej znany port jachtowy w kraju. W Susie znajdują się również starożytne zabytki, wpisane na listę UNESCO. Miejscowość jest popularna zwłaszcza wśród brytyjskich turystów.

W marcu islamiści zaatakowali muzeum Bardo w Tunisie, zabijając ponad 20 zagranicznych turystów. Wśród zabitych byli m.in. turyści z Polski, Japonii, Francji i Włoch. Podczas operacji sił specjalnych zginęli też dwaj napastnicy.Byłeś świadkiem wydarzeń? Napisz do nas: martyna.trykozko@agora.pl

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: