Ustawa o in vitro. Co zakłada projekt uchwalony przez Sejm? [PIĘĆ PUNKTÓW]

25.06.2015 11:15
Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności, która reguluje m.in. zasady stosowania zapłodnienia metodą in vitro. Co ma wprowadzić ustawa? Leczenie metodą in vitro ma być dostępne także dla osób niebędących w formalnym związku. Są też restrykcje.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wcześniej posłowie odrzucili wszystkie poprawki oraz wnioski mniejszości, zmierzające m.in. do wprowadzenia możliwości stosowania in vitro wyłącznie przez małżeństwa, ograniczające liczbę zapładnianych komórek jajowych i wprowadzające przepisy karne za tworzenie zarodków poza organizmem kobiety. Za przyjęciem projektu głosowało 261 posłów, przeciwko było 176 posłów, a sześć osób wstrzymało się od głosu.

Wśród większości głosującej za ustawą byli prawie wszyscy posłowie PO (5 głosowało przeciw), a także parlamentarzyści SLD, Twojego Ruchu i posłowie niezrzeszeni. Przeciw byli wszyscy posłowie PiS oraz inny przedstawiciele prawicy, a także część PSL.

W Sejmie w trakcie głosowania obecna była Agnieszka Ziółkowska - pierwsza Polka urodzona dzięki metodzie in vitro - oraz przedstawicielki Stowarzyszenia "Nasz Bocian". Po podaniu wyniku głosowania kobieta rozpłakała się z radości, a zdjęcie z tego momentu opublikowano na facebookowej stronie stowarzyszenia.

Historia na naszych oczach #invitro #naszbocian #yeswecan

Posted by Stowarzyszenie "Nasz Bocian" on Thursday, 25 June 2015


Co gwarantuje ustawa o in vitro - pięć punktów

W myśl rządowej ustawy:

1) Z procedury in vitro będą mogły korzystać osoby w związkach małżeńskich oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem.

2) Leczenie niepłodności tą metodą będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

3) Ustawa dopuszcza zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych. Zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie.

4) Uchwalone przez Sejm przepisy zakazują preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej w celu wyboru cech fenotypowych, w tym płci dziecka, chyba że wybór taki pozwoli uniknąć ciężkiej, nieuleczalnej choroby.

5) Ustawa zakazuje niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Ostra dyskusja nad projektem. Wróbel: Ustawa uderzy w ład etyczny

W debacie przed przyjęciem projektu i poprawek do niego głos zabrał m.in. Jarosław Gowin. - Zarodki są zamrażane, żeby sięgnąć po nie później, pod warunkiem że rodzice zdecydują się na takie zapłodnienie. Nie może być tak, że zarodki mają warunkowe prawo do życia - mówi poseł.

Gowinowi ostro odpowiedział Palikot. - Pan poseł znowu kłamie, że zarodek jest osobą. Nie ma na to żadnych dowodów - mówi szef Twojego Ruchu. Wątpliwości Gowina starał się też rozwiać Igor Radziewcz-Winnicki z Ministerstwa Zdrowia. - Takie rozwiązanie uniemożliwi skuteczne stosowanie w Polsce nowoczesnych technologii - mówi. Poprawka przedstawiona przed Jarosława Gowina została odrzucona.

- Nadeszła chwila, na którą Polacy i Polki czekali 8 lat. Tyle zajęło nam, żeby Sejm wreszcie przyjął ustawę o leczeniu niepłodności metodą in vitro - mówi z kolei posłanka Wanda Nowicka. - Ten projekt nie jest idealny. Ale mimo wad uważam, że to bardzo ważna ustawa, ja będą za nią głosować i zachęcam do głosowania innych posłów - przekonywała posłanka.

Projekt ustawy ostro zaatakowała posłanka Marzena Wróbel. - Ta ustawa uderzy w ład etyczny. To jest ustawa, która nie szanuje życia ludzkiego. Świadczą o tym przepisy, które mówią, co stanie się z zarodkami. Zarodek to nie rzecz, to istota ludzka, to człowiek w najwcześniejszym stanie rozwoju - mówiła posłanka.

- Co stanie się tymi milionami zarodków, które będą miały ochronę państwa tylko przez 20 lat? Czy zostaną zniszczone? - pytała. - Z zarodka urodzi się człowiek. Nie żadna inna istota, ale człowiek. Zarodek to osoba ludzka - podkreślała posłanka Wróbel.

Zobacz też: "Nie przeproszę, że urodziłam" - historie rodzin, które zdecydowały się na in vitro >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (694)
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 952 razy 818

  Dobrze ze Sejm przyjal ustawe o in vitro, szkoda tylko ze tak pozno. Sa w niej pewne niepotrzebne ograniczenia, ale to jest rezultat pewnego kompromisu. Ustawa ta dotyczy stosunkowo niewielkiej ilosci ludzi, ale ma jednak znaczenie praktyczne, jak i tez jest pewnego rodzaju symbolem.

 • medalik111

  Oceniono 707 razy 637

  Nareszcie...chyba dobrze że PO pali się pod du..pą, bo może nareszcie przestaną słuchać ePISkopatu. A ja się cieszę z jeszcze jednego powodu...wqrwienie Terlika bezcenne.

 • pan.szklanka

  Oceniono 525 razy 463

  W 2012 roku przyznano nagrodę Nobla naukowcom, którzy odkryli, że dojrzałe komórki organizmu można cofnąć w rozwoju do etapu komórek macierzystych. Od tego czasu słyszę głos złuszczonego gowinowego naskórka, który facet pozostawia w studiach telewizyjnych, a który jest przecież potencjalnym życiem.

 • uthark

  Oceniono 482 razy 432

  Ciekawe, czy posłanka Wróbel tak samo pochyla się nad osobami, które giną w wypadkach drogowych. Czyżby dla niej ochrona życia poczętego nie dotyczyła osób już narodzonych?

 • bojar1980

  Oceniono 450 razy 412

  Takie pier...lenie. To dlaczego jak kobieta poroni w 3-4 miesiącu gdzie już jest płód który zaczyna przypominać człowieka bije serce itp a nie zlepek komórek nie może pochować takiego dziecka? nikt nie wystawi aktu zgonu, nie można ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Tego Pani Wróbel już nie wyjaśnia.

 • agay12

  Oceniono 443 razy 391

  W bogatych Niemczech jak mi mówią znajomi nie ma już w ogóle przypadków wad genetycznych u noworodków. W przypadku wad płodu wczesna aborcja jest oczywistością. Czy mają z tego tytułu jakieś wyjątkowe plagi boże? Szarańcza, czerwona wada, żaby etc.? Nie zauważam. Zamiast niepełnosprawnego dziecka które przeżyłoby swoje nieszczęśliwe dla siebie i rodziny życie te same matki rodzą w krótkim czasie zdrowe dzieci które w innym przypadku nigdy nie przyszłoby na świat!!! Wybór w normalnym państwie jest jasny: chcesz mieć kalekę czy zdrowe dziecko!? Ale nie w czarnej dupie cywilizacji czyli w Polsce...Oooo nieee. Tutaj rządzi zabobon i wiara w duchy. kvrwa Afryka i to ta w samym środku dżungli.

 • tadeus72

  Oceniono 310 razy 268

  Brawo PO!
  Wreszcie skończy się ta cyniczna gra tym tematem przez opozycję. Już nie mogłem patrzeć na to, jak pod publiczkę ciągle twierdzili, że to nieznaczna ustawa dotycząca tylko małej ilości ludzi i bezsensowny ruch PRowy dla PO... a na swoim podwórku non stop przedstawiali to jako główny front cywilizacji śmierci, z którym każdy Polak powinien walczyć do upadłego. Tak samo śmiali się z tego, że PO tak długo zajmuje opracowanie tej ustawy, a sami miesiącami po parę razy zgłaszali poprawki do każdego zdania. Nie mówię już o tym, że PIS jest absolutnie przeciwne in vitro, a sławne "o wszystkim można porozmawiać" było tylko po to, by "umiarkowani" głosowali na Dudę.

  Ogólnie coraz bardziej zaczyna brzydzić mnie to, że PIS ma jedną "ugrzecznioną" wersję dla odbiorców racjonalnych i drugą, chamską wersję, którą spuszcza swoim wyznawcom przez kontrolowane przez siebie media.

  Tak samo zresztą było z Kidawą-Błońską, w wywiadach w Polsacie posłowie PIS z pełnym szacunkiem i zupełnie na poziomie podchodzili do dokonań i predyspozycji tej pani, a w prawicowych mediach była przedstawiana wszędzie jako głupawa i arogancka psiapsiółka Kopaczowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje