Parlament Europejski zlikwiduje "wolność panoramy"? Fotograf będzie potrzebował zezwolenia na zdjęcie zabytku

Czy fotograf nie będzie mógł sprzedać zdjęcia, na którym widać znany zabytek albo rzeźbę? Do reformy unijnego prawa autorskiego dodano zapisek, który nakazuje uzyskanie zgody na komercyjne wykorzystanie zdjęć zawierających stojące w miejscach publicznych obiekty architektoniczne albo dzieła sztuki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Parlament Europejski chce w ten sposób wycofać tzw. wolność panoramy, dającą fotografom i artystom swobodę odtwarzania obiektów architektonicznych albo dzieł sztuki stojących w miejscach publicznych, a następnie wykorzystywania zdjęć i obrazów w celach komercyjnych, mimo że obiekty te są objęte prawem autorskim. Wikipedia ostrzega, że komisja prawna PE wprowadziła poprawkę do propozycji reformy prawa autorskiego, która zakłada, że komercyjne wykorzystanie takich zdjęć będzie zawsze wymagało autoryzacji autorów fotografowanych prac bądź ich reprezentantów. Dotyczyłoby to takich charakterystycznych obiektów jak karuzela London Eye czy kopenhaska Mała Syrenka, a użytek komercyjny polegałby chociażby na wykorzystaniu zdjęć tych obiektów w książkach.

Tego rodzaju zakaz publikacji obrazów przedstawiających obiekty objęte prawem autorskim bez zgody właściciela tych praw obowiązuje już w Europie w kilku krajach i jest stosowany w przypadku niektórych charakterystycznych budynków. Najbardziej znane przykłady to ogromna rzeźba Atomium w Brukseli oraz nocne oświetlenie wieży Eiffla w Paryżu.

"Otwarta przestrzeń powinna należeć do wszystkich"

Parlament będzie głosować nad poprawionym tekstem na początku lipca. Jego przyjęcie oznaczałoby "koniec panującej w wielu krajach długotrwałej tradycji, według której panorama i otwarta przestrzeń powinny należeć do wszystkich", pisze Wikipedia w swoim serwisie The Signpost.

Dla Wikipedii ta kwestia jest szczególnie ważna, ponieważ internetowa encyklopedia polega całkowicie na zdjęciach darmowych, które można udostępnić z licencją na dowolne ich dalsze wykorzystanie. Wprowadzenie takiego prawa oznaczałoby konieczność usunięcia większości zdjęć zabytków, pomników i innych obiektów architektonicznych.

Żeby podkreślić wagę tej sprawy, Signpost opublikował zdjęcia miast, na których zamazano obiekty objęte prawem autorskim. Wikipedia zachęca do wysyłania do europosłów wiadomości z informacją o istocie głosowania i prośbą o zajęcie stanowiska przeciw proponowanym zmianom.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (30)
Parlament Europejski zlikwiduje "wolność panoramy"? Fotograf będzie potrzebował zezwolenia na zdjęcie zabytku
Zaloguj się
 • ferroetigni

  0

  Parlament Europejski - grabarzem Unii Europejskiej; ci idioci sami zniechęcają do pozostawania w tym tworze

 • swedzi_mnie_palec

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze trochę i opatentują oddychanie

 • bronek77

  0

  A dlaczego piszecie 'parlament europejski chce' o czymś, o czym nie wiemy, że chce, bo głosowanie dopiero PRZED nami ? Parlament nie wyraził jeszcze swojej woli, nie wiadomo, czy chce, czy nie. Wiadomo tylko, że jakieś pacany - nie wiemy ilu, jaka frakcja - z europarlamentu chcą. Równie dobrze Korwin mógł zgłosić poprawkę z paroma podobnymi, a tu już piszecie 'PE chce'.

  Nadinterpretacja delikatnie mówiąc.

 • zumzum0

  Oceniono 1 raz 1

  Jak mieszkam w zabytkowej kamienicy to niewolno mi będzie robić zdjęć na moich imieninach w moim mieszkaniu . Zakazać jeszcze patrzenia na wszystko.

 • plorg

  Oceniono 4 razy 4

  W takiej sytuacji obywatele maja prawo zażądać usunięcia z przestrzeni publicznej owych obiektów architektonicznych albo dzieł sztuki. Dlaczego boawiem prawo jednych ma ograniczać prawa drugich? Jeżeli np. niewolno fotografować nocnego oświetlenia wieży Eiffla, tzn. że ludzie mają prawo domagać się jego usunięcia. DLaczego ktoś ma monopolizować prtzestrzeń publiczną?

 • woter37

  Oceniono 8 razy 4

  Związek Socjalistycznych Republik Europejskich - to nie ma prawa istnieć, to się lada chwila rozwali, to paranoja!

 • jottsp

  Oceniono 3 razy 3

  jednak pozostaje pytanie czy mozna pisac o takich obiektach np. w ksiazkach? Czy umieszczajac akcje powiesci w np. Rzymie i piszac o Koloseum mozna to robic bez oplat czy nalezy placic i komu? A jesli akcja dzieje sie w starozytnym Rzymie ? A co, jesli autor umiesci akcje powiesci w starozytnym Paryzu ale bedzie tam i Koloseum i Kwirynał, itd ?

 • Damian Skrzypek

  Oceniono 13 razy 13

  Ciężka choroba psychiczna pod nazwą "prawa autorskie" gwałtownie przybiera na sile.

 • proteusz33

  Oceniono 8 razy 8

  Teraz chyba taka moda w UE.Byłem niedawno w Dęblinie w Muzeum Sił Powietrznych.Nie było tam co prawda tabliczki ''Zakaz fotografowania'' ale bileterka powiedziała że zdjęcia które zrobiłem nie mogę wykorzystać do publikacji np. wrzucając je do internetu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX