"DGP": Przekroczyłeś prędkość o 1 km/godz.? Zapłacisz mandat. Rząd chce znieść margines pomiaru fotoradarów

Rząd zamierza znieść margines 10 km/godz. przy pomiarach dokonywanych przez fotoradary - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". W przypadku zmiany przepisów mandat będzie groził nawet za minimalne przekroczenie prędkości.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O "zniesieniu tolerancji pomiaru urządzeń automatycznego nadzoru nad zachowaniami w ruchu drogowym" można przeczytać w projekcie uzupełniającym Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Zmiana przepisów ma dotyczyć fotoradarów podlegających m.in. Inspekcji Transportu Drogowego.

- Zamierzamy zrealizować ten postulat podczas prac sejmowych nad projektem ustawy o zmianie ustawy "Prawo o ruchu drogowym". Projekt jest obecnie procedowany w powołanej do tego celu komisji nadzwyczajnej - potwierdza w rozmowie z gazetą rzecznik MIR Piotr Popa. W treści projektu wciąż można jednak znaleźć informację o tolerancji 10 km/godz. - Będziemy wnosili autopoprawkę w czasie prac legislacyjnych - tłumaczy rzecznik.

Całość czytaj w "Dzienniku Gazeta Prawna" >>>

Gazeta zwraca uwagę, że większość przekroczeń prędkości dotyczy właśnie przedziału 0-10 km/godz. (obecnie grozi za to mandat do 50 zł). Tylko kilka procent kierowców przekracza prędkość o 20-50 km/godz., a przekroczenie w zakresie 50-80 km/godz. nie stanowią nawet 1 proc. przypadków.

"Chodzi o to, by do budżetu wpłynęło więcej pieniędzy"

Wcześniej pisaliśmy o tym, że z planu podpisanego przez Ministerstwo Infrastruktury wynika, iż na drogach będzie bezpieczniej, jeśli policja wystawi co najmniej 1,7 mln mandatów za przekroczenie prędkości i 420 tys. mandatów dla pieszych. Takie wytyczne znaleźliśmy na liście zadań Programu Realizacyjnego na lata 2015-2016, wydanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- To są naciski. Chodzi o to, by do budżetu wpłynęło więcej pieniędzy - komentował w rozmowie z Gazeta.pl Wojciech Pasieczny, b. szef sekcji wypadkowej komendy stołecznej policji. Teraz ministerstwo wycofuje się z zapisu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (891)
"DGP": Przekroczyłeś prędkość o 1 km/godz.? Zapłacisz mandat. Rząd chce znieść margines pomiaru fotoradarów
Zaloguj się
 • brunon_k

  0

  PIS już rządzi i mamy państwo policyjne?
  Skończyła się kasa ukradzione z OFE i potrzebne są nowe wpływy?

  Tratwa obywatelska tonie!

 • hens

  Oceniono 1 raz 1

  To nie jest przepis, to jest terrorystyczna, fiskalna i złodziejska KLAPA BEZPIECZEŃSTWA, Tu każdy użytkownik samochodu płaci.
  Będziesz jechać przy ograniczeniu do 40km/h z laboratoryjnym tachometrem kontrolnym 38km/h i już zapłacisz. Dlaczego ?
  Istnieje coś takiego jak TOLERANCJA ustawień urządzeń kontrolno pomiarowych, ale ustawodawca nie zna tego typu pojęcia. Bo przy tej prędkości radar typu ISKRA może się pomylić o 10% czyli o 4 km/h. Natomiast przy 100km/h jedynie o 3% czyli o 3 km/h
  Wszystkie urządzenia pomiarowe największą dokładność posiadają na środku skali pomiarowej.
  Mentalność i głupotę ustawodawcy można porównać do kwintesencji wypowiedzi w dowcipie o lotniku żegnanym przez matkę........................Synku lataj nisko i powoli.

 • wuem43

  Oceniono 1 raz 1

  POgłupieli po porażce. Niech tak robią dalej, a każdy powie na platformę nalej. Tak to już jest, jednych sukces rzuca na kolana a z drugich robi bałwana.

 • Marta Ryb

  Oceniono 2 razy 2

  Ludzie!! przeciez w Krakowie mordercy zabijają ludzi maczetami i nożami. I dostają za to po 5 lat wiezienia. A wy sie zajmujecie przekraczaniem predkosci o 5 km/h???? Cywilizowany kraj???? Jeszcze nam daaaaaleko!!!!!

 • jedrzej_80

  Oceniono 1 raz -1

  A przecież najłatwiej kasy poszukać na autostradach wprowadzając zamiast idiotycznych bramek system winiet elektronicznych. I rozchodzić się nie będzie o 1km/h w jedną, czy w drugą stronę, a o faktyczną poprawę jakości jazdy na porządnych drogach!

 • hens

  Oceniono 2 razy 2

  Podajcie kto głosował w sejmie za takim bzdurnym zapisem,
  to na pewno w przyszłej kadencji, stanie się bezrobotnym.

 • hens

  Oceniono 2 razy 2

  WIEM CO MÓWIĘ.
  Tolerancja dokładności tachometru przy 100km/h to 3%.
  Natomiast przy 50km/h to 2km/h.
  Tolerancja dokładności pomiaru radarów to 2-5 % !
  Tak że nie oszukujmy się.........mieliśmy prawa jazdy !

 • treblig

  Oceniono 2 razy 2

  Czy polska policja dysponuje choć jednym modelem radaru, który ma dokładność wg. producenta do 1 km/h? Bo o ile wiem, to większość używanych w Polsce radarów ręcznych dysponuje dokładnością ok 5 km/h w idealnych warunkach (temp/wilgotność/pyły) i dokładność ta spada do ok 7 - 10 km/h w gorszych warunkach. NA tej podstawie można odmówic przyjęcia każdego mandatu z przekroczeniem prędkości z przedaiłau 1-5 km/h i z palem w ... wygrać w każdym sądzie. No to z czym do ludzi? I kto zapłaci koszty za przegrane przez drogówkę procesy? My? A z czego ja się kur... pytam?

 • bezkasy

  Oceniono 2 razy 2

  Jako suweren my naród, wymagamy alby każdy kto rządził w Polsce od 1989 (był posłem, senatorem, ministrem, burmistrzem, prezydentem, prezesem, dyrektorem, ,marszałkiem, starostą ..) zapłacił nam odszkodowanie w wysokości 25 mln zł. Jak nie ma to z majątku rodziny. Amen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX