Paweł Kukiz mógłby położyć kres rządom PO - pisze berliński dziennik

Paweł Kukiz jest dziś bohaterem artykułu w "Berliner Zeitung". Jan Opielka w swojej relacji z Warszawy pisze, dlaczego ten nowicjusz na polskiej scenie politycznej może stać się zagrożeniem dla elit politycznych.
"W wyborach, zdobywając może znów 20-procentowe poparcie, mógłby stać się drugą co do wielkości siłą. Jest to nieco mniej niż poparcie dla opozycyjnej partii PiS, ale więcej niż dla rządzącej Platformy Obywatelskiej z Ewą Kopacz, która uzyskuje tylko 17 proc. Kukiz mógłby stać się w Europie pierwszym muzykiem, który znacznie przyczynił się do zmiany rządu" - pisze autor relacji.

Czołówka PiS wokół Jarosława Kaczyńskiego już szuka zbliżenia z Kukizem - dodaje. "Kukiz chce zwrotu i to otwarcie mówi. My też chcemy zwrotu" - autor relacji cytuje słowa Beaty Szydło, wiceprzewodniczącej PiS, "nowej silnej kobiety w Prawie i Sprawiedliwości".

"Ale idee i wizje przedstawiane dotąd przez Kukiza są dość mgliste" - pisze Opielka, zaznaczając, że "Kukiz mógłby rzeczywiście przyczynić się do położenia kresu liberalno-konserwatywnemu rządowi Ewy Kopacz. 51-letni piosenkarz pociąga za sobą rzesze niezadowolonych, przeważnie młodszych wyborców: "To oni w drugiej turze wyborów prezydenckich oddali decydujące głosy na kandydata PiS Andrzeja Dudę. Na listach przyszłego ugrupowania Kukiza mają figurować przede wszystkim młodzi ludzie w wieku od 25-45 lat".

"Zamierza on zreformować wymiar sprawiedliwości, opodatkować banki, wspierać rodziny - i łypie okiem na centroprawicę. Jeżeli uda mu się sformować ruch, w Sejmie może stać się języczkiem u wagi" - ocenia w artykule politolog Mirosław Karwat. "Będzie to wartość dodana dla politycznej prawicy" - czytamy o Pawle Kukizie.Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (207)
Paweł Kukiz mógłby położyć kres rządom PO - pisze berliński dziennik
Zaloguj się
 • kris.rola

  0

  "Kukiz mógłby rzeczywiście przyczynić się do położenia kresu liberalno-konserwatywnemu rządowi Ewy Kopacz"

  Ani liberalny ani konserwatywny...
  Ciekawe że korespondenci zachodni w Polsce przedstawiają ten rząd jako "liberalno-konserwatywny", "reformatorski", "centroprawicowy", itp. Na podstawie tych opinii ludzie w krajach na zachód od Odry wyrabiają sobie nieprawdziwą opinię o tym centrolewicowym rządzie bojącym się reform.

 • awers777

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety Kukiz jakoś zwiaże sie z PiS ... i polegnie.
  Mariaż Kukiza z maciarewiczem, Kaczyńskim, Fotygą, Rydzykiem, episkopatem zniszczy go

 • 7ogamihcra

  Oceniono 4 razy 0

  A porządź sobie Kukizie. Zobaczysz jak to łatwo robić.
  Same ośmiorniczki, koryto, korupcja, przekręty...i kamieni kupa.

 • dzikimietek

  Oceniono 3 razy 1

  arlekin pokazal prawdziwe oblicze wczoraj u Olejnik..... szkoda slow....rozpiedol wszystko Pawelku, juz ci mozemy dziekowac, ze bedziemy mieli chlopca za prezydenta.....

 • masz01

  Oceniono 1 raz 1

  "Paweł Kukiz może..."
  Oj może on może - a nawet morze...

 • Oceniono 3 razy 1

  1.Zmiana to hasło - Potrafisz Polsko. Wszystko jest w naszych rękach. Czasami nadmierne przywiązanie do tzw. programu jest pozbawione sensu , ponieważ jak pokazuje dotychczasowa praktyka nikt go nie realizuje. Najważniejsze to oddanie Polski Polakom.

 • Oceniono 2 razy 0

  Zmiana to hasło - Potrafisz Polsko. Wszystko jest w naszych rękach. Czasami nadmierne przywiązanie do tzw. programu jest pozbawione sensu , ponieważ jak pokazuje dotychczasowa praktyka nikt go nie realizuje. Najważniejsze to oddanie Polski Polakom.

 • c-leg

  Oceniono 3 razy 1

  Pani Małgorzata Matzke z POLSKIEJ sekcji Deutsche Welle kiepsko zna niemiecki :-(
  Pani Matzke na stronie glownej Gazeta.pl zamiescila tytul:

  "Niemiecka prasa: Kukiz mógłby położyć kres rządom PO"
  Nastepnie pani Matzke przytacza opinie JEDNEJ gazety.
  Pani Matzke nie odroznia JEDNEJ gazety od calej niemieckiej PRASY :-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX