Kto zastąpi zdymisjonowanych ministrów? Trzaskowski, Neumann, Schetyna? Pierwsze spekulacje i przecieki

Rafał Trzaskowski, Sławomir Neumann i Grzegorz Schetyna

Rafał Trzaskowski, Sławomir Neumann i Grzegorz Schetyna (Fot. Agencja Gazeta)

"Dymisje jak dymisje, ale zobaczymy, jakie będą nominacje" - napisał na Twitterze Robert Gwiazdowski, komentując niespodziewane ruchy kadrowe w rządzie Ewy Kopacz. Warto więc rzucić okiem na internetową "giełdę" nazwisk przyszłych ministrów.


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W środę rząd Ewy Kopacz opuścili Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat i Włodzimierz Karpiński. Z funkcji marszałka Sejmu zrezygnował Radosław Sikorski. Do dymisji podali się także wiceministrowie: Tomasz Tomczykiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Rafał Baniak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Choć jak zapowiedziała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, nazwiska następców zdymisjonowanych ministrów i wiceministrów poznamy dopiero w przyszłym tygodniu, już pojawiły się pierwsze sugestie co do obsady konkretnych stanowisk.

1. Neumann za Arłukowicza?

Reporter Radia Zet Mariusz Gierszewski poinformował na Twitterze, że wiceminister zdrowia Sławomir Neumann został wezwany do kancelarii premiera, co może oznaczać, że Kopacz widzi go w roli następcy Bartosza Arłukowicza. Informacje te potwierdzili także nieoficjalnie dziennikarze "Polityki".Sławomir Neumann to poseł PO VI i VII kadencji. Od 2012 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia.

2. Schetyna za Sikorskiego, Trzaskowski za Schetynę?

Na twitterowym koncie "Polityki" pojawiła się też sugestia, że nowym marszałkiem Sejmu zostać może Grzegorz Schetyna, a tekę szefa MSZ obejmie po nim Rafał Trzaskowski, obecnie sekretarz stanu ds. europejskich w tym resorcie. W przeszłości Trzaskowski był posłem do Parlamentu Europejskiego. Od 2013 do 2014 roku piastował urząd ministra administracji i cyfryzacji.

3. Chybicka, Radziszewska i Mucha?

Swoje ministerialne "typy" przedstawił także Konrad Piasecki: "Radziszewska na marszałka, Chybicka za Arłukowicza, Mucha za Biernata" - spekulował dziennikarz RMF FM i TVN24.Przypomnijmy, że Joanna Mucha była w latach 2011-2013 ministrem sportu i turystyki, Elżbieta Radziszewska zaś to była pełnomocnik rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn, a od 2014 roku wicemarszałkini Sejmu. Alicja Chybicka jest tymczasem doktorem habilitowanym nauk medycznych i senatorem.O tajnikach politycznych salonów przeczytasz w tych książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (138)
Kto zastąpi zdymisjonowanych ministrów? Trzaskowski, Neumann, Schetyna? Pierwsze spekulacje i przecieki
Zaloguj się
 • norman67

  0

  Niech od razu powołają Ziobrę i Maciarewicza - nie trzeba ich będzie potem odwoływać ;-)

 • javall

  Oceniono 1 raz 1

  Komentujacy tutaj nie zauwazaja, rozdajac honory, ze to wszystko jest wielka zasluga glownego picera, ktory zdazyl zwiac do Brukseli.

 • bronek_pierdola

  Oceniono 1 raz 1

  oczywiscie wielki powrot psychopaty Niesiola

 • 2-oliwka

  Oceniono 1 raz 1

  Powrót Pani Muchy na stanowisko Ministra Sportu, to kolejny gwóźdź do trumny PO. Pani Mucha przyczyniła się obniżenia zaufania do PO z powodu szastania publicznymi pieniędzmi. Ogromna premia (1,5 miliona zł), jaką ówczesna Pani Minister obdarowała budowniczego Stadionu Narodowego za zwykłą pracę, za którą przecież otrzymywał dobre wynagrodzenie jest skandalem. Wydatek 8 milionów na koncert Madonny, do drugi przykład szastania publicznymi pieniędzmi z pustej kasy polskiego państwa.

 • arwena2010

  Oceniono 2 razy 2

  proponuje do rządu wziąć : Blatera (jeszcze w FIFA) ,Baksika i GĄsiorowskiego(Art B), Grobelnego , Fryzjera (tego od piłki nożnej) - ten sam poziom kompetencji.Tak samo uczciwi i kompetentni jak działacze PO

 • bystry_bronek

  Oceniono 1 raz 1

  -Henio Drzewiecki - oczywiście jako minister Sportu.
  -Funio Niesiołoski - Ja bym obsadził jednocześnie na min. Zdrowaia i Bezpieczeństwa Wewnętrznego - uspokoi wszystkich - i pacjentów i opozycję
  -HGW - Ministerstwo obrony - potrafi w jeden dzień doprowadzić do paraliżu systemu teleinformatycznego wywiadu niszcząc przy tym zaledwie jeden obiekt mostowy (to jest dopiero skutecznośc rażenia!)

 • leszekzgd

  Oceniono 3 razy -3

  I znowu wysyp pisuarowych hejterów.

 • babygoo324

  Oceniono 2 razy 2

  Neumann za Arłukowicza? To jakieś kpiny. Ten pierwszy załatwił znakomity kontrakt z NFZ prywatnej klinice okulistycznej na Kaczej.Bardzo pilnował, aby im krzywda się nie stała.

 • cudaktusk

  Oceniono 5 razy 5

  nie pieprz Ewka, bo tu miejsca brak...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje