Niemcy. 26-letnia Karolina R. skazana za wspieranie Państwa Islamskiego. Prawie 4 lata więzienia

24.06.2015 12:30
W Syrii trwają walki z dżihadystami

W Syrii trwają walki z dżihadystami (Ariel Schalit / AP (AP Photo/Ariel Schalit, File))

Pochodząca z Polski 26-letnia Karolina R. została skazana przez sąd w Duesseldorfie na 3 lata i 9 miesięcy więzienia za wspieranie Państwa Islamskiego. Kobieta miała pomagać swojemu mężowi, który działał w IS. Jej wspólnik dostał karę w zawieszeniu.

Polub i bądź na bieżąco!

Posiadająca polskie i niemieckie obywatelstwo Karolina R. zebrała i przekazała swojemu mężowi, walczącemu w Syrii bojownikowi IS, 5 tys. euro. Pieniądze były przeznaczone na zakup broni i prowiantu dla terrorystów. O wyroku ogłoszonym przez Wyższy Sąd Krajowy poinformowała stacja telewizyjna WDR.

Prokuratura oskarżyła mieszkającą w Bonn kobietę o zgromadzenie funduszy w wysokości 11 tys. euro oraz zakup kilku kamer wideo o wartości 1100 euro dla dżihadystów z IS. Obrona domagała się kary najwyżej dwóch lat więzienia w zawieszeniu, argumentując, że oskarżona nie wiedziała o terrorystycznej działalności swego męża.

Wyszła za mąż za terrorystę z IS

Podczas trwającego pięć miesięcy procesu Karolina R. pojawiła się w sądzie w niebieskim czadorze całkowicie zasłaniającym twarz. Pochodząca z Polski kobieta wyszła za mąż za terrorystę z IS w Syrii zgodnie z prawem islamskim.

Właśnie jemu oskarżona przekazywała pieniądze oraz sprzęt wykorzystywany przez dżihadystów do kręcenia filmów propagandowych. Mężczyznę widać na jednym z filmów niedaleko miasta Hims w Syrii, pozującego do zdjęć przed stosem zwłok.

Wspólnik również skazany

Wspólnik głównej oskarżonej 22-letni Ahmed-Sadog M. został skazany na rok i dziewięć miesięcy w zawieszeniu. Sprawa trzeciej osoby zamieszanej w pomoc dla dżihadystów 22-letniej Jennifer Vincenzy M. została ze względu na jej ciążę wyłączona do odrębnego postępowania.

Prokurator Simon Henrichs podczas odczytywania aktu oskarżenia w styczniu podkreślał, że IS odpowiedzialne jest za zamachy, porwania i rozstrzeliwania. - Terroryści z IS dokonują masakr na ludności cywilnej - dodał.

"Naraz zaczęła przychodzić do szkoły z całkowicie zakrytą twarzą"

Karolina R. została aresztowana w marcu zeszłego roku podczas szeroko zakrojonej akcji policyjnej przeciwko dżihadystom. Od tego czasu przebywa - wraz ze swoim niespełna dwuletnim dzieckiem - w więzieniu.

Jak informowały lokalne niemieckie media, Polka zdała cztery lata temu maturę i chciała zostać nauczycielką. Przed ukończeniem nauki w szkole zawodowej przeszła gwałtowną metamorfozę. - Naraz zaczęła przychodzić do szkoły z całkowicie zakrytą twarzą - powiedział dyrektor szkoły w Bonn, do której uczęszczała. Dziewczyna przyjechała z Polski do Niemiec jako małe dziecko.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • pyosalpinx

  Oceniono 482 razy 454

  mysle ze deportacja do Syrii bez prawa powrotu do Europy bylaby bardziej odpowienia sankcja....az sie nie chce wierzyc ze tak zatrul mozg dziewczyny...

 • zdziwiony6

  Oceniono 341 razy 323

  Polki pozawijane w szmaty można spotkać w Londynie. Nie twierdzę, że sympatyzują z terroryzmem, ale jest pewne, że mają problemy z głowami.

  Rozmawiałem kiedyś z jedną z nich. Twierdziła, że po przejściu na islam poczuła się wyzwolona i szczęśliwa. Po 2 latach pobytu w Londynie wyszła za jakiegoś kolesia z Bliskiego Wschodu.

 • konfuziussagt

  Oceniono 122 razy 118

  Widzialy galy w co sie pakowaly.
  Po odsiadce - deportowac do IS,
  bo bedzie dalej szkodzic.
  Bronic nasza cywilizacje
  przed religijnymi barbarzyncami.

 • kot789

  Oceniono 112 razy 92

  tja, w Polsce na pewno jihadu nie bedzie... jak widac jestesmy poddatni jak wszyscy inni

 • khathet

  Oceniono 96 razy 84

  I niech mi kto powie, że niektóre baby nie są walnięte. Jakoś wątpię by jakiś facet związał się z terrorystką z państwa/religii gdzie mężczyzna jest tym gorszym i nie ma praktycznie żadnych praw.
  Z drugiej strony to głupich nie brakuje.

 • maria_curia

  Oceniono 110 razy 78

  Tylko dziecka żal... :( Dwulatek wychowany w więzieniu. Z taką matką. Smutne.

 • fctheduck

  Oceniono 66 razy 62

  oskarżona nie wiedziała o terrorystycznej działalności swego męża... Jasne, sądziła, ze w Syrii jest na wakacjach

 • dust-on-the-wind

  Oceniono 84 razy 60

  tępy wór w worku. Skąd w polczynach tyle skłonnosci do upadlania się? Nie napiszę więcej bo cenzor wywali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje