Kto zastąpi zdymisjonowanych ministrów? Trzaskowski, Neumann, Schetyna? Pierwsze spekulacje i przecieki

10.06.2015 22:26
Rafał Trzaskowski, Sławomir Neumann i Grzegorz Schetyna

Rafał Trzaskowski, Sławomir Neumann i Grzegorz Schetyna (Fot. Agencja Gazeta)

"Dymisje jak dymisje, ale zobaczymy, jakie będą nominacje" - napisał na Twitterze Robert Gwiazdowski, komentując niespodziewane ruchy kadrowe w rządzie Ewy Kopacz. Warto więc rzucić okiem na internetową "giełdę" nazwisk przyszłych ministrów.


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W środę rząd Ewy Kopacz opuścili Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat i Włodzimierz Karpiński. Z funkcji marszałka Sejmu zrezygnował Radosław Sikorski. Do dymisji podali się także wiceministrowie: Tomasz Tomczykiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Rafał Baniak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Choć jak zapowiedziała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, nazwiska następców zdymisjonowanych ministrów i wiceministrów poznamy dopiero w przyszłym tygodniu, już pojawiły się pierwsze sugestie co do obsady konkretnych stanowisk.

1. Neumann za Arłukowicza?

Reporter Radia Zet Mariusz Gierszewski poinformował na Twitterze, że wiceminister zdrowia Sławomir Neumann został wezwany do kancelarii premiera, co może oznaczać, że Kopacz widzi go w roli następcy Bartosza Arłukowicza. Informacje te potwierdzili także nieoficjalnie dziennikarze "Polityki".Sławomir Neumann to poseł PO VI i VII kadencji. Od 2012 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia.

2. Schetyna za Sikorskiego, Trzaskowski za Schetynę?

Na twitterowym koncie "Polityki" pojawiła się też sugestia, że nowym marszałkiem Sejmu zostać może Grzegorz Schetyna, a tekę szefa MSZ obejmie po nim Rafał Trzaskowski, obecnie sekretarz stanu ds. europejskich w tym resorcie. W przeszłości Trzaskowski był posłem do Parlamentu Europejskiego. Od 2013 do 2014 roku piastował urząd ministra administracji i cyfryzacji.

3. Chybicka, Radziszewska i Mucha?

Swoje ministerialne "typy" przedstawił także Konrad Piasecki: "Radziszewska na marszałka, Chybicka za Arłukowicza, Mucha za Biernata" - spekulował dziennikarz RMF FM i TVN24.Przypomnijmy, że Joanna Mucha była w latach 2011-2013 ministrem sportu i turystyki, Elżbieta Radziszewska zaś to była pełnomocnik rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn, a od 2014 roku wicemarszałkini Sejmu. Alicja Chybicka jest tymczasem doktorem habilitowanym nauk medycznych i senatorem.O tajnikach politycznych salonów przeczytasz w tych książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (138)
Zaloguj się
 • heepurian

  Oceniono 230 razy 146

  Kopacz też powinna ustąpić, a premierem zostać Kwiatkowski z NIK-u ! Czas by w końcu ktoś zrobił porządek z tą gangreną, która zaraża cały kraj. Znieść immunitet by ci bezkarni posłowie jak zasłużą to trafiali do więzień tak jak wszyscy normalni ludzie. Dość tych "manier", jakby chowani byli na Wersalu i żywili się szpakami. To się rozlewa na cały kraj, byle dyrektor wodociągów z powiatu czy prezes spółdzielni mieszkaniowej każą się wozić rano służbowym samochodem do roboty, sekretarki na "drugie śniadanie"przygotowują im tace ze świeżymi warzywami ( taka moda), gra w sqasha z osobistym trenerem ( w godzinach pracy) i spotkania w restauracjach. Tak te spotkania, spotkania, z których nic nie wynika. Zamiast siedzieć w robocie, spotkać się w gabinecie jeśli jest rzeczywista potrzeba to jedzą ośmiorniczki i piją wino za 1000 złotych bo nie płacą ze swoich. Zlikwidować służbowe karty płatnicze i kazać im zwrócić wszystko co z nich wydali, co do złotówki !

 • boguslawbch6808

  Oceniono 177 razy 83

  Co wy tu mydlicie oczy następcami?
  Piszcie dlaczego tamtych nie ma.

 • stellaney

  Oceniono 148 razy 70

  Jaka piękna katastrofa!

 • myslo.zbrodnia

  Oceniono 114 razy 68

  Miro "dziki kraj" Drzewiecki, "spocony" Zbychu Chlebowski, "lody na prywatyzacji szpitali kręcone" Sawicka, Nowak i Mucha (młode twarze) - wszystko ludzie sprawdzeni i doświadczeni, na dodatek ofiary systemu

 • boguslawbch6808

  Oceniono 155 razy 61

  Q...a, czy wy nawet to chcecie zamieść pod dywan?
  Napiszcie dlaczego tamci uciekli!

 • toto92

  Oceniono 83 razy 53

  Sorry ale myslalem ze Sikorskiemu zalezy na Polsce a okazalo sie ze mu zależy na platformie . NOSZ Q...A M.C

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje