Budka o ewentualnej dymisji Seremeta: Nigdy nie padła taka sugestia. Prokurator jest niezależny

- Czy padła sugestia, że Andrzej Seremet powinien podać się do dymisji? - pytał Konrad Piasecki Borysa Budkę. Minister sprawiedliwości mówił na antenie RMF FM o konieczności anonimizacji danych w udostępnianych dokumentach śledztwa i o ocenie pracy prokuratora generalnego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Minister sprawiedliwości, odnosząc się do spotkania z Seremetem i premier, powiedział, że prokurator generalny jest niezależny i w związku z tym nie mogła paść sugestia o dymisji ani od niego, ani ze strony Ewy Kopacz. Ocenił, że Andrzej Seremet jest osobą o wysokiej klasie, kulturze i honorze. - Jeżeli uzna, że to byłoby najwłaściwsze, to jego trzeba pytać - odpowiedział Budka na pytanie o możliwość dymisji prokuratora generalnego.

Podkreślił, że ani on, jako minister sprawiedliwości, ani premier nie zamierzają wpływać na Andrzeja Seremeta, zwłaszcza że wykraczałoby to poza ich kompetencje. Pytany o wszczęcie procedury odwołania prokuratora generalnego, która jest skomplikowana, ale możliwa do przeprowadzenia przez ministra sprawiedliwości, Budka odpowiedział: - Nie będę podejmował żadnych działań, które w tym gorącym okresie mogą wpłynąć na ocenę prokuratora.

Roczne sprawozdanie prokuratora generalnego

Piasecki zapytał Budkę również o ocenę rocznego sprawozdania Andrzeja Seremeta, które ma zostać przedstawione w Sejmie. - Mamy taki problem, że oceniać będziemy sprawozdanie za 2014 rok, a wszyscy będą oczekiwać od nas, żeby przy tej ocenie wyrazić ocenę ostatnich zdarzeń - odpowiedział minister.

Podkreślił, że przygotowuje już opinię dla premier na temat działalności prokuratury generalnej w 2014 r., ale decyzja, czy przyjąć sprawozdanie, będzie decyzją Ewy Kopacz.

Anonimizacja danych

Wcześniej Budka pytany był o ocenę działań prokuratury i ich dynamikę. Odniósł się krytycznie do kwestii upublicznienia nie tyle samych dokumentów, co danych osobowych zeznających świadków, poszkodowanych i podejrzanych.

- Mnie zastanawia jedno: dlaczego w tak nieograniczonym stopniu zostały udostępnione te materiały, bo w mojej ocenie istnieje możliwość anonimizacji pewnych danych - powiedział minister.

Podkreślił, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie można ograniczać stronom dostępu do dokumentów śledztwa, ale zaciemnienie danych osobowych nie naruszałoby przepisów.

Jak stwierdził Budka, istnieje ustawa o ochronie pokrzywdzonego i świadka, w którym istnieje obowiązek anonimizacji danych. Obowiązuje ona jednak od kwietnia, a dokumenty były udostępnione w marcu.

- Mam przekonanie, że tę sprawę można było załatwić troszkę lepiej, nie naruszając prawa zarówno pokrzywdzonych, jak i podejrzanych - tłumaczył minister, podkreślał jednak, że wypowiada się jako osoba prywatna, bo nie ma kompetencji do oceny działań prokuratury i wpływania na śledztwo.

Borys Budka powiedział także, że taka sytuacja może zniechęcać obywateli, żeby zeznawali jako świadkowie lub jako pokrzywdzeni w tej i innych sprawach.

- Jako minister sprawiedliwości nie mam ani prawa, ani podstawy do tego, żeby recenzować działania prokuratury; po ludzku mogę się zastanawiać, dlaczego tak bezkrytycznie i w tak obszerny sposób zupełnie bez zastanowienia się zostało to udostępnione- ocenił Budka.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (12)
Budka o ewentualnej dymisji Seremeta: Nigdy nie padła taka sugestia. Prokurator jest niezależny
Zaloguj się
 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Z opublikowanych zeznań kelnerów wynika motyw działania kryminalnego biznesmena ale również partii politycznej , przytoczone są zdania jasno wskazujące cel , obalenie legalnego rządu. Wydawało by się, że po publikacjach w Wprost a więc czasopiśmie związanym z Skokami i PIS , Prokuratura natychmiast energicznie i sprawnie przeprowadzi śledztwo i wskaże wszystkich przestępców w tym zamachowców na legalny rząd. Niestety widzimy coś zupełnie niewiarygodnego , Prokuratura udostępnia pełne akta a te trafiają do sieci. Wskazuje to na działalność w sprawie. Nie ulega wątpliwości, że ten kto zezwolił na kopiowanie, zdawał sobie sprawę o możliwych następstwach. Mamy więc powtórny zamach na legalny rząd przy użyciu Prokuratury.
  Partia wskazana i narzędzia jej działania, powinny być natychmiast podstawą do rozpatrzenia wniosku o delegalizację ze względów bezpieczeństwa państwa i porządku prawnego. PIS wielokrotnie łamał prawo i lekceważył prawa konstytucyjne obywateli sprawując władzę . Najwyższy czas aby tej partii powiedzieć stop, nim spotka nas przypadek B. Blidy, gości lecących do Smoleńska czy zamachy na naszą legalną władzę przy współpracy z przestępcami.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz -1

  A co się tu rozwodzić nad jakością pracy prokuratury. Jest ona częścią składową państwa, i realizuje jego interesy, a państwo jest takie jakie żeśmy sobie w 1989 roku urządzili i reprezentuje interesy nie przeciętnego zjadacza chleba ale tych co mają duże pieniądze i nie zawsze muszą być Polakami.

 • kuma1

  Oceniono 7 razy 3

  Dziwne, że żaden zamach na demokratycznie wybrany rząd nie został wykryty przez kontrwywiad i wywiad. Natomiast działanie i sprawność Prokuratury w tych sprawach zerowa. A podobno PIS likwidując służby powołał je jako sprawne instytucje. Pytanie dla kogo.? Bo po tym jak publikuje się grube tomiska w internecie a wcześniej raport Macierewicza to chyba czas się problemem zająć poważnie.

 • chi-neng

  Oceniono 15 razy 5

  "... mogę się zastanawiać, dlaczego tak bezkrytycznie i w tak obszerny sposób zupełnie bez zastanowienia się zostało to udostępnione- ocenił Budka"

  Zapotrzebowanie i lojalnosc "spadkowa" wobec mocodowcow, tych ktorzy uczynili go tym kim jest i kim sie stal. Oczywiscie - Seremet.

 • fakiba

  Oceniono 13 razy 3

  Prokuratura pod wodzą nominata LK , pana Seremeta jest równie "dobra" jak pod wodzą Ziobry który wykonywał polecenia prezia i spełniał wszystkie jego zachcianki , teraz jest to samo , prezio dalej polecenia wydaje , co widać po przeciekach w odpowiednim momencie wypływających

 • fakiba

  Oceniono 10 razy 4

  Prokuratura pod wodzą Seremeta sama sobie wystawia taką opinię że gorsza już być nie może , nic już jej bardziej zaszkodzić nie może , chociaż kto wie

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 3

  Ocenił, że Andrzej Seremet jest osobą o wysokiej klasie, kulturze i honorze. - Jeżeli uzna, że to byłoby najwłaściwsze, to jego trzeba pytać - odpowiedział Budka na pytanie o możliwość dymisji prokuratora generalnego.
  ===================================================================
  Jajcarz z tego Budki, a wyglądał na ponuraka:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX